Bas gitar, ses kartı, dizüstü bilgisayar, çıtırtı sorunu

Başlatan Edip Dinçer, Nis 21, 2011, 23:53

edip

Merhaba,

Evde kayıt yapmaya çalışıyorum ama üstesinden gelemediğim bir sorun var..

Ibanez SRX 500CN (aktif eq'lı) gitarımı Boss GT-10B'ye bağlıyorum. Daha sonra GT'yi de Edirol UA-4FX ses kartına giriyorum. Ses kartını da USB ile dizüstü bilgisayara giriyorum. Kayıt yaparken veya çalarken arada çıtırtı sesleri geliyor ve çok rahatsız ediyor beni.
Örneğin gitar susuyor, en üst teline pena ile vuruyorum, ses kartının üstündeki veya kayıt programındaki spektrum kırmızıyı göstermese dahi "çıt" diye bir ses geliyor ki, kayıt ederken bu seslerin hepsi de kayıt oluyor.GT'yi aradan çıkarsam bile aynı sorunu yaşıyorum.
Daha önce GT'mi direk USB ile bilgisayara bağlıyordum onda daha çok çıtırrtı geliyordu o yüzden ses kartına geçmeye karar verdim, fakat ses kartında çıtırtı azalmış olsa bile bitmedi.

Ekipmanımı da söyleyeyim..
Ibanez SRX 500CN bas gitar
Boss GT-10B
Vox Enstrüman Kabloları
Edirol UA-4FX ses kartı
Dizüstü bilgisayar ( i7 işlemci, 6gb RAM, 500GB HDD, Windows 7 / 64bit )
Bilgisayar üzerine bağlı olan şeyler; 4'lü kendinden adaptörlü USB çoğaltıcı (ki bunu çıkarıp denemelerimde de aynı sorunu yaşadım, çoğaltıcının üzerinde de Klavye, Mouse ve M-Aduio Oxygen 61 Midi klavye var), Philips 190SW LCD Monitör.

Audio Buffer Size'lar ile oynadım, bir sonuç elde edemedim. Farklı yazılımlar denedim hep aynı sonuç (ki hiç bir yazılım açık değilken bile bu sorun ile karşı karşıyayım). Ses kartının sürücüsünü web sitesinden indirdim..Sample Rate'ler ses kartı ve yazılımlarda aynı.

Sinirlerim bozulmuş durumda, temiz bir kayıt yapmak istiyorum ama bir türlü başaramıyorum.. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Tutatsuta

Geçmişler olsun... Bu yüzden bir adet ses kartını satmış ve şimdi ses kartında da aynı sorunları yaşayan birisi olarak sana şunu söylemem gerekli ki bu sorunun her hangi bir çözümü ne yazık ki yok...  :(  :cry:  :roll:  :oops:

Çok isterdim sana bi çözüm önerebilmeyi ama gerçekten olayın bir çözümü yok... Microsoft her nedense Windows Vista ve Win7'de USB ses kartlarıyla ilgili sürücü ve protokol sorunlarını bir türlü çözemedi - veyahut çözmek istemiyor, bunu bilemiyoruz tabii ki. Aynı sistemi Windows XP yüklü bir bilgisayarda denediğinde hiçbir sorunun kalmadığını görecek ve binlerce lira döktüğün bilgisayarına lanet edeceksin. :)

Ses kartının özelliklerini bilemiyorum ama eğer ALSA veya diğer Linux ses protokollerini destekliyorsa bir de Ubuntu Studio üzerinde denemeye çalış. Yine büyük ihtimalle sorunların çözülecektir.

Bu arada AMD işlemcili bilgisayarlar için "AMD USB Audio Filter" adlı bir yama mevcut ve bu sorunları tamamen ortadan kaldırmasa bile büyük ölçüde çözüyor gibi. Ama Intel i7 işlemcili bir laptopa ne kadar etki eder bilemedim şimdi. :)

Özet Geç Diyecekler İçin Özet: Olayın donanım, kablo, gitar, vs. ile ilgili hiçbir yönü olmayıp sadece işletim sistemi kaynaklıdır. ;)

edip

Neyse ki bilgisayarı bana okul almıştı bilimsel projeler fonundan 8)

Peki o zaman şunu sorayım, evde bir de masaüstü bilgisayarım var. Ama onun da donanımı çok iyi değil;

Core 2 Duo işlemci, 2GB Ram var üzerinde. Onda da Win7 kurulu ama XP'ye çevirebilirim, Win7 gerektirecek bir durumu yok ne de olsa.. bu donanım ile sorun yaşar mıyım ? 2GB Ram'in yetersiz kalma gibi bir ihtimali var mıdır ??

