CNC yapım tezgahlı enstruman yapımcısı.

Başlatan , Oca 23, 2010, 17:26

ahşabını bilmiyorum ama cnc satıcısı eleman sadece 5den fazla gördüm.

Sancak

Hımm ok o zaman. Metal işinde çok para var, benim arkadaşta iki tane CNC var misal atölyede. Ama Metalin talaşı bile geri para getirdiğinden çok karlı, bir de parası iyi. Ahşapta öyle bir durum yok. İki sokak ötedeki bir atölyede 10 tane cnc aynı anda sürekli çalışıyor. YAni CNC çok ama ahşap için yok. Misal gitar işine girmek için benimle görüştü biri konuşmanın sonunda şunu sordu, "Peki ayda kaç bin tane satabilirim bu piyasada?" abi sen metal kesmeye devam et dedim. Adam kar marjı için kaç bin tane satacağının derdinde, yani öyle 1-2 binse girmeyecek. O paraya metal plazma kafası takar metal CNC tezgahı kurar karı gene aynı olur yani adam için. Ama ahşaptan aynı parayı çıkarmak istiyorsa ayda kaç bin gitar diyor. :D

Ayda bin gitar? :D Haklısın Serkan abi büyük ihtimalle öyledir. Ama bir ara Siteler'e gittiğimde araştırayım, bulursam öz7ender'lerin üretimine başlarız.:D

ibanezlerde dahil birçok alt model bass üreten firmalar,cnc tezgahı kulklanıyor,fabrika görüntüleri mevcut 8)

Sancak

Alntı yapılan: "Sancak"CNC ile üretim yapan markalar aslında markanın kalitesi ya da fiyatı ile ilgili değil çok. Carvin'in tüm ürünleri CNC den çıkıyor misal.

Yukarıda onu izah etmiştim. Alt modeller CNC ile üretilir diye birşey yok. Firmanın tercihine göre yapılır o iş. Kalite ile ilgili değil yani. Fender de CNC kullanıyor, Lakland da ama ikisine de kalitesiz alt model diyemeyiz. Bir zamanlar birileri "CNC tu kaka, ucuz mallarda kullanılır" diye kestirip atmış, hala sorgusuz sualsiz doğru kabul edilir bu. Ama o kadar basit değil, artısı vardır eksisi vardı ayrıca tartışılır ama bu kadar net bir olay değil.

evet sana katılıyorum sonuçta ortaya çıkan ürünün kalitesi ve kullanıcı memnuniyeti önemli?100tl lik gitarda olsa yada5000 tllik gitar,birini alır uğraşırsın modifiye, ayar olur sana canavar,diğeri zaten hazır,bende srx 355 vardı bana göre harika gitardı,eskiden :D

Sancak

Konuya vakıf olmayan arkadaşların yanlış anlamasına mahal vermemek için şunu ekleyelim. CNC den kaynaklı bir durum (dediğim gibi eksizi artısı konuşulur, ki forumda başka başlıklarda konuştuk da) modifiye ile giderilemez. Arkadaş onu kastetmiyor yani.

Kısaca CNC şudur: Ustanın elde kullandığı frezeyi, bilgisyara bağlı bir şekilde kullanmasına yarayan sistemdir. Bu sistem çok daha hızlı ve milimetrik anlamda hassas bir kesim yapar. Ustanın bilinçli müdahalesi ise daha az imkan dahilindedir. İşlenecek parçayı bir kez yerleştirdikten sonra birşeye müdahale etmez.

Ahşabın kesimi hariç CNC kullanılan veya kullanılmayan iki basın cilası, kullanılan manyetik veya diğer ekipmanı vs vs arasında hiçbir fark yoktur. Ayrıca CNC de ve elde kesilmiş iki enstrümanı yan yana koyduğumuzda aradaki farkı anlamanın bir yolunu da ben bilmiyorum. Bugüne kadar birebir aynı, biri CNC biri elde yapılmış tamamen benzer iki enstrümanı da karşılaştıran yoktur sanırım. Bu durumda CNC el yapımından daha mı kötüdür, yoksa daha mı iyidir tartışmak fikir bilemekten öteye bir fayda sağlamaz diye düşünüyorum.

bizim arkadaşın okulnda var CNC :D makine meslek de okuyordu herhalde yada öyle birşeydi :D boş boş duruyormuş. Geçen diyodu "bizim salaklar nasıl alabilmiş hangi parayla almış CNC yi" diye gülüyodu :D Aslında ahşabı ve verileri ayarladıktan sonra çaktırmadan tenefüslerde felan girsekmi ne yapsak :D :D :D :D :)

Sancak

Hehe yalnız şu var, freze kafası ile daha önce ahşap kesilmemişse, bir kez ahşap kestikten sonra iki yıl sonra bile o aletin ahşap kestiği söylenebiliyormuş. Ben de bizim arkadaşın yalancısıyım. İkinci cncyi alırken ikinci ellere baktığında bu kesti bu kesmedi diyebiliyordu. Çıkan tozu temizlemesi imkansız. Kullandıktan sonra tüyün hemen. :)

Alntı yapılan: "Sancak"Hehe yalnız şu var, freze kafası ile daha önce ahşap kesilmemişse, bir kez ahşap kestikten sonra iki yıl sonra bile o aletin ahşap kestiği söylenebiliyormuş. Ben de bizim arkadaşın yalancısıyım. İkinci cncyi alırken ikinci ellere baktığında bu kesti bu kesmedi diyebiliyordu. Çıkan tozu temizlemesi imkansız. Kullandıktan sonra tüyün hemen. :)

:D :D artık öyle yaparız :D şaka bi yana ama arkadaş saçma saçma ödevler verdiklerinden şikayetçi bir sürü ıvır zıvır makineler yapıyorlar gitar yapsalar ya :D hem ödev olur :D