Ufak bir stüdyo kuracağım

Başlatan Tutatsuta, Haz 23, 2010, 20:23

Tutatsuta

Bir iş için ufak bir stüdyo kuracağım. Bilgisayar için 8GB ram içeren 64 bit bir sistem düşünülüyor ama henüz işlemci markası/modeli kesin değil. Kayıt için ise aşağıda linkini vereceğim seti almayı düşünüyoruz. Enstrüman kaydı yapmayacağız, sadece insan sesi kaydetmeyi planlıyoruz. Yalıtımı nasıl yapmamız gerekir?

Set linki:

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?10557&;[img]1750

Konu biraz karışık oldu ama kusuruma bakmayın. :)

Sevgiler...

bkotga

Abi ben çok fazla anlamam ama bu işlerle azıcık alakam var. Sana bir sorum var, setteki monitör hoparlörleri mixde kullanmak içinmi yoksa kayıt yaparken monitör olarak kullanmak içinmi istiyorsun? İkisinde de kullanıcam diyede bi cevap verebilirsin orası ayrı :)  

Eğer kayıtta kullanıcaksan tam olarak nasıl performans vereceğini bilmiyorum aslına bakarsan onlardan performans alabilceğinide tahmin etmiyorum :) mix için kullanıcaksan, kulaklık öneriyorum abi sana. Hem daha ucuza gelir artan parayla mikrofonu daha kaliteli alırsın, ne bileyim ses kartını farklı alırsın, hatta mixer bile alabilirsin çünkü 600 küsür lira o aletler. Ayrıca 600 küsür lirayı bi kulaklığa verirsen eğer o zaman çok daha güzel sonuç alırsın diye düşünüyorum. Kampanyada yalnız 200 lira gibi bir indirim oluyor oda çok güzel bir indirim :D

Tutatsuta

Mikseri dinleme yaparken nasıl kullanacağız onu anlamadım gerçekten? :)

Sancak

Alntı yapılan: "bkotga"setteki monitör hoparlörleri mixde kullanmak içinmi yoksa kayıt yaparken monitör olarak kullanmak içinmi istiyorsun?

Mikseri sormamış yahu?!

bkotga

abi sen niye beni hep tersliyosun yaaa :D yani ordan kurtardığın parayla demek istemiştim :D :D

Alper_Yilmaz

Tamamen butceyle dogru orantili bir durum aslinda.  Belirlemen gereken iki-uc temel nokta var:

- Isletim sistemi: Mac / PC

Bu iste endustri standardi Mac ama rakam olarak PC'ye gore daha yuksek.  Ote yandan cok daha dengeli, daha guvenilir bir platform bana kalirsa.  Buyuk olcude de Unix uzerinde calisiyor olmasindan kaynaklaniyor.

- Kaydi yapacaginiz yazilim:

ProTools bu isteki en buyuk standart.  Yalniz donanim bagimli, kendi ses kartlarindan baska birseyle calistirmak neredeyse imkansiz.  MIDI ozellikleri Logic ve Cubase'in yaninda zayif.  Ama yine de audio kaydi icin en guvenilir platform.

Logic, Mac uzerinde calisan, oldukca kapsamli bir yazilim.  Her turlu ses kartiyla kullanilabiliyor.  MIDI uygulamalari oldukca iyi.  Cok genis bir loop ve ses arsivi var.  Neredeyse icerisinde bir de Reason var gibi.  Yalniz bana kalirsa ProTools kadar 'stable' degil.

Cubase cok da iyi tanimadigim bir yazilim, ama digerleri kadar iyidir diye tahmin ediyorum.  Bildigim kadariyla MIDI uygulamalarinda ProTools'dan daha basarili.  Logic kadar kapsamli degil ama daha 'stable.'

- Monitoring:

Monitor olayi tamamen kaydi yapan kisinin aletlerini tanimasiyla ilintili bir olay.  Iyi ya da kotu monitorden ziyade, muhendisin monitorlerinde elde ettigi performansin gercek bir sistemde kulaga nasil gelecegini iyi bilmesi onemli.  Dolayisiyla, monitor markalarina takilmanin cok da bir anlami yok, cunku herkes kafasina gore birsey soyluyor.  Ama belirli bir alt seviyeye kadar baslari yansitabilen, midleri ve tizleri de dengeli bir cift monitorun is gormesi beklenir.

- Mikrofon ve preamfi:

Ozellikle ses kaydinda en onemli kriter.  Tercihen genis diyaframli, condenser bir mikrofon ve kaliteli bir preamfi ses kaydinda cok onemli.  Ama mikrofon olayi ust siniri cok da olmayan, son derece pahali olabilecek bir parca.

