Şikayetçi olduğunuz müzik dükkanları! (Sertaç Ekiz)

Başlatan ozguc, Nis 10, 2005, 01:55

TIFIL

Alntı yapılan: "holzeminster"
Alntı yapılan: "samet"bende ankara zuhal müzikteki ismini vermek istemediğim(aslında yazmıştım ama siliyorum :evil:) kasıntı satış görevlisinden  şikayetçiyim, adam yüzünden vitrine bakasım gelmiyor. Sanki babasının hayrına iş yapıyor, basa ilk başlıyacağım zamanlar gitar ararken bu adama denk gelmiştim bana "bu boylamı çalcan sen bası" demişti...ne kadar sinirlendiğimi anlatamam, geçenlerde yine gitar bakarken yine gittim zuhale, adam elindeki bası bırak çalmayı bırakmayı sesini bile kısmadı, bozula bozula çıktım mağazadan

ohhh be döktüm içimi

Abi sen benim içimi okumuşsun ya  :D  sanki ibanez in boss un türkiye distribitörü benmişim gibi benden bekliyo herifler ya herşeyi :D

diyalog şu şekil...

-Boss un adaptörü var mı?
--yok
-Nerden bulcam peki?
--Bakcan elektrikcilere...
-e peki kaç volt kaç mA olacak??
--Bilmiyom boss un sitesine gir orda yazar...
(yarım saat geçer..)

-Siteye girdim bi bilgi yok!!
--o zaman pedalı elektrikciye götür onlar ölçer...
-Teşekkürler!!!!....
yahu bende işkayetçiyim bu zuhal müzikten hiç mi hiç bi ilgi alaka yok girdim tel sorcam neyse sordum da tuttu kurdan falan hesapladı başka bi marka tel sordum yine bi hışımla makineden hesapladı aklımdaki 3. yü bile sormadan sırtını döndü ciddi şekilde bozuldum hocam sanki bedavaya mı dağıtıyo aletleri şikayetçiyim be ogghhhh

Ret

Ben de Ankara Zuhal Müzik’ten şikayetçiyim bir iki gün önce gitarist arkadaşımla amfisine footswitch almak için bu mağazaya girme gafletinde bulunduk;girmez olaydık neyse aradığımızı sorduk bizde şu an yok dedi bu arada amfiyi nerden aldınız dedi biz de başka bi mağazadan aldığımız için o mağazanın ismini verdik bize 2 saat sorguya çekti işte amfiyi ne kadara aldınız bunun dağıtıcısı benim benden niye almadınız gibi sorular sordu saflık bizde ki arkadaşım siz bu footswitch’i  getiremezmisiniz diye sorduğunda adının sonradan ....(ismi yazmistim ancak sonradan silmeyi uygun buldum) olduğunu öğrendiğim arkadaş amfiyi nerden aldıysanız bunu da ordan alın dedi.
Öncelikle bu ....isimli şahıs Zuhal Müzik ile ilgili tüm olumlu görüşlerimi yok etti bir daha o mağazanın içine bile adım atmak istemiyorum.
Bunun dışında ben illa bir malı o malın dağıtıcısından mı almak zorundamıyım,2. bu malı getirten firma olan Zuhal Müzik bana bu aletleri getirmekle yükümlü değil midir
Ayrıca bu nasıl bir esnaflıktır her şeyden önce karşısında ki insana güleryüzlü yaklaşması gerekirken azarlarcasına yaklaşmak hangi esnaf mantığına yakışır.
Zuhal Müzik’le ilgili aklımda tek olumlu kalan yan kendiside bir bas gitarist olan Cem Abi’dir o gerçekten farklı bir insan gene bu mağazadan  bass pedalı aldığım zaman benle uzunca bir süre ilgilenmiş aletin nasıl bir çalışma prensibi olduğunu uzunca bir süre anlatmıştı bunun dışında  Zuhal Müzik aklımda hep olumsuz kalacak.
Saygılar

hiq

hepsi kötü...
iyi birşey bulamayabiliyorsun...
var olan aletler asıl değerinin çok üstünde fiyatalara satılıyor...
buna rağmen ürün satışı sonrası yeterli teknik servis yok...

blah blah

sitetrabass

hocam biraz tepki alacağım ama ben hepsinden şikayetçiyim çok pahalıya satılıyor aletler :P

Funeral

Birincisi, bu yapılan dedikodudur, ama çok hoşuma gitti. Müstehaktır adamlara, az bile olmuş...

