Erkan Sızarlar (İzmir)

Başlatan serkan bigay, Ara 25, 2005, 15:28

:lol: aynen öyle ya..Kulaklarımda cınlıyo artık billynin tonu tonun karakteri  :lol:  yaa acıkcası bende yamaha kullanıyorum.japon bbG5A var bende ağaçlarımız aynı zaten att yle ve ciddi anlamda karakterler cok yakın tek şikayetim active olması :roll: (düşündürür ama drive ın  kesinlikle aktif basslar için olmadığını düşünüyorum(sebep:Gain acarsanız görürsünüz) :cry: benim isteğim Att deki sap ve klavye yani hiç olmadı kendi yamahamdaki kalite tutsun..Zaten ağaçları yine ne kullanılcağını ben vericem orjinal halindeki gibi olmasını istiyorum tabiki o tonda o tarz bi bassada kimse gidip tiger maple yapmaz(tonun att gibi olmasını istiyorsan)Ama ledler(klavyedeki ışıklar fena fikir değil 8)  :lol: .Funkman bi ara mümkünse özelden bana msnini atabilirmisin biraz konusalım ok  8O

NyX_the_GyP

ben erkan ustanın yaptığı bi foderayı gördüm.adam her şeyiyle aynısını yapmış.tonunu malesef dinleme imkanım olmadı.
ben erkan ustaya birds eye maple (kuş gözü akçaağaç) gövde abanoz tuşeli yekpare di marzio j jazz manyetikli hip shot burgulu fishman equalizerlı 6 telli perdesiz yaptırmayı düşünüyodum.2000 dolar dedi.şu anda o parayı biriktirmekle uğraşıyorum.o kadar güvendim yani duyduklarım ve gördüklerim karşısında.izmirde olduğum için çok fazla yorum alıyorum erkan usta hakkında..

pika

bence foderataklidi demek doğru değil,fodera logosu koymadığınız sürece. bu bir konstrüksüyon meselesi, ve bu konstrüksüyonu fodera dışında pek çok marka kullanıyor. ama yurt dışında o basların hiç birine fodera taklidi denmiyor, aksi takdirde çok sevilen ve çok pahalı baslar oluyorlar.(nortstrand, ken lawrance ilk aklıma gelen). fodera taklidi olarak algılarsak o zaman dünyadaki basların yüzde 70 'i buna sadowsky, moon gibi çok kaliteli baslar dahil, fender taklidi oluyor. ama biz onları fender taklidi olarak görmüyoruz, sadowsky ya da moon diyoruz. fodera tarzı konstrüksüyon yapılma nedeni de basın sustainini arttırmak ve si telini daha iyi alabilmek diye düşünüyorum.
ofansif yazı olarak algılanmasın sadece bir konuya kendi düşüncemle açıklık getirmek istedim, pek çok insandan duyuyorum çünkü bunu.

funkman

Pika'ya aynı şekilde katılıyorum.

NyX_the_GyP

vala ben katılmıyorum.o bahsettiğin bi çok markaya da taklit dememiz mümkün.çünkü taklit.sizayn olarak önünde bi sürü seçenek varken aynısı yapılıyorsa bi basın taklit demektir bu.niye özellikle o dizayn.dizayn olayı çok sınırlı bişey olsa tamam haklılar derim.denk gelmiştir veya aklın yolu birdir derim.mesela j p basları.tamamen orjinal tasarımlar.her şeye taklit demem.sonuçta belli şeyler en güzel o şekilde oluyodur.ama burgu kısmının %100 aynısı olmasının hiç bi mantığı yok.veya burguların.veya pick kartların.veya swich lerin.veya manyetiklerin görünümünün.ne bilim bi sürü şey.umarım anlatmak istediğimi anlayabilmişsinizdir..

funkman

nyx, sana soyle cevap verebilirim, ustteki satırları tekrarlamış olacagız ama mecburen ; Öncelikle millete bende bakın fodera var diyip, erkan sızarlar yapım oldugunu soylemezsek o durumda, dogrudan taklit moduna girmiş oluruz.Pika nın da belirttigi gibi, bu gövde modeli sadece fodera' da kullanılmıyor.Ama bu gövde her türlü soundu vermede başarılı oldugu ve sustain i oldukca guclu oldugu için tercih ediliyor.Yani fodera görüntüsü olsun diye yapılmıyor.Herkes bu gövde modelini kullanıyor  ancak herkesin sectigi setup farklı, dolayısıyla cıkan ses-sound yelpazesi orjinal Foderalardan cok daha farklı ve geniş bir boyutta.belki inanmıycaksınız ama üstad dedigim bir bascı, orjinal fodera monarch denemiş ve bu bizim e.s yapım gitarlardaki sound cok daha iyiydi demişti.Yani özet olarak gövdenin benzer bicimde kesilmesi taklit demek icin yeterli değildir bence, tesekkurler.