- AD/DA converter'ler; word clock; vs.

Bunlar dijital kayit ortaminda kesinlikle cok onemli ama detaylara girildiginde cok buyuk butceler gerektiriyor.  O yuzden simdilik takilmanin cok da alemi yok.

Simdi, karar verilmesi gereken su...  Tek bir seferlik bir is yapilacaksa ve elde de link'te gosterilen kadar bir butce, yani $850, varsa ses kaydini gidip profesyonel bir studyoda cok daha ucuza ve cok daha kaliteli bir sekilde yapmak mumkun.  Bu ekipman sonra baska projelerde de kullanilacaksa, simdilik bir sekilde is gorur.  Ama super yuksek bir kalite beklememek lazim.

Ben olsam, bunu uzun vade bir yatirim olarak gorup, vasat bir sisteme para yatirmazdim.  Ilk etapta vokal kaydini profesyonel bir studyoda yapmak kesin daha basarili sonuclar verecektir.

Ama yine de bu tarz bir sisteme yatirim yapmak isteniyorsa, kayit yapilacak odanin bir parca yalitilmasinda fayda var.

- Oncelikle, odanin disaridan gelen sokak gurultusunu almamasi lazim.  Bunun icin pencere onlerine kalin perdeler konabilir.

- Odadaki istenmeyen yansimalarin engellenmesi icin de ucuz bir cozum olarak eskiden yumurta kabuklari kullanilirdi.  Simdi bu isler icin piyasada oldukca ucuza kopuk satiliyor.  Ama yumurta kabugunun is gormesi beklenir.

- Cok agir izolasyon yapildiginda kayit ortami dogalligini yitirebiliyor.  Yalniz eldeki ekipman zaten bu dogalligi birebir verebilecek kadar kaliteli degil gibi.  O yuzden cok da takmamak lazim...

Sevgiler,

Alper

Alntı yapılan: "Tutatsuta"Bir iş için ufak bir stüdyo kuracağım. Bilgisayar için 8GB ram içeren 64 bit bir sistem düşünülüyor ama henüz işlemci markası/modeli kesin değil. Kayıt için ise aşağıda linkini vereceğim seti almayı düşünüyoruz. Enstrüman kaydı yapmayacağız, sadece insan sesi kaydetmeyi planlıyoruz. Yalıtımı nasıl yapmamız gerekir?

Set linki:

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?10557&;[img]1750

Konu biraz karışık oldu ama kusuruma bakmayın. :)

Sevgiler...

Tutatsuta

Şöyle diyebilirim Alper Abi:

Çok da ciddi olmayan ve enstrüman kaydı yapılmasının planlanmadığı ufak bir stüdyo kurmayı planlıyoruz. Nasıl desem ... "cheesy" diyebileceğim ufak bir sistem şimdilik işimi görür ama ileride işler büyür de başka bir sistem edinmek gerekirse bilemeyeceğim.

Mac sistemlerine hastayımdır! Hep bir Mac'im olsun istemişimdir ama nasip olmadı. Belki ilerde stüdyoya koymak üzere edinirim bir adet. Ama bilgisayarların üzerinde 64 bit Windows işletim sistemi çalıştırmayı planlıyoruz. MIDI kayıt yapmak gibi bir olayımız yok ama ileride - yukarıda da yazdığım gibi eğer işleri büyütürsek belki düşünülebilir.

Bilgisayar haricinde bütçe 1500, 2000 TL civarı denebilir. Bu kadar bütçeyle ne yapılır ben de bilemedim açıkçası... :)

Alper_Yilmaz

Bu durumda benim onerim su olabilir:

- Audio-Technica AT4047 Condenser Microphone (ABD fiyati $550).  Bu oldukca cok yonlu bir condenser mikrofon.  Hem vokal kaydi, hem de bir takim nefesli kayitlarinda siklikla kullanilan bir mikrofon bu.  Tabii ki Neumann filan gibi markalarin baba mikrofonlarinin ayarinda degil, ama kisa vadede isini fazlasiyla gorebilecek bir alet diyebilirim.

- Kalan parayla da adam gibi bir ses karti alinabilir.  Bunun icin tonlarca alternatif var, daha iyi bilen birilerinin fikir vermesi daha iyi olabilir.  Ama M-Audio filan tarzi firmalarin ses kartlari genelde fena degil, en azindan baslangic asamasinda is gorur.  Hatta ProTools isine girmek istersen, MBox 2 gibi bir ses kartiyla birlikte ProTools LE alabilirsin.  ProTools'un ses kartlarinin en buyuk sikintisi, preamfilerini by-pass edememen yalniz.  Ama bu mikrofon ve ses kartini kullanarak evde canavar gibi saksafon kayitlari yapan arkadaslarim var.  Yani bayagi bir isini gorebilecek bir sistem bu sonucta.

