Uluğ aydeniz Röportajı

Başlatan Sertaç E., Eyl 26, 2006, 14:17

sertac

[list:[img]Televizyon ve Bas gitar denince akla ilk gelen isim kimdir?? Elbette Uluğ Aydeniz;Uluğ ile yaptığımız kısa bir röportajda hakkında bilmediklerimizi öğrendik..Buyrun..

Uluğ Aydeniz'le Bastan Basa..

Röportaj:Sertaç Ekiz

Sertaç:Merhaba Uluğ.Önce bize zamanını ayırdığın için teşekkür ederim.Tanımayanlar için kısaca özgemişini alalım..

Uluğ:1970 İstanbul doğumluyum.Saint Benoit Lisesi'nden mezun olduktan sonra sırasıyla İTÜ Bilgisayar Mühendisliği ve İÜ İngilizce İşletme bölümünde 4'er yıl okuyup hiçbirinden mezun olamayıp,bedelli askerlik kanunu ile birlikte öğrenim hayatıma da son verdim !!

Sertaç:Bas Gitar'a ne zaman ve Nasıl başladın?Eğitim durumu vs..

Uluğ:Aslında ilk olarak 6 yaşında piyano dersleri alarak başladım müzik eğitimime.Ardından 12 yaşımda bir gitar alıp kendi kendime birkaç yıl çalıştım.Bu da artık yetmeyince Timur Selçuk'un Çağdaş Müzik Merkezi'nde Kamil Özler'den ders aldım.Lise orkestrasında benden büyük abilerim Milliyet Yarışması için gruba basçı gerektiğini söyleyip bana çalıp çalamayacağımı sordular.Sadece yarışma için diyerek başladım ama bir daha da bırakamadım.Bas çalmaya başladıktan sonra Ahmet Güvenç'ten(ki bilmeden en isabetli kararı burada vermişim) ders almaya başladım.Onun stüdyosunda da kayıt teknisyenliği öğrenmeye başladım.Olaylar gelişti ...!!

Sertaç:Müzikal yaşamında bugüne kadar neler yaptın?Kimlere çaldın?Kimlerle çalıştın ve halen kimlerle çalışıyorsun?(Eşlikler,Canlı performanslar,grup ve solo çalışmalar,düzenlemeler,studio işleri vs. gibi)

Uluğ: '89 yılından beri profesyonel olarak çalışıyorum.'96 yılından beri de bir kayıt stüdyosuna sahibim.Eşlik olarak -hadi hatırlamaya çalışayım- Suat Suna,Yonca Lodi,Emre Altuğ,Mustafa Sandal,İzel,Nükhet Duru,Sertab Erener,Işın Karaca,Kayahan gibi çok sayıda isimle çalıştım ve televizyondan fırsat buldukça birçoğuyla halen çalışıyorum.Stüdyomda Mahmut Yalay,Trio Mrio,Kim Bunlar,Flört,Tolga Tüzün,Oğuz Büyükberber albümlerinde kayıt teknisyeni ve enstrümanist olarak çalıştım.2000 yılından beri Jingle Box adı altında birçok radyo-TV jingle'ı,jenerik müzikleri ve kurumsal müzikler yaptım.Ayrıca bir yıldır reklamlarda seslendirme de yapıyorum

Sertaç:Bir çok müzisyen seni tv showlarından tanıyor;tv ile tanışman nasıl oldu?ve tv'de çalmanın artıları ve eksileri neler sana göre?

Uluğ:'94 yılında artık barlarda çalışmaktan sıkılmaya başladığım bir dönemde ANS Productions'ta prodüktör bir arkadaşım bir program orkestrası kurmamı istedi.Parlak bir ücret olmasa da iş ortamı ilginç geldiği için kabul ettim.Orkestrada Tolga Tüzün,Sarp Maden gibi günümüz Türk cazının önemli isimleri çalıyordu(onlar bundan memnunlar mı bilmiyorum!!).Bu işi layığıyla yapınca birden teklifler artmaya başladı.Birkaç ay içerisinde 6 farklı programda çalışır buldum kendimi.Ama esas atlamayı '96 yılında Okan Bayülgen'in "Televizyon Çocuğu" programıyla yaptığımı düşünüyorum.Son derece popüler bir programdı.Hafta içi her gece ve her şarkıcıya canlı performans !! 100 bölüm sonunda program bitti ve bir kaç ay sonra da "Beyaz Show"dan teklif aldım.Gerek Kanal D,gerekse Beyaz,yaptığım işten büyük keyif almamı sağladı.7 yıldır kesintisiz olarak Beyaz Show'da çalıyorum.Toplamda da 50'nin üzerinde TV programında(binlerce bölüm,şaka değil!) çaldım.TV'da çalmanın tek kötü tarafı sahne elektriğinden uzak kalmak bence.Bunu özlemiyorum dersem yalan olur.Sahnede seyirci sizi severse gelir,severse alkışlar;TV'da ise çoğu programda parayla toplanmış bir seyirci grubu stüdyo şefinin komutuyla hareket eder.Ama düzenli bir gelir,güzel bir çalışma ortamı da TV'nin getirilerinden.Bir de en hoşuma giden tarafı her hafta farklı bir şarkıcıya parçalarını canlı çalmak gibi iddialı bir işin altına girmek.1-2 saatlik bir hazırlıkla,şarkıcıların yıllarca çalıştığı eşlik orkestralarını aratmayacak bir performans vermeniz gerekir,üstelik bir hafta Emrah,bir hafta Emel Sayın,bir hafta Marc Almond(o bile oldu valla!)...Bu bir tür meydan okuma ve çok hoşuma gidiyor.

