Dino Fiorenza Röportajı

Başlatan Sertaç E., Eyl 26, 2006, 14:24

sertac

[list:[img]Özellikle tapping konusunda öne çıkan İtalyan bas gitarist ile yaptığımız röportajın ayrıntılarını röportajın devamından okuyabilirsiniz.Sanatçı hakkında birçok ünlü bas gitaristin olumlu yorumları var  

Cüneyt Askeroğlu

Müzik size ne ifade ediyor?

Gerçekten şunu söyleyebilirim ki müzik benim için herşeydir ve bundan sonrada böyle kalması için olan savaşımı sürdürebileceğimi ümit ediyorum.Müzik benim için bir neşe kaynağıdır ve insanları sosyalleştirici bir unsurdur.Bütün haytımı müziğe adadığım için ve şu an müziği meslek olarak yapabildiğim için çok mutluyum.Gerçekten bütün hayatım.

Bas gitara yeni başlamış yada başlamak isteyen üyelerimize neler söylemek istersiniz?
Bas gitara başlayabilmek için temelde bir şeye ihtiyaç vardır oda kalbinizdir ve tabiki ellerinizin yardımıda çok büyüktür.Bu gün için şanslıyız çünkü bas gitar için birçok eğitim kitapları var,elektrik bas gitar dünyası gün geçtikçede büyüyor ne yazık ki bu yayınlanan kaynaklardan her zaman istenilen düzeyde verim alamıyorsunuz fakat bize gereken ve doğru bir şekilde yazılmış kitaplardan her türlü bilgiyi edinebiliriz çünkü bize ufak olarak görünen bişeyden birçok şey öğrenebiliriz.Kişisel olarak ben dinleyerek ve bas için yazılmamış olsa bile bazı partisyonları kendi enstrumanımla tekrar çalarak öğrenmeye çalıştım bence bu başlangıç aşamasında olanlar ve gitar çalımında uzmanlaşmış olanlar için bir ipucudur.Bu tür bir çalışma yeni fikirler oluşturmanıza ve bas gitarın sınırlarını zorlamanıza yardımcı olacaktır.Uzun yıllar boyunca birçok müzik okulunda dersler verdim bu olay bana kendi ders kitabımı oluşturmam için zemin hazırladı ve iki yıl önce bu bilgileri ticari amaçlı eğitsel bir DVD içerisine koydum ve şu anda 4 bölümden oluşan bir kitap ve ikinci görsel olarak eğitsel DVD’mi hazırlamaktayım.Sanırım bu yıl içerisinde satışa sunulacak.

Müzik hayatınıza nasıl başladınız ve sizi etkileyen müzisyenler kimler olmuştur?

Gitara Başladığımda oldukça yaşlıydım diyebilirm.18 yaşında başladım,müzisyenlik kariyerime ulaşmak hiçte kolay olmadı ailemin durumu iyi değildi,herşeyi kendi başıma yapmak zorundan kaldım.Başladığımda elektrik bas gitar hakkında hiçbirşey bilmiyordum.Sadece bas partisyonlarını değil çello partisyonlarındanda beğendiklerim oldukça taklit etmeye çalışıyordum.Eğer hangi müzisyenlerden etkilendiğimi söylemem gerekirse öncelikli olarak Billy Sheehan ve sonrasında Stu Hamm ve Michael Manring aslında etkilendiğim birçok bas gitarist var ama belli başlı olarak bunlar en çok etkilendiğim isimler arasında yukarıda saydığım isimler geliyor.Etkilenme sebebimi ise aşırı gelişmiş teknikleri ve harmonik olarak kullandıkları diller.

Bize biraz projelerinizden bahsedermisiniz ayrıca gelecekte neler yapmayı planlıyorsunuz?

Daha öncede bahsettiğim gibi dört bölümden oluşan bir bas gitar metod kitabı üzerinde çalışıyorum.

Bölüm : Tapping Tekniği (Tapping Technique)
Parmak Stilleri (FingerStyle)
Çift El Tekniği (Two-Handed Technique)
Gelişmiş Teknikler (Advanced Technique)

Aynı zamanda ikinci eğitim DVD’dim üzerindede çalışmaların sürüyor ve ilk solo albümümü kaydediyorum.

