Christian McBride Röportajı

Başlatan Sertaç E., Eyl 26, 2006, 14:27

sertac

David Sanborn,Chick Corea,Chaka Khan, Natalie Cole,George Benson,Joe Henderson,Betty Carter,Milt Jackson gibi sayısız isimle gerek sahne,gerek studyo ortamında çalışan Christian McBride ile bir çay içimlik,kısa bir söylesi yaptık.Buyrun..

Basgitarist.com:Bas gitar'a  daha doğrusu müzikal kariyerinize nasıl başladınız?

CMB:Babamın ve Amcamın bas gitar çalması sayesinde,ilk önce etkilendiğim enstruman bas gitar oldu. 9 yaşında elektrik bas,11 yaşında ise Akustik bas çalmaya başladım.13 yaşıma geldiğinde ise Philadelphia'daki bir çok lokal grupla,çeşitli mekanlarda çalışmaya başladım.Kısaca böyle.

Basgitarist.com:Bas gitar'da sizi etkileyen ilk isim veya isimler kimler oldu peki?

CMB:Elbette ki Babam;Lee Smith.Canlı dinlediğim tek bas gitarcı oydu.Ciddi anlamda,çılgın bir Jaco hayranıydı kendisi.

Basgitarist.com:Biraz da projelerin hakkında konuşalım istersen.Şu ana dek olan çalışmalarından biraz bahseder misin?

CMB:Christian Mc Bride Band olarak iki albüm kaydettik.Bir tanesi de yolda,Sanırım Nisan ayı gibi çıkacak.Adı "Live at
Tonic."Toplamda 5 albüm kaydettim;. "Gettin' To It," "Number Two Express," "A Family
Affair," "Sci-Fi" ve "Vertical Vision."

Basgitarist.com:Peki ekipmanlar?Destek veren şirketler var mı?

CMB:Sitemdeki ''Gear'' sayfasında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.Penza baslarını kullanıyorum.ayrıca bir 1975 Fender Jazz'ım da var.ayrıca Juzek Kontrbas,D'Addario telleri,Glockenlang Kafa üzerine Epifani kolonlar ve AMT mikrofonları kullanıyorum.Efekt olarak ise Boss,Voodoo lab tercihlerim.

Basgitarist.com:Enstrumantel albümlerin gittikçe popüler olmaya başlaması ile birlikte,bir çok müzisyen çalışmalarını yayınlamak için çalışmalar da bulunuyor,bu müzisyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

CMB:Ben bu çalışmaların Amerika dışında daha populer olduğunu düşünüyorum,maalesef halen Amerika'da insanlar enstrumantel albümleri almıyorlar.Benim bu tarz çalışmalar yapmak isteyen arkadaşların,tüm yürekleri ile bu çalışmalar girmesi.

Basgitarist.com:Müzik dışında hobiler nelerdir?CMB boş vakitlerinde neler yapar?

CMB:Amerikan Futbolu izlemek,Basketbol,Baseball ve Hockey hobilerimdir.

Basgitarist.com:Bas gitar'a yeni başlayan arkadaşlarımıza tavsiyeleriniz neler olur?

CMB:Çalışmak!Çalışmak!Çalışmak!

Basgitarist.com:Bize vakit ayırdığın için, Basgitarist.com adına teşekkür ederim.Kendine çok iyi bak.

CMB:Ben de Teşekkür ederim.

Christian Mc Bride'ın kişisel web sitesine http://christianmcbride.com 'dan ulaşabilirsniz.