Sertaç:Peki Uluğ Aydeniz kimlerle çalışmaktan zevk alıyor(müzisyen ve solist olarak)

Uluğ:İlk yıllarım herkes gibi uzun soluklu bir grup arayışıyla geçti.Birçok müzisyenle çalışıp,müzik ve tabii ki kişilik olarak uyuşabildiğim insanlarla birarada olmaya gayret ettim.Yıllardır davulda Sahir Ünal'la çalışıyorum ve artık gözgöze gelip ne istediğimizi anlıyoruz.Bas ve davul uyumu sound'da kendini hemen belli eder.Klavyede çalışmayı en sevdiğim kişilerden biri Firuz İsmailov.Gitaristlerden Ercüment Ateş,Gürcan Onaran ve Tuncer Tunceli tercihlerim.Sanırım ben grupta kendi varlığını belli etmeden önemli işler yapan müzisyenleri tercih ediyorum.Olur olmaz senkop yapan davulcu,ya da her pop parçayı salsa çalan bir klavyeciyle çalışmak ne kötüdür!!Solist olarak çalışmaktan özellikle zevk aldığım biri yok açıkçası.Sound güzel geliyorsa,yemem de yanında yatarım !!

Sertaç:Peki Uluğ Aydeniz kimleri ve neleri dinliyor?

Uluğ:Jazz ve funk ağırlıklı olmak üzere herşeyi dinlerim.Zaten işim gereği böyle de olmalı.Özellikle reklam sektörüne müzik yapmaya başladıktan sonra ,daha önceleri hiç dinlemediğim müzikleri de dinlemek durumunda kaldım.Başlarda zor geliyordu ama yavaş yavaş keyfini almaya başladım.Özellikle dinlemeyi sevdiklerimi saymamı istersen aklıma ilk gelenler Pat Metheny,Weather Report,Stanley Clarke,Herbie Hancock,John Coltrane,Charlie Parker... ayrıca Stevie Wonder,Manhattan Transfer,Kool and the Gang,Earth Wind&Fire ve Al Jarreau dinlemeye bayılıyorum.

Sertaç:Uluğ Aydeniz'in etkilendiği bas gitarcılar ve diğer enstrumanistler kimler?

Uluğ:Jaco Pastorius ve Stanley Clarke ilk göz ağrılarım!!Sonraki yıllarda John Pattitucci,Carlos Benavent,Victor Bailey,Victor Wooten,Nathan East..Kontrbas olarak tabii ki Dave Holland ve Charlie Haden.

Sertaç:Peki studio ve sahnede kullandığın ekipmanlar neler?(bas gitar,efektler,amfi,tel,stüdyo varsa stüdyo ekipmanları vs)

Uluğ:Şu anda sahnede ve stüdyoda Lakland 55-94 Deluxe kullanıyorum ve artık aradığım bası buldum sanırım.JazzBass ve MusicMan tonlarını ve bazen daha da fazlasını çıkarabilen bir bas olduğu için bana çok uygun.35" scale bir enstrüman ve daha büyük olmasının karşılığını sustain olarak fazlasıyla veriyor.Preamfi olarak uzun süre Digitech BP-8 kullandım.Şimdi bir Avalon D5 almak istiyorum .Sahnede amfi kullanmıyorum ve monitor olarak full range JBL'ler hoşuma gidiyor.2x15" woofer'lı olanları.

Sertaç:Bas gitarlarını tamir,bakım,onarım için bir usta'ya götürüyor musun?

Uluğ:Elektronik olarak tüm bakım ve tamirini ben yapıyorum.Eşik-sap ayarı da elimden geliyor.Ama ahşapla ilgili bir modifikasyon yapılacaksa Tünel'de Ekrem'in işini beğeniyorum.

