Uyarıların Özel Mesaj Yoluyla Yapılmasını İstiyorum

Başlatan Okan YEşiLYURT, Haz 18, 2010, 05:59

bkotga

Merhabalar

Dikkatimi çeken bir şey var, oda şu ki bence forumcak uyarı veriliş şeklinde sıkıntı yaşıyoruz. Yazılarımızda yapılan yazım yanlışları noktalama hataları vs oluyor ve moderetör abimiz, altına yazıyor uyarı yazısını, altta geliyor başka bi abimizde ahkam kesiyor, ondan sonra yazı sahibi geliyor özür diliyor, sonra uyaran abimiz rica ediyor, sonra baştaki konu yalan olup gidiyor, türkçenin güzelliklerine dönüyor muhabbet. Uyarılar özel mesajla şu yazın hatalı, hataları şunlar şeklinde uyarılırsa, konular daha fazla temiz kalacak diye düşünüyorum.

Saygılar....

avaitor

katılıyorum..

canbayir

Bence hatalı bir başlık açıldıysa, kurucu kişiler başlığı derhal silmeli ve kişiye özelden uyarı yollamalılar. Eğer başlık kalırsa başkalarıda müdahale eder gene karışır ortalık. Direk silinmesi daha etkili ve temiz olur.

Ang

teoride söylediğin doğru esasında. hani forum kirlenmesin diye mantıklı bi hareket ama uygulamada şöyle şeyler oluyor. özel mesaj atılan kişi 'aaa ben özel mesajımı görmedim.' diyor. ayriyetten foruma üye olan kişilerden %70 i forum kurallarını okumuyor. malum millete iki paragraftan uzun yazı okumak zor geliyor. hadi özel mesajını görmemesini geçtim. kişi özel mesajı okuyup yine değiştirmeyebilir. bunun için herkese gösterilebilecek bir kanıt bulunması gerekir bence. genellikle uyarma durumlarında herkesin iyi niyetli kabul etmesini bekleyemezsin. daha başka forumlarda moderatorluk yaptığımdan biliyorum. özel mesaj ile uyarınca, küfür edenler mi ararsın, sen kimsin ki yazdığıma karışısın diyenler mi ararsın. hepsinden gani gani var. e burası da küçük bir forum değil. bir sürü kişi var.

ha bir de işin şu boyutu var. özel mesaj ile uyarı yapıldı ve mesajı yazan kişi mesajını değiştirmedi. başlığa mesaj yazacak insanlar yazılanı tam olarak anlayamadıkların dolayı bu sefer yine bir mesaj kirliliği oluşuyor.sorulan soruyu anlaşılmaya çalışılıyor. yani diyeceğim o ki ben yanlış yazılmış ve anlatım eksikliği sebebiyle uzamış bir başlık görmektense hiç başlık görmemeyi tercih ederim.

sevgiler,
orkut

Tutatsuta

Yapılan uyarının herkes tarafından görülebilmesi için ben uyarıların başlık içine ve lisan - ı münasip ile yapılması taraftarıyım. Bir zamanlar Ö.M yolu ile uyarı yapıyorduk ama verim alamadık.

Sevgiler...

zekimertt

Alntı yapılan: "Tutatsuta"Yapılan uyarının herkes tarafından görülebilmesi için ben uyarıların başlık içine ve lisan - ı münasip ile yapılması taraftarıyım.

Alntı yapılan: "Ang"ben yanlış yazılmış ve anlatım eksikliği sebebiyle uzamış bir başlık görmektense hiç başlık görmemeyi tercih ederim.

Katılıyorum.

Tutatsuta

Olan olayı herkesin görmesi ve ibret alması lazım. Bu forum uyduruk bir alışveriş yüzünden insanların birbirine 3 sayfa küfür yazdığını, sen karısın dediğini, akraba olmaya çalıştığını gördü. :)

Sizleri tabii ki anlıyorum arkadaşlar. Hiç kimse başka insanların önünde hatalarının göz önüne getirilmesini istemez ama burasının da bazı kuralları ve tutturması gereken bir düzeni var.