Tutatsuta

Görür görür, çok da güzel olur. Cubase SX3 kurarsın VST plug-inlerini filan da çok rahat kullanırsın. İstersen Cubase 5 kurarsın onun native plug-inleri daha başarılı.

Aslında Win7 öntanımlı olarak kurulu gelen bilgisayarlar XP'ye çevrilebilse sorun tamamen çözülmüş olur ama ne yazık ki çoğu donanım üreticisi Windows XP için sürücü üretmiyor...  :roll:

Sevgiler, kolay gelsin... ;)

edip

Win 7'ye XP modu kursak acaba o da iş görür mü ?

Tüm donanımın XP driverlarını üreticiden bağımsız bulmak da belki bu işe çözüm olabilir... Denemek lazım.. =)

edip

bir de tabi XP driverlarının dışında XP 64 bit driverı bulmak lazım. peeeeh.. vazgeçtim, eski bilgisayara dadanayım ben..

Çok sağol Tutatsuta.. XP'de deneme fikri aklıma çok yattı.. bu akşam deneyip sonucu bildireceğim..

Tutatsuta

Niye 64 bit XP kuruyorsun ki? XP modu ile de kurmak bir fayda sağlamıyor, ben bunları çooooooook denedim. :D

Sanırım problemin asıl kaynağı 64 bit mimarisi gibime geliyor. 32 bit işlemcili ve 5 yaşındaki eski laptopumda çatır çatır çalışan programlar nedense 64 bit işlemci mimarili ve Win7 Ultimate 64 Bit kurulu bilgisayarımda çalışmayı kat'en reddeiyorlar. :D Uyumluluk moduyla denediğinde ise sonuç ya Blue Screen of Death, ya da programın kendisinin göçmesi. :D

En iyi alacaksın bir Mac, USB'yi taktığın gibi Garage Band ile müzik yapmaya başlayacaksın. Olay budur abicim... :D

Sevgiler...

Tutatsuta

Bu arada unutmadan, eğer donanım ve yazılımın bir arada geldiği bir bilgisayar aldıysan - markalı da olabilir markasız da; daha doğrusu eski bilgisayarın böyleyse XP sürücülerini bulmakta yine zorluk çekebilirsin. Ben kendi bilgisayarımda - HP Pavilion dv51005et, ki bakarsan 2 sene önce almış olmama rağmen hala geçerli sayılablir bir bilgisayar olduğunu göreceksin - sürücü sonucunu bir türlü aşamadığım için Win7'de takıldım kaldım.

Neyse, May the force be with you... :D

ersint79

salihcim daha önce senin problem yaşadığın m audio usb ses kartından bende de var biliyorsun. bu kartı 64 bit win7'de cubase5 ve asio driver ile sorunsuz kullanıyorum. belki win7 güncellemelerinden birinde bunu düzeltmiş olabilirler.

edip, asio driveri denedin mi? kayıt alırken farklı programlarla denediğinde de aynı sorunu yapıyor mu?

Tutatsuta

En sağlıklısı Windows XP abi, illa ki Microfos işletim sistemi kullanılacaksa. En zahmetsizi, en iyi huylusu, en kedi gibi olanı... Böyle kucağına alıp sevince mırıl mırıl mırlayan işletim sistemi... :D:D:D

Neyse benim kedim gelmiş yine gidip Kıtır'ı mıcıklayayım biraz. :D

Hepinize iyi geceler... :D

edip

şu ana kadar denediklerimi söylüyorum, sanırım ağlıcam yakında...

Win 7 kurulu bilgisayarımda Güç seçeneklerinde Yüksek Performans ile denedim (başka bir forumda önerildi) işe yaramadı.

Eski bilgisayarım XP Sp3 kurdum, hala aynı sorun var..

Audition ve Reaper ile de denedim, yine aynı sorun var..

Asio ile de denedim, sorun aynen devam etti.

