Dave La Rue Röportajı

Başlatan Sertaç E., Mayıs 20, 2007, 18:45

sertac

DAVE LA RUE / SERTAC EKIZ (Mayıs 2007)

Sertac : Selam Dave;Öncelikle bu röportajı kabul ettiğim için çok teşekkür ediyorum;Her röportajda olduğu gibi,''Bas gitara nasıl başladığını öğrenmek istiyorum.

Dave :Merhaba Sertac;bende öncelikle Türkiye'deki tüm bas gitarist arkadaşlara selamlarımı ileterek başliyim o zamanİstanbul'da çalacak olmaktan dolayı da cok mutlu olduğumu eklemek isterim.Bas gitar konusuna gelince;16-17 yaşlarımda okulda çalmaya başladım.Bir arkadaşımın grubunun bas gitaristinin ayrılması ile gruba dahil oldum;bana bir kaç numara gösterdi ve beraber jam yapmaya başladık;böyle başlamış oldu ve bugune dek devam etti..

Sertac :O zaman kimleri dinliyordun?Kimler seni etkilemişti.Ve su aralar kimler etkiliyor.

Dave :İlk başlarda John Paul Jones (Led Zeppelin) beni çok etkilemişti,daha sonra Chris Squire (Yes), ve Berry Oakley (Allman Brothers)beni ilk başlarda etkileyen diğer isimler oldu ama asıl etkilendiğim isim bir çok bas gitaristinde etkilendiği Jaco'dur..Melodi anlayışı ve groove'u muthişti.Victor Wooten, Billy Sheehan ve Marcus Miller halen çok severek dinlediğim ve takip ettiğim diğer isimlerdir.

Sertac : Geriye baktığımızda hangi projelerde yer aldın?

Dave :Kariyerim botyunca bir çok önemli muzisyen ile çalıştım. 20 yıldan fazla bir süredir Dregs ve Steve Morse ile çalışıyorum.Herkes çok meşgul olduğu için pek zaman bulamasak da,grubu canlı tutmaya devam ediyoruz.John Petrucci, Vinnie Moore,ile çalışmalarımda oldu..Bir kaç yıldır ise Joe ile turnelerinde çalıyorum.

Sertac : Son zamanlarda enstrumental albümlerin daha populer birnoktaya gelmesi ile bir çok muzisyen artık solo projelerini ortaya cıkarmaya başladı.Bu tarz çalışmalarını yayınlamak isteyen muzisyenlere önerileriniz neler olur?

Dave :Öncelikle bu tarz çalışmalar yapılacaksa;iyi melodilerin bulunmasına önem verilmeli.Ayrıca iyi çalım da dinleyicileri etkileyecek diğer etken.

Sertac : Siz Rock Dünyasında en çok saygı gösterilen bas giaristlerden birisissiniz.Sanırım 2 defa Grammy'e adat dahi oldunuz.yaşam boyu başarı ödülü,Bass Player Ödülleri;Tüm başarıyı neye borçlusunuz?

Dave :Sürekli denemeye ve yaptığım işe doğru hazırlanmaya diyebilir;Elbette yardımlaşmada bu konunun içinde.

Sertac :  Sonunda en güzel sorulardan biri geldi işte;Sizi Istanbul'da nasıl bir sahne set-up ile izliycez?Bu arada genel olarak sahne ve stüdyo ekipmanlarınız neler?

Dave :Music Man Bongo 4 ve 5 tel kullanıyorum..Ampeg SVT4 Pro amfim 2 adet 8x10 Ampeg SVT kabinlere bağlı. TC Electronic G System efekt makinem;Gerçekten muthiş bir alet.Stüdyoda ise Radial DI ve Avalon 737 dışında bir çok kabin ve mikrofon kullanıyorum.

Sertac : Bugune dek bir çok muzisyen ile projeleriniz oldu,sizi en sok etkileyen muzisyen kim oldu,ayrıca solo projenizde çalışırken;yanınızdaki muzisyenlerde en cok aradığınız özellikler?

Dave :Steve Morse ve Joe Satriani ile çalışırken çok sey öğrendim.Gerçtekten onlar muzik kariyerinin en üst noktalarında olan çok iyi muzisyenler,her akşam ayrı bir performansta başka bir şey öğreniyorum.Berbaer çalışırken,muzisyenlerin kendinden bir şey katmasını,kişiliklerini muziğe yansıtmasını beklerim.

Sertac :  solo albumunuz Hub City Kid hakkında konuşalım biraz da?

Dave :Çok eğelenceli idi.Glenn Alexander ile çalıştım bu albümde;Albümde bir çok gitarı da o çaldı zaten.. Mike Stern T Lavitz ,Rod Morgenstein bana bu albümde eşilik eden diğer isimler..Zaten o albümdeki şarkıları canlı oalrak sahnede çalıyordum;aklıma bunalrı bir CD haline getirmek geldi;girdik ve çaldık;Hepsi Bu.

Sertac :  Sanırım siz bass central'in sahiplerinden birisi oluyorsunuz;biraz bahseder misin?Türk müsşterileriniz var mı?Sizden bas almak isteyen arkadaşlarımız neler yapmalı?

Dave : Öncelikle bir düzeltme yapalım; Bass Central Beaver'ın bebeği.Ben sadece ona yardımcı olan biriyim orda.. Bilindiği üzere BC çok kaliteli bas ve ekipman satan bir mağaza..Tüm elit markaları stokta bulmak mümkün.Uluslararası satış yaptığımız biliyorum ama Türkiye'den ne kadar sipariş alıp almadığımızı bilmiyorum. Satış bölümündeki arkadaşlarımızın yardımcı olacağına eminim. Bakmakta fayda var.

Sertac : Boş zamanlarından neler yapıyorsun? Hobin var mı? Bu arada en son izlediğin konser neydi?

Dave : Jeff Beck'i House of Blues'da izledim.Müthişti! Pat Metheny'i de ondan bir önce izlemiştim;O da hayranlık vericiiydi.En öenmli hobim tenis.Haftada 1-2 kez oynarım,Florida'da yaşadığım için yılın tüm zamanı,dışarıda olabiliyorum.

Sertac : Dave ,nezaketin ve desteğin için çok teşekkür ediyorum..Istanbul Arena'da görüşmek üzere;

Dave : Benim için zevkti;İstanbul'da Görüşmek üzere!

Dave La Rue / Sertaç Ekiz
Basgitarist (nokta) com 2007
Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.