Teller değiştikten sonra yaşanan sorunlar

Başlatan , Mayıs 07, 2011, 18:22

paytak

Iyi günler arkadaşlar. ben tellerimi yeni değiştirdim. daha doğrusu değiştirttim. fakat değiştiren adam pek becerememiş olacak ki bir sorun yaşıyorum.

Telleri değiştirmeden önce basımı mutlu mesut çalarken telleri değiştirdikten sonra tellere bastığımda, telin perdelere vurmasıyla metalik bir ses çıkıyor ve gözardı edilemeyecek şekilde çalmama etki ediyor.

Bu neden oluyor ve nasıl düzeltebilirim acaba?

Teşekkürler.

ucandeve

biz ona sıfır tel sesi diyoruz şıngır şıngır

Bottomdweller

Alntı yapılan: "paytak"Iyi günler arkadaşlar. ben tellerimi yeni değiştirdim. daha doğrusu değiştirttim. fakat değiştiren adam pek becerememiş olacak ki bir sorun yaşıyorum.

Telleri değiştirmeden önce basımı mutlu mesut çalarken telleri değiştirdikten sonra tellere bastığımda, telin perdelere vurmasıyla metalik bir ses çıkıyor ve gözardı edilemeyecek şekilde çalmama etki ediyor.

Bu neden oluyor ve nasıl düzeltebilirim acaba?

Teşekkürler.

Tellerin yanlış takılmasıyla ya da yeni tellerin hep metalik ses çıkarmasıyla alakalı olmayabilir. Yeni taktığın tellerle eski taktığın teller aynı kalınlıkta değilse genelde yeniden sap ayarı yapılması gerekir. Sözgelimi, basında eskiden .045'lik tel takımı takılıdır, sen gider .040 ya da .035'lik teller taktırırsan (ya da tam tersini yaparsan) tellerin basın sapına uyguladığı basınç değişeceği için, sapın yeniden ayarlanması gerekebilir. Bu senin de yapabileceğin beş ya da on dakikalık bir şey. Forumda çok güzel bir başlık var konuyu anlatan. Eğer bir önceki tellerinle tamamen aynı özellikte teller aldıysan yazdıklarımı göz ardı edebilirsin ;)

Sancak

Eski tellerin nikel yeniler çelik ise aradaki ton farkını sen bu şekilde izah ediyor da olabilirsin. Çeliklerde tarif ettiğin ses daha farklı (ifadeye göre değişmekle beraber fazla da denebilir) duyulur.