Ama şunu farkettim. GT10B'yi ses kartına bağlıyorum (direk usb'den bağladığımda GT-10B'yi cızırtı+çıtırtı+bilimum atlamalar yapıyor), bazı patch'lerde dediğim sorunu yaşamıyorum. ama asıl kullanmak istediğim patchlerde bu sorunu yaşıyorum..

Bir de mesela en üst tele boş vuruyorum her şey susmuşken, peak noktasında "çıt" sesini duyuyorum, daha sinyali tamamen kesilmemişken daha sert vuruyorum hiç çıtırtı gelmiyor. bekliyorum, sinyal tamamen gidiyor, tekrar vuruyorum tekrar bir çıt.. Bir şarkıda sanki metronom varmışçasına bunu duymak sinirimi bozuyor gerçekten..

Artık ses kartında sorun olduğunu düşünmeye başlıyorum..

ersint79

ilginç bir problem. istersen müziktek forumlarında da bir yaz, ben çözemediğim bu tür konularda oradan yardım alıyordum.

Ang

degistirilebilecek her parcayi bir kagida yazip. sorunu cozmek icin hepsinin yanina tik ata ata bakmak lazim.

- usb kablosu degistirilebilir.
- farkli bir usb girisi denenebilir.
- harici ses karti cikartilip o nun yerine ASIO for all yuklenip direk line-in'den giris yapilabilir. (bu ses kartinda problem olup olmadigini da cozmemize yarar)
- gitar degistirilebilir. yani farkli bir gitar ile deneyebiliriz. her ne kadar sacma gorunsede her ihtimali gozden gecirmekte fayda var.
- jaklarin kontrolunu illaki yapmissindir ama yazayim dedim.
- GT-10B'nin adaptoru kontrol edilebilir. orjinal adaptor ile mi calisiyor ve bilgisayar, processor gibi tum elektrikli aletler ayni prize mi baglaniyor?

degisim gibi sacma olanlari da vardir illaki ama denemek lazim.

kullanmak istedigim patch ler demissin. patch nedir ben bilemedim de. ayarladigin tona mi patch deniyor? saka yapmiyorum yani gercekten bilmiyorum. o yuzden sordum.

Tutatsuta

Bu arada şimdi aklıma geldiği için yazıyorum. Kayıt yaptığın DAW programında girişin seviyesini önce 0db'ye indirerek aynı kaydı aynı sistemle bir daha almayı dene. Yine çıtırtı patırdı olursa -6db ile dene. Bazen biz farkında olmasak da kayıt esnasında giden sinyal tepe noktasına erişebiliyor. Elimde aynı senin durumunda kaydedilmiş ve üzerine bas çalınıp davul ritmi yazılmayı bekleyen bir gitar kaydı var, ama ben de aynı senin gibi bu işten bıktığım için dokunmaya bile kalkışmıyorum. :D Kayıt yapıldıktan yaklaşık 1 yıl sonra Cubase projesini incelerken gördüm ki biz arkadaşla kaydı alırken gain'i havalara uçurmuşuz da haberimiz yokmuş. :lol:

Uzun lafın kısası, kayıt alırken gain seviyesini çok düşük tutmak veya en azından fiziksel veya yazılımsal bir limiter kullanmak da gerekebilir. Biz kulaklıktan veya herhangi bir başka kaynaktan kayıt anında monitör dinlemesi yaparken sinyalin peak yaptığını ne yazık ki anlayamıyoruz, bence sorunun en büyük kaynağı bu (olabilir).

Bir de eğer kayıt esnasında efekt vereceksen bunları kayıt sonrasına saklaman gerekebilir; kullandığımız efektler sinyal seviyesinde farkına varamadığımız yükselme ve alçalmalara neden oluyorlar çünkü. Yine de efekt presetlerini ayarlarsın, kayıt işini bitirdikten sonra dinlemeni efektleri aktif hale getirerek yaparsın.

Sevgiler...

Sancak

İlgiyle bir o kadar da elimde olmadan gülümseyerek izliyorum başlığı. Kayıt cihazı almakla ne kadar da doğru bir karar verdiğimden dolayı gülümsüyorum. Bilgisayar ile kayıt konusunda ne kadar çok bileşen olduğunu ve tümünün de beklenmedik sürprizler yapabileceğini de hayretle takip ediyorum.