NyX_the_GyP

atıyorum fodera nın bi modeli yekpare.ve tam sapla gövdenin birleştiği yerde s ye benzer bi işaret var.vengi ağacından sanırım.böle s yi sanki iki ucundan çekip düzleştirmişler gibi.hiç bi mantığı yokken niye o işaretin aynısı var o basta.bunu gibi bi çok örnek verdim.saydığım şeylerin hiç biri gerekli değil iyi bi ton için.görsellik için kullanılan şeyler niye aynı diyorum.

funkman

agbi sen boşver taklidi felan senin alet canavar olucak şimdiden , gule gule kullan ;)

gokhankalafat

ülkemde solak olmak dert, solak enstruman bulmak bambaşka dert..bir de solaksınız ya, fiyatı kabartmak insanların nasıl da hoşuna gidiyor..kaç aydır dönüp dolaşıp solak bas aradım.yamaha trb 1005'ler çıktı piyasaya..fiyatı 1120 Euro..oha dedim..heralde hakediyordur ama..az kalsın alıyordum.Ta ki Erkan ustaya rastlayana kadar..İnanılmaz baslar yapıyor..Parası olan ona yaptırmak istiyor..Bu kadar referans ı görünce dayanamadım ve Elimdeki parayı Erkan abinin yapacağı yeni aletime yatırmayı uygun gördüm.Kendine has bir tarzı var.ancak benim gitarımı ben dizayn ettim.Görüştüm ve dizaynımın aynısını yapabileceğini söyledi..Erkan ustanın yapamayacağı gitar yok..onu anladım..merakla bekliyorum.Benden önce sıra çok olduğu için sanırım bir 5 ay beklemem gerekecek..ama değecek..teşekkürler şimdiden..

FunkRockcu

Erkan ustalarimizin internet sitesi varmi acaba? Yoksa toplu halde gitarlari görebilecegimiz cesitli linkler verebilirseniz sevinirim, cok merak ettim.

Erkan ustanin gitarlarini göremedim daha bu yüzden gitarlariyla ilgili degilde genel olarak:
Taklit olmasi icin bir markanin logosu gerekmiyor, eger bir gitarin görünümü originalinin tipatip aynisi ise taklit oluyor, bu durumda original desenin sahibinden izin almak gerekiyor.
Izin verlmedigi halde yinede tipatip aynisi yapilirsa mahkemeye kadar gidebiliyor bu is.
Ne olursa olsun bu hep aynidir, sarki, giyim, logo vs. vs. ve bence mantikli, benim bestemi mesela birisi alipda kendi ismini koyarsa altina bende eyvallah demem tabiki.

Ikincisi tip olarak benzerlik olmasi. Buna kimse bisey diyemez, piyasada fender tipi binlerce gitar var ve originalinden 7-8 kadar farklilik var ise okeydir.

Sirf "Headplate" i kopyaladiklari icin, fenderle mahkemelik olan firmalar var ama tek tük üretimde ve düsük kaliteli bi sekilde kopyaliyanlara göz yumabilirler belki, tam bilemicem sadece tahmin.

Racsen

Alntı yapılan: "FunkRockcu"Taklit olmasi icin bir markanin logosu gerekmiyor, eger bir gitarin görünümü originalinin tipatip aynisi ise taklit oluyor, bu durumda original desenin sahibinden izin almak gerekiyor.
Izin verlmedigi halde yinede tipatip aynisi yapilirsa mahkemeye kadar gidebiliyor bu is.

Bu durum dizaynın patenti alındığında geçerli. Fodera nın single-cut tasarımı için burdada tartışıldımı bilmiyorum fakat. Talkbass gibi foderanın kendisinin ve ken smithin kendisinin bulunduğu bir sitede bir lütiye set neck yapımını anlatıyor ve tasarım bildiğiniz single cut away erkan abinin yaptıklarından bir farkı yok yani.Bir çok lütiyede kullanıyor foderada bir zarar görmemişki patent falan yok ortada zaten müdahale edilcek olsa talkbass da müdahale ederlerdi ama ülkemizde farklı yürüyor bu işler kral dan çok kralcı var malesef.

Dip not: Yazdıklarımın "FunkRockcu" nickli arkadaşla bir alakası yok genel olarak erkan sızarlar tartışması içersinde yazdım ;)

FunkRockcu

Single cutaway zaten genel olarak bi gitar seklidir eger bunada patent cikarilacak olsaydi, fender zamaninda cift J-PU sistemini patentlerdi ve kimse yapamazdi.
Tip olarak foderaya benzer (single cutaway olsun olmasin) gitarlarlari herkes yapabilir bunada kimse bisey diyemez fakat bütün detaylariyla ayni olursa bunu foderanin kabul edecegini düsünmüyorum.
Warwick yarin bi fodera kopyasi cikartipta kendi logosunu yapistirsa fodera ayaklanirmi ayaklanmazmi?

