Şikayetçi olduğunuz müzik dükkanları! (Sertaç Ekiz)

Başlatan ozguc, Nis 10, 2005, 01:55

Slipknot18

Alntı yapılan: "littlebass"izmir trigon ikinci el gitarı sıfır diye sattı gözümün önünde
Yapma be abi?Ne günlere kaldık ya :?

Antalya Senkop Müziktekilerin burnu çok büyük. İnsan biraz sıcak kanlı olur ya. Dükkana giriyorsun adam sana gitarın özelliklerini anlatmaktan sıkılıyor.''Alıcıysan uğraşayım kardeşim'' gibilerinden bir tavır takınıyorlar nedense. Yani alıcı olduğumu ispatlamam için cebimdeki paralarımı göstereceğim. . .

magius

Alntı yapılan: "maestrofr"Antalya Senkop Müziktekilerin burnu çok büyük. İnsan biraz sıcak kanlı olur ya. Dükkana giriyorsun adam sana gitarın özelliklerini anlatmaktan sıkılıyor.''Alıcıysan uğraşayım kardeşim'' gibilerinden bir tavır takınıyorlar nedense. Yani alıcı olduğumu ispatlamam için cebimdeki paralarımı göstereceğim. . .

uzulme istanbul da oyle hatta alışveriş yapsan bile bakmazlar.hep kibirli sinirli bi halleri var sanki zorla çalıştırıyolar halbuki tunelin en çok iş yapan dukkanlarından.500 lira verirsin 4 ytl lik kablo veremez alet alıcak olursun denetmez pehh...

adm

Alntı yapılan: "Kerry"Ampeg Svt3 Pro kafa + Ampeg 8x10 Kabin amerika fiyatı 2000$ daha az ama ne ise 2000$ olsun zuhal fiyatı 4650$
şimdi amerikaya ucak bileti alsam gidip amerikadan amfiyi alsam geri bu aletlerle geri dönsem ki o kabin yaklaşık 65-70 kilo burda gümrük ödesem sanırım daha ucuza gelir

2000$ + yol x 18(kdv) x 13 (ötv) x 7,5 (gümrük)=?

birde burada yaptıracagın voltajı ayarlamak ıcın trafo yanında tasıman gerekıyor yaklasık 12,5 KG.. Ayrıca senin gercekten o voltaj ıle gercek soundu alabılecegını sanmıyorsundur ayrıca ıclerınde yapılacak modıfıyeler netıcesınde saglıklı sonuc alamıyacaksın...
bırde cok merak ettım nerede 2000$ a satılıyor :)

ARES75

Music123 fiyatları,

http://www.music123.com/Ampeg-SVT3PRO-i53503.music

http://www.music123.com/Ampeg-SVT810E-i67189.music

svt3pro 900$+svt810e 1000$ yaklaşık 1900$'a tekabül ediyor.Yanlız bu Amerika fiyatı.Zuhal müziği suçlamamak lazım.Burda 1500$ verdiğiniz bir jazzbass orada 600-700$.Durumu daha belirginleştirmek için Almanya'dan fiyatlar yolluyorum.

http://www.thomann.de/thoiw2_ampeg_svt3pro_prodinfo.html

http://www.thomann.de/thoiw2_ampeg_svt810e_prodinfo.html

svt3pro 1066 euro+svt810e 1111 euro yaklaşık 2177 euro tutuyor.Dolara çevirirsek Amerika'ya göre pahalı.İlginç bişey söyliyim İngiltere Almanya'dan daha pahalı:)

Yani kısacası fiyatlar heryerde aynı değil.Bizim Ülkemizde bi de gümrük mevzuatı varki adamı çürütür Allah düşürmesin.Benim bi ara processor'üm havalimanında kalmıştı alete fiyatı kadar gümrük ödedim.Burası Türkiye yapacak çok bişey yok hakkaten.

