Teller üzerinde parmak hışırtısı nasıl giderilir?

Başlatan , Nis 18, 2011, 01:23

zekimertt

Kayıtta veya canlı performansta teller üzerinde kayarken ortaya çıkan hışırtı sesini azaltmak için hangi frekanslarla nasıl oynanmasını önerirsiniz?

edit.

Ang

Alntı yapılan: "zekimertt"Kayıtta veya canlı performansta teller üzerinde parmaklarla gezinirken ortaya çıkan hışırtı sesini azaltmak için hangi frekanslarla nasıl oynanmasını önerirsiniz?

sağ el mi sol el mi?

zekimertt

Sol el (sağ gitarda).

Ang

hışırtıdan kastının ne olduğunu şimdi anladım. :) en güzeli tabi ki teller üzerinde bu şekilde kaymayıp hışırtı çıkartmamak bence. he ama illaki bu hışırtı çıkıyorsa, hışırtı hangi frekanslara tekabül eder bilmiyorum. ama evde kayıt imkanın varsa sadece bu hışırtıları kaydedip. ardından bir spectrum analyser ile bu hışırtıların hangi frekanslara tekabül ettiğini bulup sonrada eq ile kesebilirsin.

benim de poyraz'dan öğrendiğim güzel bir spectrum analyserı ücretsiz olarak şu linkten indirebilirsin.

http://www.voxengo.com/group/free-vst-plugins/

zekimertt

Bazen önüne geçilmez derecede artıyor bu sesler. Genelde gitarın aktif EQ üzerinden tizleri kırpıp baslara yüklenince kesiliyor ama bu sefer de bas kamyon gibi oluyor hörüldüyor. Bi yerden sonra benim tonlama olayı hışırtıyı engellemekle tonu boğmamak arasında dönüyor.

Program için teşekkürler ama sahnede kullanamam sanırım.

başka neler deneyebilirim mesela, -atıyorum- "gitardan tizleri kısıp masadan tize yüklenmek" gibi, ya da "şu frekansta midleri kesmek" gibi

Ang

sahnede kullanımı nasıl olabilir. yine dediğim program ile frekansları bulup artından Boss- PQ4 gibi bir pedalla belirlediğin frekansı kesersin. sorun hallolur gibime geliyor.

Sancak

Benim amfide bas mid tiz (bir de daha tiz)presence var. Presencei açtıkça o hışırtı sesi çok bariz artıyor. Tone potum hep en açıktadır. Yani kabaca tizler diyebilirim. Tam frekansı bilemiyorum. Ibanez SW35 maueline bakmak lazım.

poyraz

abiler o sesi tamamen kesmenin bir yolu yok sanırım. o seslerin çıktığı frekansları kessek bile bas gitarın tonundan baya şey götürmüş oluyoruz.orkut'un dediği gibi parametrik eq ile keskin müdehaleler mümkün fakat o frekanslar bas gitardaki notaların esas frekansı olmasa da harmoniklerine denk geldiği için tonu iyice kapatmış oluyoruz. belki daha farklı bir tel ile sürtünmeyi azaltmak mümkün olabilir. aslında çok abartı değilse alışmak lazım miks içinde bir şekilde kayboluyor. belki yatay pozisyon da değilde dikey olarak partisyonları çalmakta bir çözüm olabilir. en azından sol elin hareketini minimuma indirmiş oluruz.

bass1234

Alntı yapılan: "zekimertt"Kayıtta veya canlı performansta teller üzerinde kayarken ortaya çıkan hışırtı sesini azaltmak için hangi frekanslarla nasıl oynanmasını önerirsiniz?

edit.
Poyraz'a katılıyorum... O hışırtıların orkestra soundu içerisinde kaybolması beklenir. Bu durum kayıt ortamında da çok kolaylıkla sağlanabilir. Orkestradaki enstrümanlar arasındaki volüm ve frekans paylaştırımı çok önemli bir husus. Herkes duyulması gerektiği frekans skalasında kendini duyurabilirse o hışırtı diye tabir ettiğin hadise sağlıklı bir miks ortamında lezzetli bir hâl alabilir ki doğrusu da bu bence. O hışırtıyı giderecek frekans merkezini tamamen cut edip, harmonikleri kısmen ya da tamamen yok edersen basın miks içerisindeki canlılığını (ya da Poyraz'ın da tabir ettiği o harmonikleri) öldürmüş olursun ve neticesi de olur sana kamyon sound.

Bilhassa kayıt esnasında bu telore edilebilir bir durum; fakat iş canlı performansa döküldüğünde oradaki göreviniz anlık bir hadise olduğundandır ki sound hususunda en büyük sıkıntının yaşandığı yerdir sahne ve dolayısıyla bu durumun ekip içerisinde görüşülmesi, bu sıkıntının ekipçe giderilmesi gerekmektedir.

Sevgiler...

Ferruhb

Çok eskiden Asımcan gündüzün uyguladığı bir yöntemden bahsediyim bende bu tabi sadece parmakların telde kayarken çıkan sesi engellemek adına yapılan bir yöntem. Temelde parmakların kuru olmasından kaynaklanır, bu sesi klasik gitarda çok daha fazla duyarsınız.
Asımcan bunun için parmaklarını yağlamayı tercih ediyordu bunuda en basit yolla yapıyordu kendi vücüt yağını kullanıyordu :) sol el parmaklarını Burnunun üst kısmına göze yakın çukura sürüyordu yağlanan parmaklar telin sarımlarına takılmayıp o gıcırtı benzeri seside çıkarmıyordu :)
Tabi bunu midenizin kaldırabileceği bir şekildede yapabilirsiniz fingerboard için üretilen limon yağını abartmadan parmaklarınıza hafifce uygularsanız gitarınıza vucut terinizi aktarmadan ve zarar vermedende yapabilirsiniz. :)

bkotga

yaaa mide kaldırmayacak bir durum değil ki Ben sağ elim için hep yapıyorum onu :) çok pratik ve etkili :)

Ferruhb

Pratik bir çözüm elbette ama işte gitarın tuşesine pek iyi gelen bir işlem değil, özellikle çok terleyen birisiysen :)

Tutatsuta

GHS'in Fast Fret diye bür ürünü var, doğal mineral içerikli traş sabunu gibi bişey. :D Eğer tuşeniz gül ağacı vb. gibi koyu renkli bir ağaçsa hem tel hem de tuşe temizliği için kullanabilirsiniz; ayrıca telleri kayganlaştırdığı için de "fret noise" denen nane çıkmaz.

Bu arada perde sesi aslında çok seksi bir olaydır, Niçin ondan kurtulmak istiyorsunuz ki? :lol:

ersint79

çok rahatsız ediyorsa flatwound teller en kesin ve kolay çözüm olur :)