İkincisi, okuduklarımdan şu sonucu çıkarıyorum ki, girip rahat rahat alışveriş yapılabilecek, güvenilir bir dükkan yok.

Üçüncü olarak ben de dedikodu yapacağım. ankara'da melomani diye bir dükkan var. Vitrinde Dean marka V kasa bir gitar gördüm. Girdim bunların Bass gitarı var mı dedim. Şu anda yok dedi ismini vermek istemediğim eleman. Getirtir misiniz diye sordum. İstanbul'a distribütöre telefon edip sorayım dedi, kartını verdi, yarın ara dedi. Ertesi gün aradım, unuttum, çok meşguldüm dedi. 3 gün sonra aradım, şimdi arayacağım, 15 dk sonra ara konuşalım dedi. Ben aramak yerine 1-2 saat sonra dükkana gittim. Ya iş çıktı, bu aralar çok karışık, arayacağım, bilmem ne dedi, geçiştirdi....

Baktım olmayacak, internetten buldum distribütörü ki bu da İstanbul'daki Decmüzik oluyor. Mail attım, Dean V Metalman bas gitar istiyorum dedim. 1 hafta cevap gelmedi. Bir daha attım mail, 2 gün sonra cevap geldi. elimizde yok getirtiriz diye. Ben de "ne zaman gelir, kaça gelir?" diye sordum yine mail yoluyla.... cevap yok. Telefon ettim 1 hafta sonra, ben size mail atmıştım hani, Dean istiyordum diye... Kasada oturan adam (isim vermiyorum) "tamam, üzgünüz, çok yoğunuz, b,ilmem ne..." diye özür diledi. Getirtiriz sizin gitarı ama 1,5 ayı bulur, şu kadar fiyat olur dedi. Tamam ben düşüneyim dedim. Sonra yurtdışından gelir mi gelmez mi diye araştırmaya başladım. Neyse o işin çok zor olabileceğini anladım. vazgeçtim. Ha bu arada, hala melomanideki arkadaş bana haber verecek, istanbul'dan gelir mi gelmez mi diye. Olaylardan 1 ay sonra melomaniye gittim, ne oldu benim Dean diye... "Konuştum İstanbul'la o iş olmuyormuş" dedi. Ben de "ben dekonuştum, oluyormuş" demedim, peki dedim çıktım. Sonra o hafta sonu işim İstanbul'a düştü. Gitmişeken Decmüzik'e de uğradım. Kasadaki lakayıt arkadaş "valla kaporyı yatrırsın, beklersin, gelir, belki de gelmez, gelmezse başka şey alırsın..." gibi bir şekilde karşıladı beni. ben de gidip başka bir gitar aldım. Falan filan.. sonuç olarak 1,5 ay adamların peşinde koşturdum, size para verceğim diye, istemediler.... Alamadım gitti V kasa bas gitar.

kirpisan

Bölelerinin peşinden koşmıycan hocam baktın geçiştiriyolar.Alcam getirin diyip uğramıycan. :D yada nebiliim.öle bişeyler yapıcan işte.Sende onları bekleticen.

Hannibal_Barca

Laylaylom laylaylom laylaylom....
Yahu ne desem azdır.En son Serhat Bağcan'ın Rüyalarını (bilmeyen arkadaşlar için ki oluyor SB Dreams oluyor kendileri) Jackson'ın alt markası diye gözümün önünde kaktırmaya çalışıyorlar!Ayıp be iyi ki ne kadar gerçek olduğu malum Jackson'ın bi zamanlar fason çalıştığı Kore'deki fabrikadan kasa kestirtmişler vaktiyle...Olay o sanki Fender-Squire olayı gibi Jackson-Serhat Bağcan'ın Rüyaları olayı var...

Ciddi birşey diyeyim ne yazik ki Türkiye'de müzik dükkanı sahiplerinin çoğu pavyondan emekli eski orgçular olduğu için adamın tipine bi bakıp 'gagtır babam gagtır kaça gagtırırsan gagtır!" mantığı ile işliyorlar.