Küçük bi dip not Türkiyede bi de ekonomik durum sebebiyle aşırı karla satış yapılıyor.Bu aldığınız en basit bisküvide bile böyle,ne kadar üzücü değilmi:)

erdemabi

selam.

bende nette surf yaparken "bizi çok fena kazıklıyorlar , fiyatlar nekadar ucuz aman allahım" diye düşünmüştüm....fakat gözden kaçan bikaç birşey war ...

yabancı bir sitede fiyat baktığınızda genelde iki fiyat görürsünüz...bir tanesi üzeri çizeri "list price" , dieri "our price" dır..hatta "save XXX$!" gibi bişeyler yazar...bunun türkçe meali şudur ki : "bu malı biz toplu halde aldık ucuza aldık o nedenle indirimli satabiliyoruz.Fakat aletin liste fiyatı ve tavsiye edilen satış fiyatı şukadardır..Biz sürümden kazanmak istioruz..elimizdeki stoklar doğrultusunda bu malı şukadar ucuza satıyoruz"
yani aletin gerçek fiyatı , normal satış fiyatı üzeri çizili olan fiyattır (bkz. music123 deki ampegler).burda adamın toplu halde satın alıp peynir ekmek gibi ampeg satması pek mümkün değil...o nedenle sizin için bir tane getiriyor ve bu durumda list price geçerli oluyor...
birde adam o aletin üreticisi ve ürettiği ülkede satıyor...((komik bi şekilde burda satın alacağınız 500 gr. fransız peynirine wereceğiniz parayla , fransada 1 sene o peynirden satın alırsınız (bunu bi fransız söyledi bende şaşırdım) sonuçta ithal mal... ))

dier bir noktada şu ki , satılan aletler "stock" adı verilen sınıflamalara sokuluyor...b ve c stock şeklinde oluyor genelde...araştırdığım kadarıyla bu ürünler servise gelen malzemelerde deiştirilen bozuk parçaların onarılmasıyla yapılıyor...yani aynı sitede bi 1099 dolara,bir 899 dolara, birde 699 dolara roland v-bass gördüm...ve fiyatı düşük olanlar b ve c stock du...(ve çok komik ama roland ın gk manyetikleri için türkiye zuhal müzikten aldığım fiyat nette karşılaştığım fiyatlardan çok daha ucuz...buda ayrı bir olay)

başka bir noktada şudur ki diyelimki amerikadan gidip bir alet aldınız oldukça ucuza aldınız..birsürü ötv,kdv , gümrük bilmemne ödediniz nerdeyse türkiye fiyatına yaklaştı alet...uçağa binip amerika sınırından çıktığınız anda o aletin tüm mesuliyeti sizin...yani fişe taktığınızda hawaya uçarsa "efendim bu alet hawaya uçtu ben bişi yapmadım" diyemezsiniz....çünkü adam sizi elindeki haritanın herhangi biyerinde gösteremiyor...türkiyedede teknik servisi olan bi müzik aleti satış sitesi yok...ozaman bayıldığınız dolarlarla kalırsınız...çünkü karşınızda muhattabınız olmicak...aleti burda tamir ettirmek (misal epifani bir amfi diyelim) o aletin sonun gelmesi demektir (bu olay pekçokkere gözümün önünde gerçekleşti) çünkü tamiratı yapan usta içindeki bozuk parçaya denk yada en yakın idare edecek gibi olan türk malı bi parça takacatır ona :) ...buda aletin performasını ortadan kaldırır ewdeki 5+1 e bağlamak zorunda kalabilirsiniz....
(mesela çok yakın bir arkadaşım çok tanınmış el yapımı bir bas aldı ve aletin bir şekilde lüthiyerine görünmesi gerekiyor.birkaç mail sonucunda aletin tamirinin/bakımının kaç para olacağının meçhul olduğunu, sadece kargo parasınının gidiş-geliş (yani 400$+400$) 800$ olduğunu öğrenip epey bi pıfırdamıştı...allah yardımcısı olsun...)

ama ne oldu burdan kazıklanarak aldığınızı düşündüğünüz mal sorun yarattı dimi...alıyosunuz aleti ,aldığınız adama götürüosunuz kardeşim böyle böyle oldu diyorsunuz...oda buyrun bir çay söylim efendim diyip sorunu çözmek için cebelleşiyor....fabrika hatası vs ise size yenisini weriyor ,kullanıcı hatasıysa vermiş olduğu minimum 2 yıl garanti kapsamında "GERÇEK" bir tamir yapıyor....yani içindeki parçanın orjinalini takıyor....bu durumda hayat full performans devam ediyor...bunu yapmıyorsa satıcı il/ilçe hakem heyetinin avukatına şikayet ediosunuz onlar o satıcıyı bi güzel çok efendi satıcı haline getiriyor...

bu durumda burda efendi gibi muhattabınız karşınızda , 2 yıl garanti /10 yıl servis garantisi cebinizde, tüketiciyi koruma vakfı arkanızda güzel bir pazarlıkla (ki ticaret insanları gerçek alıcılara çok güzel fiyatlar/imkanlar sağlıyorlar) sahip olup mutlu olabilirsiniz.....

