Carol Caye Röportajı

Başlatan Sertaç E., Eyl 26, 2006, 14:20

sertac

[list:[img]Bas gitar üzerine yazılmış 30'dan fazla kitap,eğitim videoları.Kendine ait stüdyosunda birçok ünlü müzisyenle çalışmış ve şu an meşhur bazı basçılara hocalık yapmış olan bayan basçı Carol Kaye röportajı.  

Cüneyt Askeroğlu

Müziğin sizin için anlamı nedir?
Müzik iletişimdir ve ruhlarınızın dışa vurumudur.

Bas gitara yeni başlamış yada bu işi profesyonelce sürdüren üyelerimize, deneyimlerinize dayanarak ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz, kendi gelişiminizde kullandığınız kaynaklar nelerdir?
Şu ana kadar 10,000 ‘nin üzerinde kayıt yaptım bunla birlikte 1949’dan buyana birçok gig’lerde bulundum.30 un üzerinde eğitim DVD’si kaydım var.Kitaplarım,eğitim cdlerim bütünüyle müziği öğretmek amaçlıydı.1949 dan buyana müzik öğretmeniyim.Sadece 60’lı yıllarda gece ve gündüz birçok ünlü müzisyene eşlik etmek amacıyla biraz ara verdim.Cooke recording için Ritchie Valens ve Righteous için gitarist olarak çalıştım daha sonra kaza eseri bas gitar ile tanıştım.1963 yılının ortalarında Capitol Record için çalıştığım.Bir gün basçı kendini gösteremediği yeterli performans gösteremediği için bas gitar çalma işini bana teklif ettiler ve benden kendi stilimi bas üzerinde uygulamam istendi.O zamanlar kayıtların %85’i Los Angeles da yapılıyordu ve genelde gitarist’ler pick tekniğini oldukça sık kullandığından dolayı flatwound telleri tercih sebebiydi.,0

Daha sonra 1968 yılında müzik ögretmenliğine yeniden başladım bu sefer kullandığım alet bir Fender bas gitardı.İlk kitabım olan “How to Play Electric Bass” da bu gitarı kullandım.Birgün birisinin Fender’dan daha iyi bir enstrüman yapabileceğini biliyordum ama 1960 larda Precision’lar kayıtlardaki en iyi sesi veren baslardı.Kullandığım diger gitarlar ise Gibson Super 400,L-5ler Epiphone Emporer.Hiçbir zaman aynı anda iki basa birden sahip olmadım.Gitarlarımı kayıt zamanlarında Hollywood stüdyolarında kullandım iki yıl içerisinde gitarlarımı müzik dükkanlarına giderek başka bir basla değiştirdim.Çok sıklıkla gitar değiştirdiğim için tellerini değiştirme fırsatı bile bulamadım.

Müzik hayatınıza başlarken yada başlamadan önce sizi etkileyen müzisyenler kimler olmuştur?

Jazz parçalarını icra etmeye başlamam yıl olarak 1949’a denk geliyor .14 yaşındayken başladım.Jazz müziği hakkında düşündüm ve caz müzisyenlerini dinledim başlıcaları Sonny Stitt, Sonny Chris daha sonra beraber çaldığım bazı isimler oldu Red Mitchell,Teddy Edwards, Joe Maini, Jack Sheldon ve diğer birçok jazz müzisyenleri.1950 ve 60 ların başlarındaki birçok jazz eserlerini dinledim.1950 öncesi olarak 1949 yıllında yapılmış olan Charlie Christian’dan çok etkilendim.Gitar üzerinde attığım sololarda bir jazz saksofon çalıcısının sound’unu duymak istedim.Barney Kassel, Wes Montgomery ve daha sonrasında Joe Pass’ı duydum.Joe Pass ilk eğitim kitabını benim yayıncılık şirketimden çıkarmıştır. Gwyn Publishing 1970.Bende kendi kitaplarımın yayınlanması için kayıtlarım içim ve bas eğitimi vermek amacıyla bu şirketi kullanıyorum.Aylık binlerce kitap basılıyor ve şu ana kadar özel olarak seminer veren bas gitaristlerin sayısı 5.000’e yaklaşmıştır fakat aklımda kalan isimler Hampton Hawes, Horace Silver, Oscar Peterson, Joe Pass, Howard Roberts içlerinden bazılarından 3-4 aylığına ders almış olduğum olanlar var.

Bize biraz projelerinizden bahsedermisiniz ayrıca gelecekte neler yapmayı planlıyorsunuz?

9 yaşımdan beri çalısıyorum.Fakir olarak büyüdüm ve kötü kocalarımın yüzünden 3 çocuğumun sorumluluklarını tamamiyle üzerime almak zorunda kaldım.Bir zamanlar sağlığımda oldukça bozuktu çeşitli ameliyatlar olmak zorunda kaldım,ama bitkisel diyetler ve dengeli beslenme sayesinde sağlık açısından düzgün yaşayabilmeyi öğrendim.70 li yaşların üzerindeyim ve kayıt işleri,film röportajları ve müzik öğretmenliği yapabiliyorum.Birçok Jazz eğitim videosu ve kitapları oluşturdum.3 çocuğumuda büyüttüm ve hepsi aklı başında kişiler oldular.Bağımlılık yapıcı maddeler,sigara ve içkiye karşı savaşıyorlar.

Hayat hikayemi konu alan bir kitap yazacağım,şu an dörtte birini tamamlamış durumdayım bu kitabın ayrıca filmide çekilecek o yüzden bir an önce bitirmeyi istiyorum.

Bas gitarın grup içerisindeki rolu nedir?

Her zaman zevk alarak çalmalısınız.Ayrıca gitarınızı solo olarakta kullanın.Hangi türden müzik  olursa olsun yaratıcı bas lineları bularak onlarla birlikte dans edebilirsiniz.Eğer grubunuzla beraber canlı olarak çalıyorsanız grubunuzdaki elemanların üzerine çıkmaya çalışmayın.Compression yada EQ kullanmanızı tavsiye etmem,insanlar bunu iyi soundlu notalar elde edebilmek için yapıyor ama işe yarayan bişey değil.Bateristlerle aranızdaki zamanlamayı iyi ayarlayın onlar sizin en iyi arkadaşlarınız olmalıdır.

Son olarak sitemizde bulunan basgitarist dostlarına neler söylemek istersiniz?

Akor yapılarını öğrenmekten korkmayın.Teorik olarak kağıt üzerinde uzun süreli olarak çalışmayın çünkü beyniniz belli bir süreden sonra sıkılarak uykuya dalabilir çok çalıştığınızı zannederken zamanınızı boşa harcıyor olabilirsiniz.Star olmaya çalışmayın daha çok müzisyenliğiniz ön plana çıkarın.Bir star olsanız bile Joe Pass’ın deyimiyle “Kim olduğunu hatırla” cümlesini unutmayın.

Sanatçının kendi sitesinki videoları izleyebilirsiniz :http://www.carolkaye.com

Kendi sitesindeki forum bölümünede bizim hakkımızda bir başlık açtı erişmek için: http://www.carolkaye.com/forum/viewtopic.php?1754  

[/list:u:[img]