Switch konumu degisince teller arasinda olusan volume farki

Başlatan , Tem 30, 2011, 00:30

boomerang

Selamlar. Yakin zamanda bir rick sahibi oldum fakat bir sorunum var; switch orta konuma getirildiinde yalnizca mi teli diger tellerden daha kisik duyuluyor. Switch konumu degisince sorun ortadan kalkiyor. Neden kaynaklaniyor olabilir? Simdiden yardimlariniz icin tesekkurler.

marcus

Modeli yılı nedir?

boomerang

4001 model. yılı 76 ya da 78 emin değilim.

marcus

Düşünüyorum ama aklıma birşey gelmiyor. Normalde Rickenbacker'larda kullanılan tele ve ayarlara bağlı olarak mi telinde genel bir volüm düşüklüğü görülebilir. Ama switch pozisyonuna göre olması ilginç.

boomerang

yine de tel değiştirip bir de öyle denesem daha sağlıklı olur sanırım. genelde parmakla çalım için tel önerirsen sevinirim. bu arada kontrol ettim 78 yapımıymış.

marcus

Rickenbacker'da tel seçimi önemlidir. Mi telinden tam performans alabileceğin teller sınırlı. Standart skala (40-60-80-100, 45-65-85-105, vsvs) tellerde genellikle mi teli diğerlerinden daha gevşek hissediliyor. Tecrübeyle sabit iyi sonuç veren teller şöyle:

- La Bella Deep Talkin Roundwound (41-58-83-106 veya 44-61-85-110)
- Thomastik Infeld Power Bass (47-68-80-107)
- Rotosound Swing Bass, çelik (45-65-85-105 ama gayet dengeli. 1,5 senedir onlar takılı kendi Rick'imde. Hatta teller öldükçe soundu güzelleşti)

Bunların dışında LaBella Deep Talking Flatwound ve Thomastik Jazz Flatwound başta olmak üzere flatwound teller her türlü Rickenbacker ile muhteşem oluyorlar. Rickenbacker'a takılan flatwound tel, Fender'lerde olduğu gibi parlaklıktan çok götürmüyor. Mikse inanılmaz güzel oturan bir ton veriyor. Rick 4001'in tasarımı 50lerin sonuna uzandığı ve o tarihten bu yana pek birşey değişmediği için, o tarihlerde de piyasada sadece flatwound teller olduğu için tasarım buna göre yapılmış olsa gerek.

Ang

Eğer ki bu bas SRV müzikten alınan Azureglo renkli bas ise üzerindeki teller zaten Tomastik - Power Bass olması lazım. Gittiğimde denemiştim. Yani Marcus'un da belirttiği üzere (47-68-80-107) kalınlıktaki bas telleri. Bir de yine Tomastik'in Infeld Bass isimli bir modeli var. Bu modelde gayet başarılı, benim 4003'te de kullandığım bir takım bu.(45-65-80-105). Ayrıca rick baslarda mi teli takılırken telin burguya 1.5 döngüden fazla sarılarak takılması seste etleşmeye ve sustain'de kesintiye neden olabiliyor. Yanılmıyorsam Babür abi söylemişti bunu bana.

herkese söylediğim şeyi söyleyeceğim yine. :) bu ses farkı pena ile çalarkende oluyor mu? yoksa rickenbacker baslarda thumbrest gibi başparmağı koyacak bir yer olmadığı için mi teline vururken farkında olmadan yeterince güç alamıyor musun?

switch ile alakasız olarak benzer bir sorun bende de vardı. Mi telinden az ses geliyordu. güzel bir tel ve manyetik yüksekliği ayarı ile şu anda standard bir takım ile kullanıyorum. (45-65-85-105) ve bir sıkıntı hissetmiyorum. tabi ki bu konuda 4003'ün 4001 e göre en büyük avantajı her manyetiğin pole denen bölümünün vidalı oluşu ve isteğe göre her tel için ayrı ayrı ayarlanabiliyor olması.

Bu arada İlker Abi. benim gitar dinlemiştin sende mi telinde bir eksiklik duyuldu mu? ben hissetmedim ama dışarıdan nasıl duyuluyordu bilemiyorum.

marcus

Gayet dengeli geliyordu Orkut. Ben herhangi bir sıkıntı duymadım.

