Tel Yüksekliğinin İdeal Ayarı Varmıdır?

Başlatan Okan YEşiLYURT, Mar 13, 2011, 17:50

bkotga

Merhabalar,
Geçenlerde kampanya ile SX musicman çakması gitar almıştım, tanıyanlar bilyordur sanırım.
Tellerinin yüksekliği fazla gelmişti bana oturdum ayarladım bu sefer de o eski tonu yok bi söndü alet sanki sustainde azaldı sanki. Diğer bassımda da teller mümkün olabilcek en alt seviyeye ayarlamıştım oldukça rahat çalımı var çokta alışmıştım ona fakat sanırım tondan çok kaybediyorum bu ayarla.

Acaba ben kendi kendime kuruntumu yapıyorum. O kadarda fark etmezmi? Doğrusu alçak ayarlamak mı?
Yada telleri mümkün olan en alt seviyeye getirmek aslında yapılmaması gereken birşeymi?
Bunun ideali nedir?

ucandeve

valla açıklayıcı olmayacak pek ama bildiğimce fikrimi söylemek isterim kullandığın gitar ve yaptığın müzik tarzna göre tel yüksekliği değişkenlik gösteren bir mevzudur diye düşünmekteyim zira standart bir yükseklik ölçüsü varmı dersen luthierlerin ellerinden düşmeyen cetveller gördüm :d

6 telli BTB676 nın tellerini çok inik kullanıyorum mesela 4 telli BTB670 imin tellerini yüksek ikiside aynı gitar aynı sound ama farkettiriyor.

Sancak

İdeal bir yükseklik yoktur. Bu tamamen kullanıcının tercihine bağlıdır. Yüksek veya alçak oluşu farklı şeyleri etkiler, çalım, ton vs. Önemli olan tek nokta tellerin klavye eğimini takip etmesi ve tümünün bu yolla aynı yükseklikte olduğunu sağlamak. Tümü düz bir çizgi üzerinde olursa klavyeden yükseklikleri farklı farklı olacaktır. Kısaca tel yüksekliği insanın kendine yakışanı giymesidir. :)

zekimertt

Bi göz atmanda fayda olabilir:

Tap tekniğinde tellerin alçak olması mecburiyet gibi bişey. Myung'ın -o progresiv tonu mu desem ne desem- tonunu almak için de telleri alçak ayarlamak lazım mesela.
Slap çalımda çok alçak veya çok yüksek teller pek verimli olmaz.
Popta ise alçak tellerden dediğin gibi dolu dolu ve sustainli ses gelmiyormuş gibi gelir.

Alntı yapılan: "Sancak"Kısaca tel yüksekliği insanın kendine yakışanı giymesidir. :)

Aynen. :D