Zoom B1X - B2.1U

Başlatan , Şub 23, 2011, 22:56

Sancak

Bir süre önce sırf elimdeki Zoom B2.1U ile karşılaştırıp bir fikir edinmek ve sizlere ufak da olsa bir yazı yazabilmek için Zoom B1X edinmiştim. Prosesörlerin teknik detaylarını öğrenmek zaman alan bir durumdur, kullananlar bilir. Hatta bazı özelliklerinden haberdar bile olmadan yıllarca kullanabilirsiniz. O yüzden bu tip teknik özelliklere pek bakmadım. Esas dikkat ettiğim nokta, kalite, ton ve fiziksel özelliklerdi. Önce bu çoklu efekt cihazlarına bir göz atalım.

B1X

B2.1U

B1X plastik malzemeden yapılmış, B2.1U ise metal. B2.1U'nun daha özenli yapılmış olduğu elinize alır almaz kendini belli ediyor. Tabii fazladan düğmeleri de. Teknik olarak bu iki ürün aynı. İşlemciler aynı. B1X ucuz modeli sadece. Derinlemesine tekinik özellikler en alttaki kısa yollardan ulaşabilirsiniz. Ben buralardan ulaşamayacağınız bilgileri vermekle yetiniyorum. Ek düğmeler kesinlikle kullanımı kolaylaştırıyor. Neyi nereye ayarladığınız gözünüzün önünde. Ama olmasa da alışılamayacak bir durum değil.

Giriş çıkış farkları da var. İki modelde de kulaklık çıkışı var. B2.1U da XLR da var, sahnede iş görür. Açma kapama düğmesi olması da güzel bir özellik. B1X taktığınız anda açılıyor. B2.1U da ayrıca bilgisyar bağlantısı için bir de USB çıkışı var. Bununla bilgisayardan daha kolay programlama yapabiliyorsunuz size tanımlı ayarlara.

Belli başlı ön tanımlı ortak seçenekleri denedim. Ton anlamında bir fark duyulmuyor açıkçası. Zaman zaman duydum mu acaba dediğim oldu ama sanırım psikolojik bir durum. B2.1U kalite, fazla fiziksel özelliklerden dolayı kullanım kolaylığı ve artısı sunuyor. Bunun dışında ise bir farkları kesinlikle yok. Yani seçim tamamen size kalmış. Ne bilgisayarı, ne sahnesi diyorsanız kesinlikle paranızı cebinizde tutun, B1 serisi işinizi görür. Ben pedala abanırım sahnede tepiklerim diyorsanız kesinlikle B2 serisi. Ne de olmasa en en büyük fark biri 150 TL biri 400 TL.

http://www.zoom.co.jp/english/products/b1/index.php

http://www.zoom.co.jp/english/products/b21u/index.php

Son söz: Piyasadaki hemen hemen tüm çoklu efektleri denedikten sonra en ekonomik/uygun seçeneğin B1X olduğunu düşünüyorum. Efektleri tanımayanlar için en güzel yol bir çoklu efekt cihazı alıp hepsini öğrenmek sonra beğendiklerini tek tek edinmek bana göre. Üstelik elinizin altında iyi kötü bir de davul makinesi oluyor. Metronomdan çok daha zevkli bir çalışma sunduğu kesin. Mydukkanda şu an B1 ile B1Xin fiyatı aynı görünüyor. 150 TL. Birinde wah vs pedalı olarak atanabilen pedal var birinde yok. Digitech, Behringer, en alt model Boss, hepsini geçer B1X alırım yeni başlayacak olsam.

Ian_Curtis

İzlenimlerini paylaştığın için teşekkürler. B1X bayadır aklımdaydı ama tereddütteydim, iş görür mü görmez mi gibilerinden. Oldukça yardımcı oldu bu yazı.

yiito

merhabalar.. b1x i sahnede hiç bi şekilde kullanamazmıyız yani?

Sancak

Kullanılır tabii, sadece DI box özelliği yok. Normal pedal gibi kullanılır, direk giriş yapamaz.

yiito

abi ben yabancıyım :) dı box derken? biraz daha açarmsın olayı

Sancak

Hımm. Ben onu açana kadar o zaman sen bir neden sahnede kullanamaz mıyız diye sordun onu bir aç abi. Ben o modelde di box yok diye bu soruyu sorduğunu düşündüm çünkü. Bu durumda o soruna ayrı bir cevap yazmam lazım.

Di-box'un yeri burası değil, yeterli bilgi var zaten forumda. O yüzden bir cümle ile izah edeyim. Enstrümanı direk miksere bağlamamıza yarayan genelde üzerinde bir de pre amp (bazen drive tarzı bir fekt de) barındıran cihaz. Bu sayede bas amfisi kullanma gereği ortadan kalkar, bası direk mikserin xlr girişine bağlar mekanın kabinlerine sesi yollarız. İki cümle oldu. :)

yiito

aşağı yukarı anladım abi ama şu soruma cvp verirsen tam netleşcek. ben amfisiz prosesörden mixere giriş yapcam bu durumda direk xlr girişinden mi girmem gerekiyo

Sancak

Evet aynen, o işe yarayan alet de di dır işte. Bu durumda B2.1U daha mantıklı bir seçim gibi. Bir taşla iki kuş hesabı. ;)

yiito

fiyatlar öyle demiyo ama :D

Sancak

Di box+B1X fiyatı ?=? B2.1U fiyatı şeklinde düşünmek lazım. Ki dediğim gibi ufak tefek bir iki ek fazlası da var B2.1Unun.

yiito

diğer markaların bu emsaldaki ürünleriyle karşılaştırmak gerekirse zoom u öneriyo musun abi? b2.1u almayı düşünüyorum ama diyeceğin şeye göre başka bi markaya yönelebilirim pre-amp ihyacı için..

Sancak

Zoom ve diğer ürünlerin karşılaştırıldığı çok detaylı bir yazı da vardı, "prosesör günü yaptık" başlığında. Oradan çıkan sonuç ve benim fiyat olarak bu civardaki ürünler arasında tercihim zoom. Biraz daha üste çıkınca parada, line 6 ve boss un bazı modelleri alınabilir ama.

Yalnız preamp ihtiyacın varsa ciddi bir preamp almanı tevsiye ederim, pre amp ihtiyacı için sakın kalkıp bu ayarda bir prosesör alma. On board istemiyorsun anladığım. Güzel ikinci el preamplar var ilan bölümünde sadowsky filan onlara bak hiç boşa prosesör mecranda dolaşma.

snukir

Çok kararsız kaldım ya preamp özelliği yüzünden, B1X almayı düşünüyordum ama direk mixere giriş yapılamaması kötüymüş..

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?7517&;[img]2095

şöyle bir şeyler alsam kurtaramaz mıyım?
Zaten lisedeyim daha ayda yılda bir kaç kez çıkıyoruz sahneye ama sonrası içinde düşünüyorum.