Az buçuk ithalat,ihracat gümrükçülük işinden bilgimiz olduğu için şunu diyeyim.O Liste fiyatı diye gördüğünüz liste fiyatları adamların fabrikadan çıkışta verdikleri liste fiyatı distrübütörlere bu fiyatın en aşağı yüzde ellisiyle gelir ürün.Yani bi ürünün distibütöre maliyeti liste fiyatının % 50si veya %40 'ı + kargo masrafı + gümrük tür.
Bu kargo ve gümrüğü de abartmamak lazım dedikleri kadar.Adamlar bunu bizim internetten verdiğimiz siparişler gibi tek tek getirmiyor toptan oluyor ve gümrükte gümrük komisyoncuları da olduğu için öyle aman aman bi fiyata iş bağlamıyorlar.
Bir diğer masrafta dükkan masrafları ki personele asgari ücret bi de elektrik masrafı oluyor.Ve yine o dükkanların çoğu kira değil de kendilerinin olduğu için...Ahhh ahhh...pis tüccarlık yapıyorlar pis!

Neyse Laylaylom'a döneyim geçen gittim adam liste fiyatı 950 dolar olan jackson cmg yi 1150 yavro ya satıyor!!!!! AYIP BE!

bi hesap yapalım
400 dolar adamın en bahalı alış fiyatı -hadi euro dan olsun adamlar Hollanda üzerinden getirtiyorlarmış-  + 50 dolar kargo ve gümrük ve en kazıklandıkları durumda ödeyecekleri para
Ne ediyor yada 440 euro!!!440 Euro alışı olan bi aleti 1150 euroya satmak!
en nazik tabirle AYIP!!!!
Tabi bunu yapan sadece Laylaylom değil birçok yer yapıyor.
Benim önerim ürünlerle ilgili sorunlarda direk ana firmaya mail atıp şikayeti bildirmek.Çok iyi sonuç verebilir.En azından böyle pis tüccarlık yapanların üzerinde baskı oluşur!!!
Mesela sizin ürününüzün 2. elini sıfır diye satıyorlar diye x firmasına mail atsan yada Serhat Bağcanın rüyalarını Jackson'ın alt markası diye satıyorlar diye mail atsan jackson'ına bu firmalar hemen bir resmi yazıyla çekerler distribütörlere fırçaları.Şahsen ben bundan sonra böyle yapacağım.Başka türlü kurtulamayız bu eziyetlerden.Böyle yaparsak elimizden geldiğince bu tür küstahlıkları engellemiş oluruz!
Saygılar
Cihan

efemanco

ben şahsen öyle bana karşı ilgisiz alakasız böyle afra tafra hareketlerde bulunan biriyle karşı karşıya gelirsem ya onu orda yere sererim yada senin patronun kim kardeşim çağır bakalım deyip onu patronuna şikayet edip attırmak için elimden geleni yaparım....Neyse arkadaşlar ben bu sene içerisinde bi aksilik olmazsa fender precision yada marcus miller jazz bass alacam ve bildiğim kadarıyla fenderlerin türkiye distribütörü kıvılcım müzikmiş oranın elemanları nasıl onlar hakkında bilgisi olan varmı...Anlattığınız tipler gibimi...Normalde sakin bi insanım ama saygısız ve kendini bilmez insanlara karşı çok acımasız ve agresif olabiliyorum....kıvılcımdan biraz bahsedermisisniz...

efemanco

[img]darkred:[img] İçerik silinmiştir.
Basgitarist.com Yönetimi[/color]

Racsen

"efemanco" yazılarınızda kullandığınız kelimelere dikkat ediniz mesajınızın içeriği bu sebepten ötürü silinmiştir.

[img]"Hannibal_Barca"]Laylaylom laylaylom laylaylom....
Yahu ne desem azdır.En son Serhat Bağcan'ın Rüyalarını (bilmeyen arkadaşlar için ki oluyor SB Dreams oluyor kendileri) Jackson'ın alt markası diye gözümün önünde kaktırmaya çalışıyorlar!Ayıp be iyi ki ne kadar gerçek olduğu malum Jackson'ın bi zamanlar fason çalıştığı Kore'deki fabrikadan kasa kestirtmişler vaktiyle...Olay o sanki Fender-Squire olayı gibi Jackson-Serhat Bağcan'ın Rüyaları olayı var...

Serter Bağcan olacak.