Yani "internette çok ucuz ama...." olayını gerçekten unutun ...halen "nette çok ucuz yaa" diyen arkadaşlara ne derim ??? eğer amerikan watandaşıysanız , sürekli gidip gelen we size kabin taşicak kadar herkül yarısı , garanti için kendi ewinin adresini gösterip (ki o aletin ülkeden çıktığı pasaportta görülüyordur muhtemelen) bişi olduğunda gelip burdan alıp oraya götürüp tamir ettirip geri yollicak kadar hayatınız tamamen size adamış, alet edevattan anlayıp aleti deneyip onaylayacak kadar müzisyen bir yakınınız warsa hiç durmayın alın derim :)

magius

Alntı yapılan: "ARES75"svt3pro 1066 euro+svt810e 1111 euro yaklaşık 2177 euro tutuyor.Dolara çevirirsek Amerika'ya göre pahalı.İlginç bişey söyliyim İngiltere Almanya'dan daha pahalı:)

Yani kısacası fiyatlar heryerde aynı değil.Bizim Ülkemizde bi de gümrük mevzuatı varki adamı çürütür Allah düşürmesin.Benim bi ara processor'üm havalimanında kalmıştı alete fiyatı kadar gümrük ödedim.Burası Türkiye yapacak çok bişey yok hakkaten.

behringer Almanyada gerçekten peynir ekmek misali ama bi kıcıkırık 15 watı Turkiyeye gelince fiyatı 370 ytl gibi abuk rakamlara vuruyor.ama daha cozemediğimiz olaylar da var: mesela ibanez ler Almanyada daha pahalı... :!:

bir de şu var music123 gibi firmalar yeteri kadar kargodan da kazanıyor olabilir çunku cok uçuk kargo ucretleri sunabiliyor bir de buna b ve c sınıfı mallar eklenince burdan alıp hiç değilse bi güvence edinmek daha mantıklı...

Racsen

Alntı yapılan: "magius"behringer Almanyada gerçekten peynir ekmek misali ama bi kıcıkırık 15 watı Turkiyeye gelince fiyatı 370 ytl gibi abuk rakamlara vuruyor.ama daha cozemediğimiz olaylar da var: mesela ibanez ler Almanyada daha pahalı... :!:

Behringer bir alman markası ibanez değil.

magius

hayır anlatamadım behringer tamam bir Alman markası orda cok ucuz olması normal ama oyle bir ulkede Ibanez lerin Turkiye fiyatından da pahalı olması şaşırtıcı...anlatabildimmi acaba yani demek istediğim fiyat belirlemede bizim bilmediğimiz çok faktör var...

ARES75

Alntı yapılan: "magius"bir de şu var music123 gibi firmalar yeteri kadar kargodan da kazanıyor olabilir çunku cok uçuk kargo ucretleri sunabiliyor bir de buna b ve c sınıfı mallar eklenince burdan alıp hiç değilse bi güvence edinmek daha mantıklı...

Bu tür siteleri migros veya şok marketlere benzetebiliriz özel fiyat anlaşmaları var büyük volümde sattıkları için bi de kargo firmalarıda özel tarife uyguluyolar.Bakkal süpermarket farkı gibi aynen.

marcus

Bu konu başlığına Tünel'de en uygun mekan LayLayLom derim. Mağaza sahibi muhterem zart (pardon elim kaydı, muhterem za't olacaktı) ile komik bir anım vardır, nakledeyim.