Sertaç:Sanırım satılık bir Fender Jazz Bass var değil mi?Burdan da reklamını yapmış olalım:)bende de satılık bir Cort artisan a6 var onun da reklamını yapalım bari :)

Uluğ:"91 özel üretim bir JazzBass.Fender'lerde çok az bulunan 22 perdeli sapa , ve daha derin cutaway'e sahip.Uzun yıllar kullandım.4 telli kullanmadığım için satıyorum.

Sertaç:Solo bir proje veya bir band ile bir proje düşünüyor musun?

Uluğ:Eski "Serüven Azizleri" grubundan Kenan Vural'a bir albüm hazırlığındayım.Bunun dışında,bir türlü gerçekleştiremediğim bir bar projem var.80's müzikler çalacak bir grupla haftada bir gün bir yerlerde çalmak istiyorum.Ancak vakit bulup toparlanamıyoruz bir türlü

Sertaç:Bas gitarla yeni tanışan ve meslek olarak edinmek isteyenlere başarılı olmaları için tavsiyelerin neler olabilir?

Uluğ:Önce iyi bir hocayla başlasınlar.Armoniye büyük önem vermeliler.Nota yazma ve okumayı asla gereksiz bir şey gibi görmemeliler.Bol bol sevdikleri tarzda müzikler dinlemeliler elbette.Meslek olarak edineceklerse buna bir de iş ahlakı ve disiplinini eklemeliler.Haa bir de,bol bol siyah pantalon ve gömlek alsınlar,başka birşey giyilmiyor çoğu zaman :))

Sertaç:Sen aslında oy vermişsindir :))) ama tekrardan anketlerimiz ile ilgili seçimlerini sorsak?

1)BAS GiTARINIZ iCiN HANGi MARKA TELi TERCiH EDiYORSUNUZ?

D'addario,Ken smith,La bella,Rotosound,Dean Markley,Fender,Washburn,Queens,Elixir,GHS

Uluğ:Yıllardır 0.40 D'addario kullanıyorum ve özellikle Slowound'lardan çok memnunum.Ama şimdiki basım için uzunluğu yeterli gelmediğinden ExtraLong Scale DR HiBeam kullanıyorum.

2)Genelde çalışmalarınızda kaç telli bas gitar tercih ediyorsın?

4 tel,5 tel,6 tel,7 tel,8 double,9 tel,10 double,12 double

Uluğ:5 telli kullanıyorum ve bunun en optimal enstrüman olduğunu düşünüyorum

3)Sizce en iyi bas gitar üreticisi hangisi?

Fender,ibanez,jackson,ken smith,fodera,bass collection,cort,yamaha,Gibson,Warwick

Uluğ:Fender'in alt-mid tonlarını çok severim.Fodera çok iyi enstrüman ama tonu bana en çok uyan Lakland(sahi,o niye yok listede?)

4)bas gitar çalmasaydınız ne çalarsınız?

Hiçbir şey,Davul,Gitar,Klavye,Ud,Keman,Islık,KazooiKapı zili

Uluğ:Davul çalmak isterdim kesinlikle.

Sertaç:Sevgili Uluğ Aydeniz;bize zaman ayırdığınız için,dostca paylaştığınız için Basgitarist.com adına çok teşekkür ederim.Allah gülen yüzünü soldurmasın,Bol groove'lu ömür boyu güzel günler dileği ile..

Uluğ:Teşekkürler Sertaç..Kendi çabanla son derece güzel bir site yapmışsın.Türkçe müzik sayfalarının kıtlığı düşünüldüğünde,büyük bir boşluğu dolduracağına eminim.Sana da iyi çalışmalar.[/list:u:[img]

bass1234

Geçtiğimiz arefe günü Sertaç Abi'yle SRV'de karşılaştım ve muhabbet arasında Uluğ Aydeniz ile çok yakında röportaj tazeleyeceğinin müjdesini verdi.
Bu sefer ki röportaj MP3 formatında olacakmış. Sitede bulunan MP3 formatındaki röportajları insanların daha çok hoşuna gittiğini ve de bunun için Uluğ Aydeniz ile tekrardan bir röportaj tazeleyeceğini söyledi.

sertac

Alntı yapılan: "bass1234"Geçtiğimiz arefe günü Sertaç Abi'yle SRV'de karşılaştım ve muhabbet arasında Uluğ Aydeniz ile çok yakında röportaj tazeleyeceğinin müjdesini verdi.
Bu sefer ki röportaj MP3 formatında olacakmış. Sitede bulunan MP3 formatındaki röportajları insanların daha çok hoşuna gittiğini ve de bunun için Uluğ Aydeniz ile tekrardan bir röportaj tazeleyeceğini söyledi.
Üstüne de Bayram'ın ilk günü;Yılbaşı konserine giderken Havalimanında Uluğ Abi ile karşılaştık;hemen mp 3 sohbet için söz aldım.Yakında arkadaşlar.