tuşe ve ses yüksekliği

Başlatan murat yaman, Mayıs 10, 2011, 01:56

kucukfloyt

öncelikle herkese selamlar ...
benim bir sorunum var .. sahnede bas çalarken kendimi monitörden çok net duyabiliyorum fakat dışarıdan kimse duymuyormuş ... sesi mümkün olduğu kadar açmalarına rağmen ... hani aynı seste başka biri basa geçtiği zaman sorun olmuyo dışarıya normal ses geliyor ... benim tuşem düşük sanırım .. tellere abanıncada hem konsantrem hemde gitar hakimiyetim azalıyor... tuşemi yükseltip fakat gelen seslerin netliğini bozmadan nasıl çalabilirim  ? tuşemin düşük olmasının sebebide evde çalışırken milletin rahatsız olmaması için düşük tuşeyle çalmaktan alışageldiğini düşünüyorum ... bu sorunumu nasıl ortadan kaldırabilirm acaba ?

zekimertt

İllaki sert çalıma kendini alıştırmak istiyorsan kulaklık kullan ve sesini olabildiğince kıs, kendini duyamadığın için tellere daha sert vuracaksın, bu esnada kimseyi de rahatsız etmezsin.

Diğer yandan sadece tuşe farkıyla bu kadar ses farkı yaratabilmek bence pek normal bir durum değil. bence bir yerlerde bi yanlış anla(şıl)ma var.

Tuşe denilen olay sadece sağ elin tellere sert veya yavaş vurmasından ibaret birşey değil; çalım tekniğinin, çaldığın notalarda vurguların ve köşelerin, duygunun, kesinliğin/kararlılığın (ve adını bilmediğim/isimlendiremediğim, yalnızca duyumsal olan daha bir çok şeyin) birleşiminden oluşan yarı soyut bi kavram.

Artı bas gitarın sesini duyurmak için sağ elle abanmak da pek tercih edilesi bir şey değil, ses seviyeni bir şekilde kendi çalımına göre ayarlayabiliyor olman gerek diye düşünüyorum. Eğer sisteme doğrudan alt seviye pasif bi gitarla giriyorsan ve çok yumuşak çalıyorsan bu sorunla karşılaşman bi nebze mümkün. Amfi alıp mikrofonlayarak  yahut amfiden çıkış alıp sisteme girerek bu sorunun önüne geçebilirsin. Eğer aktif bi gitarla sisteme doğrudan girdiğin halde de dışarıdan duyulamıyorsan bence ya dışarıyı besleyen kabinler/amfi; monitörü besleyen amfiden çok daha zayıf, ya da diğer enstrumanlar seni bastırıyor. Başkası çalınca duyuluyor diyorsun ama, çok yumuşak çalıyor dahi olsan, son seviyede yine de kendini duyurabiliyor olman gerek diye düşünüyorum.

Sancak

Tuşeyi kaldırıp indirmek dendiğine göre sanırım tuşeden değil "action"dan yani tel yüksekliğinden bahsediliyor. Tuşe senin ellerinin becerisi ne yaptığı demek olarak algılanıyor bu durumda. Ki örneğin Gary Willis tuşesini sertleştirmemek için finger ramp (parmak takozu) kulllanır. Yüksek ses için ise sesi açar. Yüksek ses için elimizin altında ses açma kapama düğmesi olduğu sürece ses yetersizliğini tuşemizden halletmeye çalışmak bence yanlış.

tolgaka87

Bence tuşeyle çok alakalı bi durum söz konusu değil. Gitarın sisteme bağlantı şekli önemli. Tam detayları bilsek daha fazla yardımcı oluruz.

kucukfloyt

mesela en son bir bar programında wasburn force bass gitarla çaldım amfi olarakta marshall 350 watt lık bir amfi vardı o kadar.. ufak bir bar zaten ... ben 4 5 parça çaldım konuk olarak bass gitarın sahibi çalarken ses gayet net ama ben çalarken ses duyulmuyormuş ... bende sorunun kendimde aradım çünkü diğer basscı benim yaşımdan fazla senedir gitar çalan bi abim ... o yüzden tuşemde bir sorun olduğunu düşündüm.

alprock

mekanda bası duyamadım diyenlerin oturduğu yerde önemli yalnız:D mekanın akustiği iyi olmasını beklemiyoruz tabi ama iyi dağıtılmış kolonlar gerekir diye düşünüyorum

Sancak

Tamam şimdi biraz daha anlaşıldı durum. Actiondan değil, tuşem düşükle tuşem zayıf/sessizden bahsedilmiş.

Seni duymadığını söyleyen kimdi bu arada o da önemli. Acaba eq ya da ton ayarınızdan olabilir mi. Sen örneğin daha pes bir ayarla çalıyorsun eleman da bas seslere duyarsız bir kulağa sahiptir? Olabilir mi öyle bir durum? Bunu da elersek tuşen yumuşak demektir ki o durumda sesi açarsın olur biter. Dediğim gibi tuşeyi yumuşatmak için parmak takozu diye bir şey bile icat edilmiş yani. Vol olduktan sonra sorun değil.

Gokmen

Tuşenden önce seni duyamadığını söyleyen arkadaşı değiştir bence. Diğer basçı varyeteli çalıyordur arada onu duymuştur, sen ya şarkılardan ya da stilinden kick'ile uyumlu gitmişssindir dinleyen de bas ses duymadığını zannetmiştir.

Bas gitar durduğunda bas sesinin ne manaya geldiğini anlayan çok insan gördüm.

Diğer ve inanılmaz düşük olasılık ise sen çalarken mixer başında oturan kişinin sana yapmış olduğu azizlik diyebilirim.

Aksi halde senin tuşen ile tellerin yüksekliği ile felan o derece fark olması imkansız bir durum.

kucukfloyt

ya ses gelmiyo diye yakınan baya iyi bas gitarda kulağıda iyidir baya .. benim tuşem zayıf sanırım ve 100 ler kere 1000 ler kere sahne tecrübem olmadığı için korkak basmaktan olabilir mi acaba ?

Sancak

Olabilir. Volümü aç.

Gokmen

Sancak'ın dediği gibi olabilir tabi ama monitörden de aynı şekilde çok az gelir bu şartlarda. Yani senin tuşen hafif/zayıf olsa bile o esnada monitör - hoparlör ses seviyelerinde bir dengesizlik olduğu kesin.

Biraz ses aç Sancak'ın dediği gibi, yine burada konuştuğumuz bir konu idi, ben her zaman bas gitarımın ses seviyesini yarım ya da yarımı biraz geçmiş durumda bırakır ve o şekilde Sound Check yaparım. Nedeni ise bütün ses gücümü mixer başında oturan arkadaşa bırakmamaktır. Genel olarak bas gitarın mixer ayarlarını orada oturan arkadaşlar " sesi aç, duyuluyor mu? Tamamdır " şeklinde yaptıkları ve sonrada ilgilenmedikleri için kendime pay bırakırım. Çünkü Sound Check ile grubun sahnedeki performansı arasında ciddi bir reaksiyon farkı oluyor. Ayrıca şarkılara göre de tansiyon değişkenliğini ses seviyesi olarak ayarlamak gerekebilir. Tüm o tansiyonu tuşe ile ayarlamaya kalkarsak gece sonunda parmaklarında derman kalmaz insanın.

Tabi ilave bir not, benim kendi tercihim tabi ama amfim ve kabinim hangi güçte olursa olsun genel ses sistemine muhakkak çıkış yaparım. Grubun ses bütünlüğünün ortak bir kaynaktan gelmesi bence önemli bir durum. Hem amfiye de çok yüklenmemiş olursun.