Blues gitaristi bir arkadaşa Strat almak üzere Tünele indik. İkinci el aradığımız için bir de oraya soralım dedik. Muhterem abim bize yaklaşık yarım saat Strat ile aynı tonu verebileceğini idda ederek 2 humbucker-1 Single, Floyd Rose tremololu bir Jackson gazlamaya çalıştı. En sonunda dayanamadım, "Abi Strat nere bu nere allahaşkına?!" diye teknik detaya da girerek isyan ettim. Satamayacağını anlayınca bu sefer agresifleşip "İyi, gidin Fendere para verip kazıklanın o zaman!" diye çıkıştı bize. Bayramlık ağzımı açacaktım "Ya sen ne hokkabaz bir esnafmışsın, ne yapışkan satıcıymışsın!" diye, zor tuttum kendimi.

Böyleyken böyle...

thesulac

walla söylediklerinize yatın kalkın dua edin bence ben kıbrıstayım ve daha fenası var burada. bir jackson baktım böyle fiyatıda baya bir vardı adam biz dükkana girdik yerinden bile kalkmadı fiyatı söyledi zaten kaldım olduğum yerde bir "abi şunu bir deneyebilirmiyim?" sorusuna nasihat ile cevap verdi "biz kıbrıslılar paramızı cebimize koyar müzik dükkanına gider gitarı dener alırız " diye bir cümle kurdu benne " ya beğenmezsek" diye sorunca amca süper bir cevap verdi " daha önce öyle birşey olmadı" dumurun kralını yaşadım. siz bari deneyebiliyorsunuz burada o da yok...

adm

Alntı yapılan: "magius"hayır anlatamadım behringer tamam bir Alman markası orda cok ucuz olması normal ama oyle bir ulkede Ibanez lerin Turkiye fiyatından da pahalı olması şaşırtıcı...anlatabildimmi acaba yani demek istediğim fiyat belirlemede bizim bilmediğimiz çok faktör var...

Aslında cok faktor yok ibanez el değistirdi artık Türkiyeye getiren yetkili satıcı farklı zuhal muzik oldu ve uzak dogu urunlerı oldugu almanyadaki mesafe ve şirketin uygulamış olduğu satış politikası nedeniyle fiyatlar daha uygun..

Birde şoyle bir fark daha var: AB ulkeleri arasında yapılan bır anlasma neticesinde fahıs fıyatlar belırlenen uzakdogu ve amerikan mallarından kullanıcıları uzaklastırmayı hedeflıyor. sonuc olarak sadece AB bunyesınde ımalatı yapılan urunlerın tercıhı soz konusu olması planlanıyor

C.

Jasonic

ben izmir trigon müzikle alışveriş yaptım hep.. ve açıkçası nedense çevreden aldığım fiyatlardan daha uygundu.. örnek vermek gerekirse yamaha rbx 374 aldık kız arkadaşıma 330€ vade farksız 10 ay taksitle (€ döviz kuru oı zaman 1,75 ytl)  3 hafta önce arkadaşıma marshall mg 100 amplifikatör aldık 580$ vade farksız 12 ay taksitle.. (doalr döviz kuru 1.53 idi 1.50 den hesapladılar) faturalar duruyor isteyenlere tarayıp mail ile yollayabilirim..

biz balıkesirden günü birlik a,gelip alışveriş yaptığımız için bekleme şansımız yoktu aynı aletlere izmir piyasasında piyasada peşin çekilen fiyatlar ise ortalama:

Yamaha Rbx 374: 350-390€
Marshall Mg 100: 660-690$

bunları balıkesir Zirveden almaya kaltığınızda Peşin fiyatları ise :

yamaha rbx 374: 500€
marshall mg 100: 1000$  işte kazık balıkesirde...

Lareth

Senkop'a gittim vakit biraz geçti.2. bası tam deniyordum ki adam kapatıyoruz dedi.Ben beş dakika dedim adam dil dökmeye başladı yok böyle bir olay.Adam o kadar konuştu ki...O zamana kadar 1000 tane trb denerdim.Ayrıca ilk basımı İstanbul zuhalden alırken gsr190j'ye 330 euro çekmişlerdi.1 sene sonra dükkana gidişimde benim basın fiyatına baktığımda aslında bass,anfi,pena gibi şeylerin bir pakette aynı fiyata satıldığını gördüm. Aslında bana sattıkları bass paketin fiyatınaydı!!!
Bu zuhal müziğe son gidişim oldu...