- Bu durumda monitorler icin para kalmadi.  Ama ilk etapta kulaklikla calisip, bir sure sonra duzgunce bir cift monitor almayi dusunebilirsin.  

Sevgiler,

Alper

Alntı yapılan: "Tutatsuta"Şöyle diyebilirim Alper Abi:

Çok da ciddi olmayan ve enstrüman kaydı yapılmasının planlanmadığı ufak bir stüdyo kurmayı planlıyoruz. Nasıl desem ... "cheesy" diyebileceğim ufak bir sistem şimdilik işimi görür ama ileride işler büyür de başka bir sistem edinmek gerekirse bilemeyeceğim.

Mac sistemlerine hastayımdır! Hep bir Mac'im olsun istemişimdir ama nasip olmadı. Belki ilerde stüdyoya koymak üzere edinirim bir adet. Ama bilgisayarların üzerinde 64 bit Windows işletim sistemi çalıştırmayı planlıyoruz. MIDI kayıt yapmak gibi bir olayımız yok ama ileride - yukarıda da yazdığım gibi eğer işleri büyütürsek belki düşünülebilir.

Bilgisayar haricinde bütçe 1500, 2000 TL civarı denebilir. Bu kadar bütçeyle ne yapılır ben de bilemedim açıkçası... :)

Tutatsuta

İşte Türkiye'de ne kadar soyulduğumuzun kanıtı...

Bize adını verdiğin mikrofona baktım ve karşıma şu fiyat çıktı Alper Abi:

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?10113&;[img]2598

El insaf!

Türkiye distürbitörünün ilgili mikrofon için sayfası ise şu ama fiyat bilgisi hak getire...

http://www.radikaltr.com/LECatalogue/ProductDetails.aspx?[img]87&[img]162&[img]0

Biri bizleri bu derece soyan adamların elinden kurtarsın...

Kendi konumu dağıttığım için hepinizden özür dilerim.

Sevgiler...

Alper_Yilmaz

"Havale fiyati" dedikleri sey, adama fiyati gordukten sonra havale gecirttiren fiyat olsa gerek; dalga geciyorlar herhalde.  Kusura bakma, boyle bir seyi onermekten dolayi ben utandim vallahi.

Kolay gelsin...  Sevgiler,

Alper

Alntı yapılan: "Tutatsuta"İşte Türkiye'de ne kadar soyulduğumuzun kanıtı...

Bize adını verdiğin mikrofona baktım ve karşıma şu fiyat çıktı Alper Abi:

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?10113&;[img]2598

El insaf!

Ang

benim de ilk önerdiğim ses kartlarından biriydi Digidesign - Mbox2. Bir arkadaşımda var ve gayet memnun. amerika fiyatını bilmiyorum ama, belki bu da kat ve kat pahalıdır. bi fikrim yok.

http://www.compel.com.tr/Include/Modules/ProductDetail.php?1&;[img]12&[img]1907

Sancak

Gittiğim her mekanda neden tüm ekipmanın Behringer olduğunu daha iyi anlıyorum artık. En azından Almanya fiyatının 1.5 katına filan satılıyor, fiyatları da zaten çok düşük olunca. Fatih Akın'ın Kısa ve Acısızı tercih ediliyor mecburen.

Alper_Yilmaz

MBox 2'yle ilgili birkac teknik sikinti var:

- Alet en fazla 48kHz'te kayit yapabiliyor.  Genelde studyo ortaminda kayitlari 88.2kHz - 24 Bit'te yapip, sonradan 44.1kHz - 16 Bit'e indirgiyorlar.  Bir takim detaylari studyo ortaminda duyabilmek icin daha yuksek cozunurluk tercih ediliyor.  

- Uzerinde sadece USB baglantisi var.  USB yeterince hizli bir baglanti olmadigindan dolayi sikintili bana kalirsa.

- Aletin uzerindeki preamfileri by-pass etmek mumkun degil.  O yuzden elinizin altinda dunyanin en iyi preamfileri olsa bile, DigiDesign'in uyduruk preamfilerinden de geciyor sinyal.

- AD/DA converter'lari oldukca vasat.

Ama, buradaki en onemli kisit butce kisiti.  O yuzden MBox 2 harcanan paraya gore iyi is gorebilecek bir kart.  Ote yandan, donanim ProTools LE ile birlikte geliyor, dolayisiyla programin lisansli bir kopyasi da satin alinmis oluyor.  Bir takim sikintilar ciktiginda direk Avid'le temasa gecilebilmesi, ya da Avid'in forumlarindan yararlanilabilmesi acisindan MBox 2 iyi bir baslangic aleti.  Sadece aletin kisitlarini bilmekte fayda var diye dusunuyorum.