Bana destek veren bazı sponsorlar:

Gallistrings (www.gallistrings.com) for the strings; Tellerim için

Di Marzio (www.dimarzio.com) for the Pick-ups; Manyetiklerim için

Raro (www.raroguitar.it) for the basses; Bas gitarım için

Markbass (www.markbass.it) for the amps; Amfilerim için

Ayrıca birçok müzik dergisinde yazarlık yapmaktayım italyan “Chitarre” magazini (www.chitarre.it), ile Truefire.com’da ve ayrıca İtalyada üç ayrı müzik okulunda öğretmenlik yapmaktayım.Anlayabileceğiniz gibi çok meşgülüm.

Biraz bas gitarlarınız hakkında konuşabilirmiyiz kaç adet bas gitarınız var ve kurmuş olduğunuz setup'ınızda sevdikleriniz nelerdir?

Sadece Raro bas gitarlarını çalıyorum ve altı değişik modeline sahibim bunlardan iki tanesi altı telli bir adet akustik ve dört adet dört telli.Birde Dino Fiorenza imzalı bir modelim var bu modelin özellikleride Floyd-Rose köprüsü ve DiMarzio manyetikli biraz daha aytı edinmek isterseniz www.dinofiorenza.com sayfasından “Strumentazione” bölümüne bakabilirsiniz gerçekten güçlü parçalardan oluşuyor ve İtalyada üretiliyorlar Raro firması bana büyük destek vermekte bende onların baslarını kullanmaktan oldukça memnunum.Size küçük bir sırrımıda vereyim.Yıllar önce satın aldığım sevgili Vester basımıda daima yanıma alırım.

Bas gitarın sizin için anlamı nedir, bir basgitaristin grup içerisinde daha verimli çalabilmesi için neler yapması gereklidir?

Bas gitar benim için iletişimin anlamıdır.Kendimi insanlara en iyi şekilde anlatabildiğim tek şeydir aynen yazarların kelimeleri kullandığı gibi yada ressamların boyaları kullandığı gibi.Bende enstrumanım sayesimde müziği kullanarak iç dünyama hitap ediyorum.Sonucun iyi yada kötü olduğunu söyleyebilmek bana bağlı değil ben sade bütün benliğimle çaldığım şeyin içerisinde olmak istiyorum.Bir bas gitaristin gurup içerindeki rolu çift yönlüdür.Bas gitarist yürüyüşlerin koruyucusudur ve şarkıdaki geçişlere yardımcı olur.Gurup içerisindeki her üyenin bağlı kalması gerektiği gibi bas gitaristinde toplamdaki seslere bağlı kalması gerekmektedir.Gelişmiş tekniklerle çalan bir bascı harika bir solist olabilir fakat ben aynı zamanda şarkının ritim bölümünü desteklemeyi seviyorum.Bas gitarımı çalarken kullanmış olduğum polifonik tapping tekniğimdem dolayı bana birçok kez neden bas gitar yerine piyano’yu seçmediğim soruldu benim ise bu soruya karşı basit bir cevabım var “Piyano çalmayı bilmiyorum”.Eğer doğru sonucu alacaksam sadece klasik tekniklerle ve stillerle çalınan bas gitarları sevmiyorum.

Gitarı çalarken sürekli olarak dinleyicilerinize mesajlar göndermelisiniz bunun iyi bir bas gitarist olmak için gerekli olan bir sır olduğuna inanıyorum.Hangi teknik yada sitili kullanıyorsanız kullanın geliştirilmiş teknikler sizin hislerinizi müzik içerisinde daha geniş bir yelpazede anlatabilmenize yarayacaktır bu gelişmiş teknikler çalım sırasındaki sadece boş bir show yada kibirin göstergesini sergilemek için değil.

Son olarak sitemizde bulunan basgitarist dostlarına neler söylemek istersiniz?

Profesyonel bir basgitarist olmak çok çalışmak ve uzun bir yol gerektiriyor eğer bas gitarınız için yaşıyorsanız ve onu içten seviyorsanız herşey daha kolay olacaktır.Ayrıca yakın zamanda Türkiye’ye gelip çalabilmek için bir fırsat elde edeceğimi umuyorum,sizlerlede tanışmak isterim.Benim için doyumsuz bir deneyim olurdu ülkenizden beni takip edenlere tüm kalbimle teşekkür ediyorum.Müzikle ilgilenmeyi bırakmayın ki müzikte sizinle ilgilenmeyi bırakmasın.

Basgitarist.com

[/list:u:[img]