Bu başlıkta tonları sözlü ve ses örnekli ifade ediyoruz

Başlatan , Eyl 26, 2010, 13:28

Sancak

Cıngıl cıngıl kısımlar esas slap attığı yerde ortaya çıkıyor. Genel olarak da ton parlak diye tabir edilen ton. Bu parlaklık, yeni teller, akça tuşe ve single coil manyetiklerden kaynaklanıyor büyük oranda.

Bir önceki örnekteki cıngıllık da adamın finger çalımının bile slap-pop tonunda yakın sert bir tuşe olması ile ortaya çıkıyor. Yani fingerde parlak ton veren bir aleti, slap, pop ya da çok sert bir şekilde (bir önceki örnekteki gibi) çalarsak ses cıngıldamaya başlar.

Bunlar tabii benim tanımlamalarım, bu tonları farklı şekilde sözüklere döken arkadaşlardan da yorum almak lazım.

bassyks

Sanırım Flea'nin Aeroplane şarkısındaki slap tonunun parlak olduğu konusunda herkes hemfikir olacaktır.

Olmayan varsa sebebini gerçekten çok merak ederim.  :?:

Tell Me Baby basları da parlaktır; ama aeroplane'dekilerden farklı. Yamulmuyorsam, Aeroplane Musicman Stingray-5 ile Tell Me Baby ise Modulus.  :roll:

Teller, gitar, ağaç, manyetik, vs. dışarıda bırakıldığı zaman nasıl bir tonun adı nedir sorusuna cevap nasıl bulunur ben de bilemedim; ama belki örnekler çoğaltılırsa açıklığa kavuşacaktır.

Sancak

Alntı yapılan: "bassyks"Teller, gitar, ağaç, manyetik, vs. dışarıda bırakıldığı zaman nasıl bir tonun adı nedir sorusuna cevap nasıl bulunur ben de bilemedim; ama belki örnekler çoğaltılırsa açıklığa kavuşacaktır.

Aslında imkansız gibi ama denedikçe insan ortak noktaları algılamaya başlıyor. İzahı ise imkansıza yakın. Misal dişbuda-akça jazz bas roundwound tel, kızılağaç-gül jazz bas flatwound tel. Yine de ortak olan bir jazz bas tonu. Ben bunu izah edemem şahsen.

Bir de bir süredir hep okuorum genç arkadaşlardan "yamulmuyorsam". Bu ne demektir gençler ya beni bir aydınlatın. Yanılmıyorsam'ın yeni versiyonu mudur, genç jargonundaki hali midir nedir bu yamulmak?

bassyks

Alntı yapılan: "Sancak"
Alntı yapılan: "bassyks"Teller, gitar, ağaç, manyetik, vs. dışarıda bırakıldığı zaman nasıl bir tonun adı nedir sorusuna cevap nasıl bulunur ben de bilemedim; ama belki örnekler çoğaltılırsa açıklığa kavuşacaktır.

Aslında imkansız gibi ama denedikçe insan ortak noktaları algılamaya başlıyor. İzahı ise imkansıza yakın. Misal dişbuda-akça jazz bas roundwound tel, kızılağaç-gül jazz bas flatwound tel. Yine de ortak olan bir jazz bas tonu. Ben bunu izah edemem şahsen.

Bir de bir süredir hep okuorum genç arkadaşlardan "yamulmuyorsam". Bu ne demektir gençler ya beni bir aydınlatın. Yanılmıyorsam'ın yeni versiyonu mudur, genç jargonundaki hali midir nedir bu yamulmak?

Bu sanırım ekşi sözlüğün ([img]9:[img]çok ruhani bir tanımlama oldu[/size:[img]) marifeti. Bir ara yazardım; bıraktım. Son bir haftadır, oradaki eski bir arkadaş ile çok yazıştım. O arkadaş hala aktif olduğu için bu tabiri çok kullanmış ve yanılmıyorsam ([img]9:[img]yamulmuyorsam[/size:[img]) o konuşmalar sırasında dilim bozulmuş.  :roll:

zekimertt

Bir de "çatır çutur" ton var, asıl ben onu çok merak ediyorum. :)

kilmister

http://www.youtube.com/watch?v=hlp3WI71FWg&;

bu da benim çatır çutur anlayışım:D

eraclone

Alntı yapılan: "kilmister"http://www.youtube.com/watch?v=hlp3WI71FWg&;

bu da benim çatır çutur anlayışım:D

bu katur kutur olmuş

btb200

maltın tonu neye örnek peki?bide bunu nasıl yakalarım rbxde

ahmeteralpis

pena, yeni teller, hafif drive

Sancak

Alntı yapılan: "ahmeteralpis"pena, yeni teller, hafif drive

Bir de yeni teller de çelik. Benim duyduğum öyle.

octave

Punch tona örnek olarak katatonia-in the white diyebilirm.
tool-the pot yani tool bas tonları genel olarak attack,agresif ve parlak.
Korkunç,etli,kemik:) sert tuşe ve cıngır cıngır
İnternal primates forever-mudvayne

Sancak

Misal ben onları yakınen tanımıyorum. Bağlantı koymak mümkün mü?

octave

Bu gruplar youtube da mevcut.

Sancak

Ya onu ben de biliyorum abi. :) Başlık anlamında insanlara kolaylık olsun diye sana çanak soru sordum. :)

Ang

Alntı yapılan: "Sancak"Ya onu ben de biliyorum abi. :) Başlık anlamında insanlara kolaylık olsun diye sana çanak soru sordum. :)

Sancak'tan asist denebilecek çok güzel bir ortaaaaaa ama top dışarı gidiyor. malesef octave bu güzel ortayı değerlendiremedi. :)

http://www.youtube.com/watch?v=Szw9QHCZRtU

burada ki ton nedir? bence parlak ve gürül gürül bir ton. daha öncede koymuştum bu linki ama ya silindi, yada kaldırıldı, anlamadım.