Jeff Berlin Röportajı

Başlatan Sertaç E., Eyl 26, 2006, 14:18

sertac

Yıllardan beri bas gitar camiasının en cok saygı duyduğu bir kaç bas gitarcıdan biri olan Jeff Berlin ile yaptığımız kısa röportajın Türkçe cevirisidir..

Sertac Ekiz-Jeff Berlin 28-10-2004

Sertac: Selam Jeff;Seni Basgitarist.com'da görmek çok güzel.Hemen İlk soru ile başlayalım istersen.Bas gitar'a nasıl başladın?Seni müziğe iten ve bas gitar'ı eline almayı sağlayan etkenler nelerdi?

Jeff:İlk bas gitarımı 1967 yılında New York'ta gazete satarak biriktirdiğim harçlıklarımla almıştım..Bas gitar çalmaya kara vermiştim,çünkü 4 teli vardı..16 yaşıma kadar 10 sene boyunca keman çalmıştım ve kendimi 4 telli bir enstrumanı çalarken daha rahat hissediyordum.Bas gitarı alınca ilk işim kemanda çaldığım klasik eserleri bas gitarım ile çıkarmak oldu.Rock grupları ile prova yapmam gerekirken ben okulda Mendelson Keman koncertosunu çalıyordum..Bas gitar ile bunları yapmamdan nefret ediyorlardı ama bence bu bence cok gelismiş bir göstergeydi.Ve henüz 16 yaşındaydım..

Sertac: O zamanlar genellikle kimler seni etkilerdi müzikal olarak ve şu an kimler etkiliyor?

Jeff: Jack Bruce(Cream)benim ilk ve her zaman etkilendiğim bir isim olmuştur.Çünkü ilk bas gitar virtözü'dürStanley(Clarke)yine cok severek dinlediğim bir müzisyen.Bu arada 1974 yılında bir daha bir bas gitarcıyı ilham kaynağı olarak dinlememeye karar verdim.O zamandan sonra Saksafon ve Piyanistler benim için öncelikli oldular.Ama şu anda da bir çok bas gitarcının çalışmalarını zevkle izliyorum.Bir çok Fusion Bas gitarcısını ve Perdesiz çalanlarında % 99'unu dinlemeyi sevmiyorum.Çünkü hepsi Jaco Pastorius'u çalıyorlar aslında.

Sertac:Seni sanırım bir Fender ve İmzalı serin olan bir Dean çalarken gördüm.Kaç bas gitarın ve favorilerin hangisi,hangileri?

Jeff: Dean benim adıma bir seri bas gitar üretti ve bunları Signature model olarak satışa sundu.Bir diğer bas gitarım ise markasız bir bas gitar;çok bas gitarım yoktur.Turnede ve albümde de sadece bir bas gitar ile çalıştım.

Sertac:Bir çok bas gitarcı Multi-String Combination dediğimiz secenekleri ile farklı tel kombinasyonları kullanıyorlar.4-5-6-7-9 vs.vs..Sen 4 kullanıyorsun?Garip bir soru bence de ama neden 4 tel?(Bence nedeni açık ama..)

Jeff:ben 4 telli pasif bas gitarları çok seviyorum.Favori aletim ceviz ağacı ve akçaağac kombinasyonlu,, Bill Bartolini manyetikli,Leo Quan Badass Köprülü, ve Carl Thompson Telli olanıdır.Bu beni en çok mutlu eden kominasyon :) :) :). Ayrıca 4 teli sevmemin neden bana daha bas gitar gibi gelmesi.6 tel ve kombinelerinin sesleri bana cok ince geliyor,Pes B yüzünden 5 tellilere sıcak bakıyorum ama kullanmıyorum..Ayrıca asla aktif bas gitarları da sevmiyorum.Hiç aktif bas gitarım olmadı.Pasif aletler belki pek popüler değil ama tadı başka bence.

Sertac:Son solo projen Lumpy jazz'dan biraz bahseder misin?

Jeff: Lumpy Jazz kaydettiğim en iyi bas çalışması. Bu Cd'yi kaydederken yeni bir stil buldum ve dolayısı ile bayağı özel bir bas stili var ortada.Ufak bir gitar amfisi ile kaydettik herşeyi.ilk iki şarkıyı Crate'in kombo bir amfisi ile kaydettik,çıkan sonuç pek iyi değildi aslında,Tonmaister mix'de cok uğraşıp bir şeylere benzetti,Sans eseriThe Players School of Music'de ders verirken ufak bir peavey gitar amfisi buldum ve çıkan sonuç,şu ana dek aldığım en güzel bas gitar tonu oldu.cidden diyorum bu bas tonu gerçekten çok iyi oldu.

Sertac:Solo bas albümleri günden güne popüler oluyor ve bu alanda çalışan besteci ve müzisyenler ürünlerini daha büyük bir kitleye yaymak için verebileceğiniz fikirler veya ipuçları var mı?

