Joseph Patrick Moore Röportajı

Başlatan Sertaç E., Eyl 26, 2006, 14:15

sertac

[list:[img]Bugüne dek bir çok sanatçı ile çalışma imkanı buldum ve halende çlaışıyorum,bunların arasında; Col. Bruce Hampton and the Fiji Mariners, BlueGround UnderGrass, Leo Nocentelli (The  Meters). Oteil Burbridge, Rob Wasserman, Jimmy Herring (the Dead), Derek Trucks, Shawn Lane, Jeff Sipe, Jon  Fishman (Phish), Mike Gordon (Phish), John Popper (Blues Travelers) Gil Scott Heron, James Williams. Son  CD çalışmam olan, "Drum and Bass Society"iki Türk sanatçı ile çalışma imkanı buldum.Joseph Patrick Moore..

Amerikalı bas gitarcı ve besteci JPM ile yaptığımız röportajın Türkçe çevirisidir.

13-09-2004 Sertac Ekiz

JPM sitesi: http://www.josephpatrickmoore.com
JPM şarkılarını online dinlemek için (Live on 365) http://www.live365.com/stations/jpm1313?play

Sertac:Patrick ilk olarak şu soru ile başlayalım;müzikal kariyerine ve bas gitar'a nasıl,ne zaman başladın?

Patrick: İlkokul çağında alto saxophone çalarak müzik hayatım başlamış oldu.Lise düzeyinde de bu enstruman ile ve davulla çeşitli çalışmalarda (Okul orkestrası,bando gibi)devam etti. Lise ikinci sınıf öğrencisi iken Bas gitar'a geçtim ve bir daha arkama dönüp bakmadım. Bas gitar'a çaldığım diğer enstrumanlardan daha çok adapte olmuştum.Zaman geçtikçe Sax ve Davulu bırakıp sadece Bas gitar ve Kontrbas'a yöneldim.

Sertac:O zamanlar kimler seni etkilemişti ve şu an kimler etkiliyor?

Patrick: İlk başta Sting, James Jamerson, Jaco Pastorius, Stanley Clarke, Paul Chambers, Ray
Brown, Marcus Miller on Bass. Daha sonra Miles Davis, John Coltrane, Jimi Hendrix and Herbie
Hancock.

Sertac: Satın aldığın ilk bas?

Patrick:Bir Ibanezdi.Modelini pek bilmiyorum ama başlangıç düzeyi bir bas gitardı.

Sertac: Albümlerin gerçekten cok güzel;uzun zamandan beri böyle eğlenceli işler dinlememiştim.Alone Together özellikle.

Patrick: Sağol.Alone Together benim bas deneyim.Sadece Kontrbas,Elektrik bas ve Perdesiz bas kullandım.Vizyonumu açan bir çalışma oldu.

Sertac:Solo çalışmalarından bahsedelim?Kimlerle çalıştın?Yaşadığın zorluklar?

Patrick: İlk albümüm 1996 yılında çıkan "Never Never Land" .Daha sonra
"Soul Cloud" albümüm 2000 yılında piyasaya çıktı."Alone Together" ise sadece bas gitarın kullanıldığı bir deneysel çalışmam..2004 yılı çalışmam olan Drum and Bass Society ise daha karışık bir yapıya sahip.

Bugüne dek bir çok sanatçı ile çalışma imkanı buldum ve halende çlaışıyorum,bunların arasında; Col. Bruce Hampton and the Fiji Mariners, BlueGround UnderGrass, Leo Nocentelli (The
Meters). Oteil Burbridge, Rob Wasserman, Jimmy Herring (the Dead), Derek Trucks, Shawn Lane, Jeff Sipe, Jon
Fishman (Phish), Mike Gordon (Phish), John Popper (Blues Travelers) Gil Scott Heron, James Williams. Son
CD çalışmam olan, "Drum and Bass Society"iki Türk sanatçı ile çalışma imkanı buldum.Emrah Kotan and Ziya Devletsah.Bu adamlar müthiş ve albüm için bir kaç sey yazma imkanı bulduk.

Solo albüm yapmanın zorluğu bir yana;iş işi ortaya çıkartıyor.Anahtar kelimeler ise iyi bir kayıt,doğru prodüktör vesizinle aynı vizyonu yaşayabilkecek müzisyenler.

Sertac: Aynı soru genel anlamda son albümün ki ben çok beğendim;Drum and bass society vol 1. için sorsam?Davulcu ve Kemancı arkadaşlar Türk Değil mi?gerçekten ilginç ve güzel,Onlarla nasıl tanışıp müzik yapmaya karar verdin?

Patrick: Ziya Devletsah ile Atlanta'nın dışında Sadler Music adlı bir müzik markette tanıştım. Ziya usta bir keman yapımcısı olması dışında usta bir keman icracısı. Beni Davulcu Emrah Kotan ile tanıştırdı.Cd kayıdına girmeden aylarca birlikte çalıştık.Ziya and Emrah benimle Türk müziği,kültürü ve mirası hakkında bir çok şey paylaştılar..Gerçekten pek yakın bir zamanda Türkiye'de çalmayı ve bunu gerçekleitirmeyi çok isterim.

Sertac:Bizde bundan büyük mutluluk duyarız Patrick.Albümle ilgili bir Tur veya konser dizisi düşünüyor musun?

Patrick: Amerika'da bir kaç tarih var..Yurt dışına ise çalıştığım bazı isimlerle çıkıcam.
Web sitemden detaylı bilgileri isteyenler bulabilirler.

Sertac: Yeri gelmişken,Albümdeki Yeşil Pedulla'nı pek sevdim.Bunu paylaşmak istedim.Sahne'de ve Stüdyo'da kullandığın ekipmanlar neler?

Patrick: Teşekkür ederim Sertac.Bende gerçekten Pedulla'yı çok seviyorum.(Pedulla JPM ile endorsment anlaşmalı)O aleti benim için özel yaptılar..Kullandığım diğer aletler;Walter Woods Preamp, Bergantino Bass Cabs, DR Stings, Pedulla Bass, Kohler Upright ve bir çok efekt ünitesi.

Sertac: Ve en sonuna geldik..Türkiye'de bas gitar'a yeni başlayan arkadaşlara tavsiyelerin neler olur?

Patrick: Bir öğretmen bulup,amaçlarını belirlesinler. Nereye gideceğinizi anlamak önemli bir konu çünkü... Zihinlerini daima açık tutup,Farklı stiller,teknikler müzisyenler tanısınlar.Odaklansınlar ve Kalplerindeki hayalleri yaşasınlar.

Sertac: Patrick,seni tanımak büyük zevkti..Düşüncelerini ve zamanını bizimle paylaştığın için teşekkür ederim..''yeni albumun Hayirli olsun'':)

Patrick: Sağol Sertac! Gerçekten bas ile ilgili ülken dahilinde ve dışında yaptığın çalışmaları çok takdir ediyorum.Herşey gönlünce olsun.
Huzur ve sevgi..

Joseph Patrick Moore[/list:u:[img]