Sevgiler,

Alper  

Alntı yapılan: "Ang"benim de ilk önerdiğim ses kartlarından biriydi Digidesign - Mbox2. Bir arkadaşımda var ve gayet memnun. amerika fiyatını bilmiyorum ama, belki bu da kat ve kat pahalıdır. bi fikrim yok.

http://www.compel.com.tr/Include/Modules/ProductDetail.php?1&;[img]12&[img]1907

ozkansunar

Protools LE sistemlerinin isminden dolayi fazla buyutulmemesi gereken sistem oldugunu dusunuyorum, Convertorleri ve saati ahim sahim degildir, Ama bu cok guzel isler yapilmaz anlami tasimiyor. LE (limited edition  anlamina geliyor sanirim) Cozunurluk olarak 96khz e kadar internal clocking ile calisbiliyor, harici saat ve convertor ile sistemin gelistirlmesi imkansizdir , unutulmamasi lazim.
Icindeki preamplari bir kac kez denemistim :-( eh ne deyim?
Protools LE nin kuskusuz en buyuk dezavantaji ADC denen (auto delay compansesion) olayini manuel elle yapilmasidir, Bu su demek,kullanilan native pluginlerin sisteme getirecegi yuk ile delay olusturmalari ve zamanlama olarak kayma yapmalaridir, bu sinir bir durumdur mix esnasinda ot yoldurur!
Mac+logic + apogee duet isabetli olabilir, benim tercihim oyle olurdu.
.....edit
(64bit ile daha once yazmis oldugum bilgilerin yanlis su an gecersiz oldugunu gordum, asagida devam ediyorum...)

sertac

Bence bu islere yeni giren biri icin Protools hem pahali  hemde oldukca sikintili bir Daw (*midi konusunda)Logic ise artik Mac tekelinde calistigindan onu da gececeksin bir sureligine.
Bu islerde bende home studio konusunda en onemli konu;Muzik teknolojileri hakkinda neye sahip degil;hangi bilgiye sahip oldugundur.Sonuc itibari ile Hollywood String Section editi veya mixi yapmayacaksin.Kendi projelerini iyi konfigre edilmis bir pc ile ve orta karar bir ses karti ile calisabilirsin.Zaten hangi ses kartini alirsan al (HD veya Apogee/Lynx vs kullanmadigin surece)convertoru cop olacak.
Bu vermis oldugun linkteki monitorleri denemis biri olarak ev icin cok iyi bir duyumu oldugunu gordum ben.Hos 8 inch denemistim ama protokolu ayni sonucta.
Emu bence ses karti olarak cok da dogru bir secim degil.Muadili hatta kulanilmis olarak satin alabilecegin ayni isi fazlasiyla gorecek [img]300 TLlik tonla ses karti var.kalkip da bu ses kartina 500 TL vermek sacma olur.Zaten etmez de bu para.tabi bu benim kisisel dusuncemdir.
Paran oldukca sistemini guncelleyip.Pc den Mac platformuna;Daha iyi bir ses kartina daha iyi bir mikrofona gecebilirsin.Mikrofon icinde bir kac sey diyeyim guzel bir mikrofon aslinda ama gerek var mi diye dusunmek lazim.Akustik olcumu yapilmamis ve izolasyonsuz bir odada ne olursa olsun condenser bir mikrofon ile kayit yapilmasi alakasiz biraz.Lakin  fena bir mikrifon degil biraz ssss ler fazla patliyor onun disinda fiyatina gore guzel.
Yani bu da baslangic icin bas gitar gibi biraz.baslangicta ne alirsan al zaten kisa bir sure sonra macera baslayacak.
Kullanim kolayligi acisindan butce ile dogru orantili olarak soyle bir seyde olabilir/Pc paltfotmuna Mac kurarsin (artik yasal) bir mac os alirsin birde logic kurarsin yurursun.Le sistemi kullanmis biri olarak cok da bir artisini gormuyorum ztaen protools hd olamdikca bence sadece starterlar icin adini kullaniyor.Ozkan Abininde dedigi gibi adc de ayri bir sikinti.Alper abinin dedigi bigi mbox2 guzel bir kart gibi gorunmesine ragmen ben pek sevmedim acikcasi.ayrica ikinci elini yari fiyatina bile satamadim pek sevilmeyen bir kart TRde.Degistirme olasiligin yuksek oldugu icin nakitte degerlenecek bir kart alman senin faydana olur.