sap ayarı,entonasyon öneri(istanbul)

Başlatan , Eyl 24, 2010, 13:05

biosfer

yakın zamanda baslarımın sap ve entonasyon ayarlarını yaptıracağım..
bunun için önereceğiniz güvenilir luthierler kimlerdir? 3 basımı da götürmeyi düşünüyorum sizce bana kaça patlar?
teşekkürler..

adminler topiği taşıyabilirlerse sevinirim.

Ang

forumda 'Enstruman Yapımcı ve Tamircileri' isimli bir bölüm var. istersen başlığı oraya açi daha güzel olur. bir de hangi şehirde olduğunu belirtmen önemli. yani sadece ayar yptıracağım diye gitarı her yere kargolarım dersen orası başka ;)

biosfer

bana yarına açık,yardımcı olabilecek bir yer lazım,hadi yardımcı olun arkadaşlar bir el atın topiğe (=

conrad

anadolu yakasında feridun var şuan istanbulda işinin ehli kişilerden biri diğeride avrupa yakasındaki rıfat usta ikiside güvenilir adamlar tavsiye ederim.

biosfer

rıfat ustaya gideceğim büyük ihtimal,h.içi vaktim çok olmuyor ama sanırım orası da pazar günleri kapalıdır :(

zekimertt

Eğer gitarın çok üst seviye bir gitar değilse ve sen de hayatında eline hiç allen anahtar almamış biri değilsen ayarlarını kendin yapmanı öneririm.

İnternette (ve hatta bu forumda) sap ve entonasyon ayarı ile ilgili sayfalarca bilgi var. Gitarına zarar verebileceğin tek nokta truss-rod'u bir seferde çeyrek turdan fazla çevirmendir.

biosfer

3 tane basım var bunlardan sadece 1 orta seviye baslar,kendim de ayarlarını yapmaya çalışabilirim ama daha kötü bozmuş olmaktan korkuyorm

1 jazz bas ve bir tane de 6 telli handmade var,şimdi sizce bismillah diyip girişimi? :D sıkıntım h.içi gündüzleri çalıştığım için sadece pazarlarım müsait ve o günleri bu tarz yerler kapalı,

sancak verdiğin bilgilerden bir girişiim diyorm bu işe,sonucu sizlerle paylaşıcam (=

Sancak

Zor bir yanı yok aslında, ayarı daha da bozsan bile neticede bir bilene götürmek gerekecektir çok çok, yani şu anki durumdan farklı bir durum ortaya çıkmayacak. Yolladığım linkleri iyice okuyup yaparsan orda zarar verebilecek noktalar da belirtildiğinden zarar verme ihtimalin olmaz. Önemli olan nokta sap ayarı vidasını çok çevirmemek, çeyrek tur çevir 10-15 dakka bekle yeterli olmazsa bir daha çeyrek tur çevir. Yönü nasıl tayin edeceğin başlıklarda var zaten.

Bir de açıkçası 3 bası olan biri için (hele biri özel yapım bir bas) bunları öğrenmeye bence geç bile kaldın, bir yerden başlamak faydalı olacaktır.

biosfer

haklısın ama hep bu tarz şeyleri bir ustaya gösterip ona yaptırırdım,istanbulda daha yeni yeni bulunuyorm..bundan dolayı önerilerinizi sordum kime gidebilirim diye,bir luthierin yapması benim yapmamdan daha başaralı olacaktır diye düşünüyordum..yine de yardımın için çok saol

zekimertt

Bu kadar büyütülen sap ayarı belki de gerekmiyor olabilir. Gitarı havaya kaldırıp sapına köprüden üst eşiğe doğru dikine bir bak. Sapın nispeten düz olması beklenir. Öne veya geriye doğru eğrilik varsa o zaman sap ayar vidası (truss rod) ile oynanması gerekebilir.

Entonasyon ve tel yüksekliği ayarlarında zaten gitara zarar verebileceğin bir durum hayal edemiyorum.

Sancak

Aslında ustanın yapması daha kötü bence. Gidilebilecek ustaları yazmış arkadaşlar, nasıl yapılacağı da var, aradaki seçimi sen yapacaksın artık. Ama ben bunu şuna benzetiyorum hangi asker kendi silahının bakımını başkasına yaptırır ki? Kendi basına sana en uygun ve en iyi bakımı yapacak olan yine sensin. Ustanın tek avantajı ilk başlarda senden daha tecrübeli olmasıdır. Ama Atla deve değil 4-5 kezden sonra sen de işi iyice öğrenirsin. Mesela sana en uygun tel yüksekliğini, senin tuşenle entonasyonun nasıl şekilleneceğini usta asla bilemeyecektir. Benim görüşüm de bu durumda hiçbir ustanın benim baslarımı benim kadar iyi ayarlayamayacağıdır. ;) Hem param da cebimde kalıyor. :)

biosfer

tabikide sapı çatlatcak kırcak halimiz yok,kötü durumda değiller,telleri değiştirdim bir de rutin temizliğini yaptım,ve son 1 haftadır iki basımın tellerinde yükselme olduğunu gördüm,entonasyon ve sap ayarlarına genel bir bakımını yaptırmak istedim

biosfer

Alntı yapılan: "Sancak"Aslında ustanın yapması daha kötü bence. Gidilebilecek ustaları yazmış arkadaşlar, nasıl yapılacağı da var, aradaki seçimi sen yapacaksın artık. Ama ben bunu şuna benzetiyorum hangi asker kendi silahının bakımını başkasına yaptırır ki? Kendi basına sana en uygun ve en iyi bakımı yapacak olan yine sensin. Ustanın tek avantajı ilk başlarda senden daha tecrübeli olmasıdır. Ama Atla deve değil 4-5 kezden sonra sen de işi iyice öğrenirsin. Mesela sana en uygun tel yüksekliğini, senin tuşenle entonasyonun nasıl şekilleneceğini usta asla bilemeyecektir. Benim görüşüm de bu durumda hiçbir ustanın benim baslarımı benim kadar iyi ayarlayamayacağıdır. ;) Hem param da cebimde kalıyor. :)

eheh eyvallah sancak,sonuna kadar haklısın abi
bu arada lakland duruyor mu hala? şu parayı ayarliim yanındayım :)

Sancak

Evet duruyor.