Tutatsuta

Alntı yapılan: "thesulac"walla söylediklerinize yatın kalkın dua edin bence ben kıbrıstayım ve daha fenası var burada. bir jackson baktım böyle fiyatıda baya bir vardı adam biz dükkana girdik yerinden bile kalkmadı fiyatı söyledi zaten kaldım olduğum yerde bir "abi şunu bir deneyebilirmiyim?" sorusuna nasihat ile cevap verdi "biz kıbrıslılar paramızı cebimize koyar müzik dükkanına gider gitarı dener alırız " diye bir cümle kurdu benne " ya beğenmezsek" diye sorunca amca süper bir cevap verdi " daha önce öyle birşey olmadı" dumurun kralını yaşadım. siz bari deneyebiliyorsunuz burada o da yok...
Baktığın yer Lefkoşa Lemar yakınlarındaki Fender Bayii'mi?

Sancak

Alntı yapılan: "Tutatsuta"
Alntı yapılan: "thesulac"walla söylediklerinize yatın kalkın dua edin bence ben kıbrıstayım ve daha fenası var burada. bir jackson baktım böyle fiyatıda baya bir vardı adam biz dükkana girdik yerinden bile kalkmadı fiyatı söyledi zaten kaldım olduğum yerde bir "abi şunu bir deneyebilirmiyim?" sorusuna nasihat ile cevap verdi "biz kıbrıslılar paramızı cebimize koyar müzik dükkanına gider gitarı dener alırız " diye bir cümle kurdu benne " ya beğenmezsek" diye sorunca amca süper bir cevap verdi " daha önce öyle birşey olmadı" dumurun kralını yaşadım. siz bari deneyebiliyorsunuz burada o da yok...
Baktığın yer Lefkoşa Lemar yakınlarındaki Fender Bayii'mi?

Kıbrıs'ın esnafı maalesef böyle. Türkiye'deki hizmet sektörü anlayışı bizde yok. Lemar yolundaki bence sözü geçen yer. Eve son gittiğimde, komşum da olan bu yerin muhterem sahibi bana elindeki SWR RedHead'i açıp gösterdi. Çünkü örtünün altında saklıyor. Bu şerefe de öyle herkes nail olamaz, söyleyeyim. Denemek ayrı bir olay. O olmaz işte. :) Fiyat olarak 2000 avro dedi.

Şimdi Kıbrıs'ta vergiler daha düşük o yüzden bir mal buradan daha ucuz olabilir ama ada olduğundan (ki bu durum tüm adalarda mevcut bir sorun) tekel sorunu var. Malı bir kişi getiriyor ve kar marjını kafasına göre ayarlıyor. Bir bakıma haklı da, çünkü yılda bir adet satsa karlı sayıyor kendini. Türkiye de ise vergiler inanılmaz boyutta, hatta yasaya ters bir yasa ile uygulanıyor. Verginin vergisini bırakın verginin vergisinin vergisini ödüyoruz burda. Şaka gibi değil mi? O yüzden Kıbrısta ödediğimiz fazlalık satıcıya burda ödediğimiz devlete gidiyor. Tabii mutlaka fahiş fiyat uygulayan da vardır.

Vergi konusunu yakınen bildiğimden onu da kısaca izah edeyim. Bir mal eğer ki gümrük birliği dışındaki bir ülkeden geliyorsa belli bir % ile gümrük vergisi eklenir. Araba için %10 mesela. 100 liralık mal olur 110 lira. Buna Ötv eklenir sonra (verginin vergisi dahil). Yine arabadan örnek vereyim: (sonra vereceğim örnek de geçerli olan dilim) %84!!!! Haa bu oran düşük de oluyor bazen malın cinsine göre (%20-30 dolaylarına). 110x1.[img]202.4 oldu fiyatımız! Daha bitmedi bir de KDV ödeyeceksiniz! %18. Verginin vergisi + verginin vergisinin vergisi ile fiyat oluyor 202.4x1.[img]238.8!
Uygulamalı örneğe 2006 da aldığım arabayı örnek vereyim. Kıbrıs vatandaşı olduğum için misafir araç olarak geçici ithalat izni ile MA plaka olarak aldım aracı. arkadaşım la cebimizde 30-35 bin ytl vardı. Ben tüm vergilerden muaf olarak aracı 33bine aldım o ise 29bin civarı ödedi. Ben burdaki satış fiyatı 93bin ytl olan bir araç aladım o ise 29 bin olan. Aradaki fark inanılır gibi değil. Vergiyi düşünce ödediğin para ile aslında neredeyse 3 kat fiaytına bir mal bile alabiliyorsunuz.