Ben - sadece kendim için yazıyorum bunu, başkalarını tabii ki bağlamaz - bir uyarı yaparken genellikle ironik, hafif alaycı ve mizah içeren, ama kesinlikle insanları kırmamaya özen gösteren bir üslup takınmaya çabalıyorum. Bazen kendimi kaybedip kantarın topuzunu kaçırdığım da oluyor tabii ki, ama bizler de insanız bizi de anlayın - Bkz: Küçük Emrah Bakışı :)

Ayrıca başlıkların tamamen silinmesine de karşıyım. Sırf yapılan alım - satımların fiyatlarını ve geçerliliği yitirilse bile bazı yararlı başlıkların korunması için Bas Tenekesi bölümü açıldı. Geçerliliğini yitiren başlıklar orada toplanıyor. Gereksiz başlıklar da, tabii ki.

Bu arada Beşiktaşlı değilim ama her şeye de karşıyım. Niye böyleyim anlayamıyorum... :roll:  :P  8O  :)  :?:

Sevgiler...

Salih

bkotga

O zaman şöyle birşey en uygunu olabilir, çok özensiz bir başlık açılırsa, mod müdahale eder, düzeltir, aynı yazının altında kırmızıyla felan gerekirse, büyük harflerle not düşer, şunları düzelt veya düzelttim vs gibi turkrock'da sanırım öyle yapılıyor.

Aslında ben burda mod uyarmasına değil, hatanın ortaya çıkarılmasına da değilde altına konuya yardımcı olunmadan, sadece türkçenin güzellikleriyle ilgili, mod olmayanlarında dahil olduğu, yazıların yazılmasına karşıyım. Mod görevini yapıyor sonuçta ama diğer kullanıcılarda, açığı bulduk yüklenelim diyor.

Ayrıca benim bu başlığı açmak içime doğmadı. :) Dün gece marcus abi temizlik yaptı şimdi göremiyoruz ama onun öncesinde ben kayışı kopardım bi ara çünkü artık foruma yazı yazamaz oldum korkuma. Çok takılmaya başlandı çünkü bu konu. Tabiki iyi birşey ama hep resmi yazı yazıyor gibi davranmaktan bıktım, bir yaavv yazmayada takılmamak lazım yav :)

Ang

yaavv bkotga'cım. :) :) :)  forum hepimizin. hepimiz bazı durumlardan şikayetçi olabiliriz. esasında senin yaptığın çok önemli bir şey, şikayetini dile getiriyorsun. bir çok kişi buna cesaret edemez. içinden şikayet edip homur homur homurdanır. sonuçta küçük ünlü uyumuna uymayanları sahnede çürük domates yağmuruna tutmuyor ki diğer üyelerde. herkes elinden geldiğince forum içi düzeni sağlamaya çalışıyor, ama sanki senin başına bir şey gelmişte, ondan böyle yazıyormuşsun gibi geldi bana (tamamen hayal ürünü de olabilir bu hissiyatım)  :)

bkotga

Yok iyi tahmin ettin Orkut'cum :) Başıma bişeyler geldide tabiki ondan bu çemkirişim. :)

Şimdi korkuyorum ki alta şöyle bir yazı gelmesin. :D

Filanca : Çemkirmekte ne demek?? Anlayamadım ben Türkçe'de var mı bu?... <<< Burdaki üç nokta (...) önemli :)

InTeR_WeLeT

Hayır onu bırak bu olay burda bile bu kadar uzuyorsa, normal forumda uzaması da normal bence :D :D

Bu arada çemkirmek ne demek?

Ehehehe şaka şaka ... İç anadoluluyum ben :D Bilirim :P :P :P

Ang

yapmayın abi bu kadar da :) çemkirmek TDK nın sözlüğünde bile olan bir kelime. burada çemkirmek yazanda değil o kelimenin altına o yorumu yapanda kabahat. azıcık güvenin kendinize. :) acı yok raki acı yok. :)

Tutatsuta

Kelime değil sözcük :!:  :!:  :!:  :evil:  :P  :lol:  :lol:  :lol:

Sancak

Acı yok Raki acı yok. Rakı var Raki, rakı var. Al Raki rakı. İç rakı Raki. Sulu sulu rakı. Ohhh....