Racsen nickli arkadas yazdiklarinin benimle alakasi olmadigini yazmis ama arkasinada göz kirpmis, internette yazilanlara her zaman kesin anlam verilemedigi icin bunun yorumunu yapamiyacam ama talkbassin lütiye forumuna bende katiliyorum.

Racsen

Alntı yapılan: "FunkRockcu"Tip olarak foderaya benzer (single cutaway olsun olmasin) gitarlarlari herkes yapabilir bunada kimse bisey diyemez fakat bütün detaylariyla ayni olursa bunu foderanin kabul edecegini düsünmüyorum..

Resmi aşağıdaki gibi.

Ayrıca aşağıdaki bas bildiğimiz bir fender jazz bass değilmidir ? Valenti gibi bir büyük firmadan bahsediyorum.Jjazz bas standartlaşmış gibi bir düşünceye kapılmazsınız umarım çünkü klasik görünüme alışmış insanlar haricinde sustain ve B teli bakımından sing-cut da yakın bir zamanda bence standartlaşacaktır.

Alıntı YapRacsen nickli arkadas yazdiklarinin benimle alakasi olmadigini yazmis ama arkasinada göz kirpmis, internette yazilanlara her zaman kesin anlam verilemedigi icin

Benim yazdıgım cumleyle aynı sekılde baslamanız ilginc olmus alınmıssınız sanırım internette goz kırpmak normal goz kırpmakla aynı sız alınmayın genele soyledim size degıl demek istedimde anlayamamıssınız demekki benim yazımı taklit etmeyıp daha olgun cevaplar verirseniz sevinirim.

wooten

öncelikle bu tartışmanın anlamsızlığından başlıyayım yani elma var ortada yeşilmi kırmızımı nedir?

sorun bu açıkçası...

şimdi single cutaway bir Fodera olayı değildir zaten Fodera nın bütün basslarıda böyle değildir ...Yamaha trb lere , fender lere BENZEYEN fodera modelleride vardır... Örneğin Ken Smith artık jazz bass modelide üretiyor burda önemli olan her markanın(ustanın(bu markaları kuranlar Vinnie Fodera , Ken Smith , Leo Fender ve bunlarda Erkan Sızarlar gibi birer ustadır)) kendi albenisidir...

yani çok fazla modelleme yapılabilir bununla ilgili bi forumumuzda mevcut(ilginç bas resimleri) ama aklın yolu bass konusunda 1 olmasada birkaç oluyor...

belki daha önce bazı arkadaşlar bunlara deyinmiş ama ben yinede bahsetmek istedim...

saygılar

FunkRockcu

Wootene katiliyorum, cok fazla modelleme yapilabilir ama bazi markalarin belli modellerini tipatip kopyalayip büyük capta üretildiginde sorun cikabiliyor.
Bir firmanin belli bir model icin yada belli bir özelligi icin patenti varsa bile, yasal olarak dünyanin her ülkesinde gecerli olmayabilir.
Bildigim kadariyla mesela Gibson un Les Paul modeli Japonyada bire bir kopyalanabiliyor, fakat disariya satildiginda sorun cikabiliyor.
Fender böyle sorunlarin önüne cikmak amaciyla "Squier" serilerini baslatmistir.
Yukarida görünen Valenti Jazz Bass tipatip bir Fender kopyasi degil, headplate sekli degisik. Fenderin gövde deseni hakkinda bilgim yok ama headpate ini izinsiz kopyalayanlar büyük bir ihtimalle sorun yasiyor.
Wilkinson tremolo "licensed" olarak taklit edilebiliyor, anlasmali olarak Warwick --> Spector u ve Fame de Warwicki kopyaliyor.

Bu baslikta konu acildigi icin sadece gelel olarak kopyalamayla ilgili fikirlerimi yazdim, bunun Erkan ustayla hic bir alakasi yoktur.
Baslikla ilgilenmemin sebebi zaten kopya mevzusu degilde, türkiye yapimi baslara ilgimdir.
Racsen arkadasim, ben bunu daha önce belirttigim halde Erkan ustanin savunmasina gecmis izlemini yarattin, olgun olamayan bir sey yada ayni sekilde cevap verme varsa bile zaten burada baslamistir:

Alntı yapılan: "FunkRockcu"Erkan ustanin gitarlarini göremedim daha bu yüzden gitarlariyla ilgili degilde genel olarak.

Alntı yapılan: "Racsen"Dip not: Yazdıklarımın "FunkRockcu" nickli arkadaşla bir alakası yok genel olarak erkan sızarlar tartışması içersinde yazdım ;)

Burada savunulacak bir durum olsa zaten "Made in Turkey" yazan bir gitari ben savunurdum.
Resim icin tesekkür ederim, güzel bir gitara benziyor. Dikkatli bakarsan Foderayla aralarindaki farklari görebilirsin, hem aynisi olsa bile herkes gibi sadece fikrimi yazarim, gerisi beni ilgilendirmez.
Keske daha cok türkiye yapimi gitarlar olsada onlarin tartismasini yapsak.