Ang

teşekkür ederim abi. pole lar ile yoğun derecede uğraştım o şekilde olması için. hiç yoksa 1.5 saat gıdım gıdım vu metre ile baktım. bu arada senin rick'in tonunun yanında benim ki hapşuruk gibi kalıyor abi. :D

marcus

Öyle deme ya. İkisi farklı farklı güzellik. 4001v63'ün tipine de tonuna da hastayım, ama eski 4003'ü özlediğim zamanlar da oluyor.

boomerang

Alntı yapılan: "Ang"Eğer ki bu bas SRV müzikten alınan Azureglo renkli bas ise üzerindeki teller zaten Tomastik - Power Bass olması lazım. Gittiğimde denemiştim. Yani Marcus'un da belirttiği üzere (47-68-80-107) kalınlıktaki bas telleri. Bir de yine Tomastik'in Infeld Bass isimli bir modeli var. Bu modelde gayet başarılı, benim 4003'te de kullandığım bir takım bu.(45-65-80-105). Ayrıca rick baslarda mi teli takılırken telin burguya 1.5 döngüden fazla sarılarak takılması seste etleşmeye ve sustain'de kesintiye neden olabiliyor. Yanılmıyorsam Babür abi söylemişti bunu bana.

herkese söylediğim şeyi söyleyeceğim yine. :) bu ses farkı pena ile çalarkende oluyor mu? yoksa rickenbacker baslarda thumbrest gibi başparmağı koyacak bir yer olmadığı için mi teline vururken farkında olmadan yeterince güç alamıyor musun?

Evet, aynı bas gitardan söz ediyoruz. Söylediğin gibi penayla da denedim ve malesef aynı sorunu yaşadım. Bu arada teller burguya yaklaşık bir buçuk döngü sarılmış.

marcus

Alntı yapılan: "boomerang"Evet, aynı bas gitardan söz ediyoruz. Söylediğin gibi penayla da denedim ve malesef aynı sorunu yaşadım. Bu arada teller burguya yaklaşık bir buçuk döngü sarılmış.

Yahu o gitar SRV'ye gitmeden önce 1-2 ay bende durdu. Forumda ilanı vardı, denemek isteyen bana gelsin denesin diye... O arada 1-2 provaya götürdüm denedim. Hiç öyle bir sorunu yoktu...

Rickenbacker'larda bu mi teli sorunu ara ara görülür. Yabancı forumlarda genellikle tel seçimi ve sap ayarıyla çözüldüğünü söylerler, ki benim tecrübem de bu yönde. Gitarın 4003 olsa, üstteki truss rotu çok az gevşet dicem ama 4001'lerin truss rot sistemleri farklıdır. Bilmeyenin dokunmasını hiç önermem. İstanbul'daysan bir boş zamanımı yakalayalım, bana getir, bakalım. Çok muhteşem bir 4001 o, böyle bir sorunu olmaması lazım.

boomerang

Gitar srv de dururken de boyle bir sorun yoktu. Evimde Marshall b65 var ve sorun cok belli olmuyor ancak studyoda yuksek volume ile calarken Kendini belli ediyor. En iyisi senin dedigin gibi haberleselim bir de sen bak.

marcus

Stüdyodaki odanın akustiğinden de olabilir. Mi telinin frekans bölgesinde odanın cevabında bi terslik olabilir. Sahnede de deneyip bakmak lazım.

Aslında en güzeli sinyal seviyesini kontrol etmek. Gitarı kayıt yapacakmış gibi bilgisayara bağlayıp her tel için giriş sinyali seviyesini kontrol edebilirsin. Eğer mi telinden gelen sinyal diğer tellere göre düşük ise manyetik yüksekliğiyle ayarlanır. Ayarlanamıyorsa manyetikte bir sorun var demektir.

Sinyal seviyeleri teller arasında normal, evde sound normal, stüdyoda soundda terslik varsa stüdyonun akustik tasarımı ile ilgili bişeydir, gitarın günahını almaya gerek yok.