Pedal incelemeleri 2: Xotic Bass RC Booster

Başlatan ilker, Haz 05, 2011, 16:14

marcus

Xotic marka pedalları Pluton Müzik distribütörlüğünde memlekete geliyor. Plüton 1-2 senedir yalnızca Xotic gitar pedallarını getiriyordu. Son partide bas pedalları da geldi. Ben de hemen test drive etmek üzere aldım. Bunlardan birisi Bass RC Booster modeli. Cihaz şöyle bir şey:

RC Booster son derece şeffaf karakterli bir pedal preamp. Sitesinde dendiğine göre üretim amacı vintage pasif baslarla birlikte kullanım. Bu da aleti Aguilar Tone Hammer, Sadowsky, vs preamfilerle aynı kategoriye yerleştiriyor. Kullanım pozisyonu olarak pedal zincirinin en başında, gitardan hemen sonrası öneriliyor. Bir nevi onboard aktif preamp gibi yani... Gelelim aletin üzerindeki kontrollere:

Gain kontrolü bildiğiniz gain. Preamp giriş sinyalinin seviyesini ayarlıyor. Yalnız RC Booster'ın bir özelliği, gain katının tamamen clean karakterli olması. Gain'i sonuna kadar da açsanız en ufak bir drive yok. Tamamen clean boost yapıyor. Gain sonuna kadar kısık ve Volume sonuna kadar açıkken unity gain. Yani giren sinyalle çıkan sinyal aynı şiddette. Bu durumda EQ da flat iken gitarın tonu neyse onu alıyorsunuz. Açık ve kapalı arasında herhangi bir fark olmuyor.

Volüm kontrolü ise pedalın çıkış volümünü ayarlıyor. Gain'i açtıysanız, volümü kısarak dengeliyorsunuz. Böylece pedal açık ve kapalı iken volüm farkı olmuyor. Ya da pedalı sololar ya da ataklar için volüm booster olarak kullanacaksanız, istediğiniz volüm seviyesini buradan ayarlıyorsunuz. Ya da eğer ful lambalı amfi kullanıyorsanız, pedalı clean booster olarak kullanıp istediğiniz anda amfiye yüklenerek drive'a sokmakta kullanabilirsiniz. Yalnız bunu solid state amfiyle yapmayın, anca lambalı amfi bu durumda güzel ton verir :)

Aletin üzerindeki EQ bence başarılı. Bas ve tiz kontrolleri gitarın ton karakterini bozmadan altları dolduruyor, üstleri de parlaklaştırıyor. EQ'yu karakter olarak Aguilar Tone Hammer'ın bas ve tiz kontrollerine çok yakın buldum, ki bu benim için çok olumlu bir özellik.

Bu aleti iki farklı sahnede test etme imkanım oldu. Birincisi funk sahnesinde G&L L2500 ile, ikincisi de blues sahnesinde Rickenbacker ile. İçerik olarak çok alakasız iki performans ve birbirinden çok farklı iki bas... RC Booster'ı gitarın hemen sonrasında ilk pedal olarak sürekli açık tuttum. Unity Gain'de ([img]0, [img]10) ve flat EQ ile şeffaf olan pedal, Gain'i saat 12 yönünde açıp volümü de kısarak dengeleyince her iki basın tonuna da çok organik bir nüans verdi, dolgunlaştırıp canlandırdı. Buna ek olarak, G&L'le kullanırken bası hafif açıp tizi de bir miktar kıstım. Rick'te ise bası flat tutup tizi bir miktar açtım. Basların miksteki belirginliği net biçimde arttı. Aynı müdahaleleri amfiden yaptığımda bu kadar etkili olmadığını gördüm. Buradan da pedalın EQ frekans seçimlerinin çok doğru olduğu anlaşılıyor.

Bu pedalı 2 bant olması itibariyle Sadowsky Preamp ile kıyaslayabilirim. EQ'sunun cut/boost olması ve şeffaflığı itibariyle bence Sadowsky'den daha başarılı. Sadowsky'de DI çıkış olması ise RC Booster'a göre tek avantajı. Ben sanırım yine de karakteri itibariyle RC' Booster'ı seçerdim. Ki sanırım seçicem, bu pedala el koyup iade etmeyebilirim :)

yiito

abi selam naber :D

player

Tr'deki satış fiyatı nedir acaba?Yazıda göremedim,yazdıysanız kusura bakmayın :D

marcus

Alntı yapılan: "player"Tr'deki satış fiyatı nedir acaba?Yazıda göremedim,yazdıysanız kusura bakmayın :D

Pardon, bunu unutmuşum yazmayı. Bu da BB Preamp ile aynı. Xotic sitesindeki liste fiyatı 210$, Amerika internet fiyatı 170$, Almanya/Avrupa fiyatı 192€ (~281$), Mydukkan fiyatı 270$.

marcus

Alntı yapılan: "yiito"abi selam naber :D

Ahaha. İyidir Yiğit. ÖM attım :)