Amfili sahne ile amfisiz sahnede pedal kullanımı

Başlatan cemtar, Haz 17, 2011, 12:09

cemtar

Selamlar deneyimlerime göre, çıktığım sahnede bir bas amfisi yoksa ve direk miksere girmem gerekiyorsa pedallarımı şu şekilde sıralıyorum :

Pasif Bas-->Tuner-->Ekolayzır-->Oktav--->Kompresör-->DI Box (XLR)-->Mikser

Eğer güzel bir amfi varsa, pedal sayısını mümkün olduğunca azaltıp, amfideki ekolayzır ve kompresörleri kullanıyorum, belki bazı şarkılarda solo atacaksam amfi çıkışına bir oktav yada ekolayzır koyup (aslında bir drive koymak lazım) devam ediyorum.

Değerli yorumlarınızı, önerilerinizi beklerim. Mesela (PA sistemi olan bir sahnede ne yapmak lazım? ) veya (Bas amfisi mikrofonlama yada line-out konusu..)

Cem

berhan

DI box konusunda tünel meydandaki zuhal müzikteki birisiyle tartışmıştım. tüm tonu alıp, hatta kolonların bas tiz ayracına aynı frekansları göndermesini sağlayacağını ve bu yüzden cızırtılı kötü bir ses çıkacağını anlatmıştı. yani sanırım ancak fantom girişli miksere XLR ile girmemiz gerektiğini anlatmıştı (ki XLR i belirtmişsin)

funkyroads

Bence en temiz ses su durumlarda bu dizilimle elde edilir :

-Bir kere tuner kesinlikle thru-bypass, diger efekt pedallari da mumkunse thru-bypass olmali.

-Kullanilan bir DI Box var ise, ve eger DI-Box'un "Fx Send&Return" arabirimleri mevcut ise, ki kesin bu ozelligi olan bi DI Box en iyisi, butun efektler bu sekilde baglanmali. Radial Bassbone diye bir alet vardi sanirim bu sekildeydi. Efektlerin bircogu ayni anda kullanilmadigindan, ve eger bu pedallar thru-bypass ise siralamasinda herhangi bir onem olmadigini dusunuyorum. Ayni anda birden fazla pedal aktif edilse dahi, siralari degistirilse dahi sonuc cok yakin olacaktir. Tuner kullanilirsa gitardan ilk cikis onda olmali. Mumkunse tuneri araya sokmamak lazim, kaliteli aletler degil cogu cunku.

-Amfi var ise DI Box kullanmak ne kadar mantikli bilmiyorum. Bence degil. Eger bir processor kullaniliyorsa dahi amp modellemeler gercek bir amfi varken kapatilmali. Sadece ozel bir ton kullanma isteginde eger o modellemeyi kullanmak sart ise kullanilabilir. Sonucta amfi varken, DI Box veya amfi kullanmak cok mantikli olmayacaktir.

-Kabin mikrofonlama ile sahne ve ses sistemi cok iyi degilse, ve iyi bir tonmaister yoksa hic ama hic ugrasilmamali. Cok keyfiniz varsa gomulun, ugrasin :) Yoksa, bu is biz Turkiye muzisyenlerinin harci degil pek :)

-Amfi varken efekt pedali kullanilacaksa, kesinlikle amfinin "Fx Send&Return" arabirimlerinden kullanilmali. Inanin en iyisi bu, basin tonunu en gercek sekilde boyle aliyorsunuz. Hatta processor dahi amfinin Fx Send&Returnunden baglanirsa efektler de bas tonu da cok daha iyi duyuluyor. Bascilar icin ne kadar gecerli processoru bu sekilde baglamak bilmem ama gitarcilar icin kesinlikle boyle.

-Cok profesyonel bir is yapiliyorsa iyi para eden tuplu bir mikrofon preamp bence bizim bas preamplarinin hepsinden iyi is gorecektir :) 1000-2000$ arasi ama bu aletler.

-Ne yapilirsa yapilsin en onemli sey sahne,mekan, ses sistemi ve basindaki adam. O duzgun olmazsa bir ekip iyi bir sound cikaramaz. Bunlarin hepsi tuttugunda basit bir basi direk sisteme girip cikan sounda dahi sasirilabilir :)