Uzakdoğu, amerika ve avrupadaki fiyatları araştırmıştım o dönem ve en yüksek vergiler bizde vardı. Ordakiler kar marjını biraz daha yüksek tutuyordu ama bizden ucuza alıyordu aynı malı.

Kusura bakmayın uzun yazdım hatta belki konunun çokca dışına çıkdım. Ama şunu demeye çalışıyorum, fiyatları gördüğünüzde satıcıdan önce bir de vergilerle ilgili verdiğim bilgileri göz önünde bulundurunuz. Tabii ki yine de bu hiçbir şekilde abi valla wolf çok kalite gitar foderada neymiş yer onu gibi yaklaşımları aklamaz. Ne de ürünü örtü altında saklamayı. ;)

Haydi kalın sağlıcakla.

Tutatsuta

"Sancak" arakdaşım yazdıklarına noktasına virgülüne kadar katılıyorum. Adada genellikle bir tekelcilik hakim. Çok fazla insan olmayınca aynı işi yapan fazla kimse de olmuyor. Bir de ben KKTC'deki ticaret erbabının gözünü neden bu kadar para bürüdüğünü anlayamadım. Tamam kısıtlamalar nedeniyle direk olarak üreticiden mal alınamıyor, Herşeyde Türkiye'ye bağımlı burası, ama bu Türkiye'de 300 YTL'ye satılan bir gitarın burada 340 YTL'ye satılmasını bana açıklayamaz. Ya da Squier marka bir bas gitarın 350 euro edeceğini sanmıyorum ben açıkçası.

Kembel Müziğin sahibinin tutumlarına gelince, adam sanki Leo Fendermiş gibi davranıyor. Müşteri ile ne ilgileniyor ne de yardımcı oluyor. Ben akustik gitarımı oradan almıştım. Adam softcase getirmek için aşağı kata inmeye bile üşendi. Soruyorum sizlere arkadaşlar siz müşteri olsanız paranıza bu şekilde talip olan bir satıcıyla iş yapmak ister miydiniz?

Sancak

Leo Fender hahhaa bunu sevdim bundan sonra adı Leo olsun abi onun. Gören sanır ki 10 milyon pounddan süper yat satıyor di mi? Açıkçası bu şekilde davranan yerlerden zor da kalmadıkça alış veriş yapmam. Sanki biri silah zoruyla onu dükkanda satış elemanı olarak çalıştırıyormuş gibi davranan herkesi kastediyorum. Senin bir ürünü sorman ona eziyet sanki.

Gelelim 300lük malın 350olmasına. Bu aslında görünenin de ötesinde karmaşık, politik tutumlara kadar inen bir konu istersen özeline daha detaylı yazarım. Ama ana iki sebebi var: 1- adam zaten Türkiyeden mal alıyor ve ticaretten anlamadığı için malı doğru dürüst bir anlaşma yapmadan perakende fiyata yakın alıyor haliyle nakliye + karı 350 yapıyor malı. 2 - Aç gözlü. :) Bunu da şöyle izah ediyorum ben, 20 yıl sıcak savaşın içinde yaşamış insanlar şu an esnaf olanlar. Tüm savaş toplumlarında savaş sonrası görülen materyalizme yönelme oluyor toplumda. Ki bu benim kuşağıma (savaşı ya hatırlamayan yada hemen bitiminde doğan) dahi sirayet etmiş bir davranış şekli (buna ben de dahilim). Sahip olduklarını her an kaybedecek sanıyor, artırmak istiyor. Doğal olarak en materyalist olanlar da esnaf olmayı seçtiğinden (diğer sebeplerle seçenleri tenzih ederim) en cinsleri bu alanda buluyoruz.

Neyse formu felsefe-sosyoloji-pisikoloji dersine döndürdüğüm yeter moderatörlerden fırça yemeden bitireyim. ;)

Son olrak unutmayalım ki her olayın ikiden de fazla yüzü vardır. Biz sadece bizim gördüğümüzü biliriz. Diğerlerini tahmin ederiz. Müzik dükkanlarından biri de rakamlarla neyin neden olduğunu açıklasa onlara da hak vereceğiz. Haa tüm buna rağmen pis esnaf çıkacaktır, ee ondan da alışverişi keseceğiz. :)