Jeff:Bugüne dek bir ton şirketle çalıştım,ne kendimi tanıtabildim,ne de müzik dükkanlarında cd'lerimi gördümBende M.A.J. Records'u kurdum ve benimle anlaşma yaptım :) Harmony's Way ve Lumpy Jazz'ı site dahilinde de satışına başladım.www.jeffberlinmusic.com.Çıkan sonuca göre sitede,diğer sirketlerde sattığımdan cok daha fazla Cd sattığım oldu.Kariyerim için yaptığım en doğru çalışma diyebilirim..Şu an bir çok insana daha ulaşabilirim;bu çok önemli çünkü Lumpy Jazz,gelmiş geçmiş en iyi bas albümlerinden biridir.

Sertac:Solo Albüm yapmanın zorlukları neler sana göre Jeff?

Jeff:Çıkan Sound'un yapısıyla birlikte;bazı kaygılar bence.Daha iyi çalabilir miydim?Daha iyi kaydedebilir miydim?Daha iyi solo atabilir miydim?gibi.Ama ben çıkan sonuçtan gayet memnunum.

Sertac:Grup arkadaşlarında en cok aradığın özellik nedir?Bu arada sahne,stüdyo ve klinklerde kimlerle çalışıyorsun?

Jeff:İyi zamanlama,Hissetme,İyi solove iyi bir sound.. Eğer bir müzisyen benim üstümde değil de,benim yanımda calacaksa cok mutlu olurum..Larry Coryell ve Paul Werdico ile bir konser çaldım.. Paul ve ben bugüne dek hiç birlikte çalışmamıştık..İyi bir zamanlama ve hissedeceğimizi tahmin ediyorduk.Bugüne dek deneyimlediğim en önemli anlardan biriydi..Danny Gottlieb ile bunu hep yaşadım..Aynı anda duyup,aynı şeyi hissetmek.Bir grup için Groove kadar önemlisi yoktur.

Sertac:Yaptığınız kliniklerde bas gitar'a yeni başlyanlarda gözlemlediğiniz en önemli ortak sorunlar neler?

Jeff: Ortak problem yeni başlama safhasını nasıl atacaklarını bilememeleri. Neyi çalışacaklarını bilmiyorlar. Nasıl çalışacaklarını bilmiyorlar.ben bunları bildiğim için zaten öğretmenim ya.. Bir çok müzisyen metronom üzerine odaklanarak zamanları çalışıyor.Metronom size bu konuda yardımcı olmaz.Tablature'de müzisyenin gelişimini engelleyen bir olay.Parmak Egzersiz Aletleride çok gereksiz aletler.Çok hızlı bir tekniğe ihtiyacınız yok;çünkü çoğunlukla müzikte buna gerek yok..Eğer nota ve müzik okumayı öğretecek bir eğitmen bulursanız, bas gitar'ınıza daha cok adapte olup,daha cok kaynaktan yararlanabilirsiniz.

Sertac:Ekipmanın hakkında konuşalım biraz istersen?

Jeff:15 inch iki ayrı amfi kullanıyorum.Chorus efektini çok seviyorum ve bişr chorus pedalı kullanıyorum.Fakat bu şirketlerle bir sponsorluk anlaşmam olmadığı için şu an isimlerini vermek istemiyorum.

Sertac:Ne tip teller kullanıyorsun?

Jeff:Carl Thompson Telleri benim uzun zamandır vazgeçemediğim markadır..30 yıldır bu telleri kullanıyorum,öçünkü bugüne dek üretilmiş en iyi teller.NAMM'deki bazı tanıtım konserlerimde bazı şirketler tarafından denemem için teller verildi;Ama denedikten sonra bir kenara atıp tekrar Carl Thompson Tellerime geri döndüm.Çok mutluyum bu tellerle.

Sertac:Müzik dışında ilgilendiğin bir ilgi alanı var mı?Mesela bir hobi?ayrıca en son izledğiniz konser kimindi?

Jeff:Yemek yapmayı ve koşmayı çok severim..Boks çalışmaları da yaparım..Boks'u çok sever ve büyük boksörlere saygı duyarım.. Beni çok eglendiren cocuklarımla cok vakit geciririm.Bas gitarımla çalmayı ve yazmayı çok severim.. Kanımda var sanırım.. Son izledğim konser Chick(Corea)beni en son grubunun konseri için davet etmişti.Zaten Chick eski bir arkadaşımdır ve zamanımız oldukça birlikte takılırız.

Sertac:Ülkemizde bir çok müzisyen bas gitar'a yeni başlıyor ve sizin tavsiyeleriniz çok önemli.Neleri önerirsiniz?

Jeff: Yavaş çalışın.Müziği okumayı da öğrenin.Jazz'ı akademik yollar ile öğrenmek daha doğru..Herşeyi dinleyin.. Bas tonunuzu güzelleştirin..Amfinizi açın ve bas gitar'ınızın tellerini daha nazikce oksayın.

Jeff Berlin..