45lik mi 35lik tel mi ?

Başlatan , Mayıs 29, 2011, 11:57

uguryilmaz14

Merhaba arkadaşlar,
Gitarlarımdan birinde 45lik diğerinde 35lik takım var. 35likte sanki daha rahat slap çalıyorum. 45likte teller daha gergin gibi geldi. 35lik telde daha rahat slap çalınır diye birşey var mı ?

Blues_Bass

slap çok takılıyorsan 45lik takmak pek mantıklı dğeil. 35likte bana çok ince geliyor re ve sol telleirndne verim alamıyorum. Ben 45te kullandım 40ta 35te. slap çok atmam idealim 40 oldu.

MurderKing

Alntı yapılan: "Blues_Bass"slap çok takılıyorsan 45lik takmak pek mantıklı dğeil. 35likte bana çok ince geliyor re ve sol telleirndne verim alamıyorum. Ben 45te kullandım 40ta 35te. slap çok atmam idealim 40 oldu.
Bana da aynı öneriyi bas gitar hocam yapmıştı. 35'lik slap için en uygunu demişti.

fa_anahtari

Evet ince teller slap için dana uygundur.

marcus

O biraz alışkanlık meselesi ya. Öyle bir genelleme yapmamak lazım. Ben slap dahil olmak üzere 45'in altındaki tellerde rahat etmiyorum mesela. Yıllardır hep 45-105'lik tel kullandım. Hele 35'lik teli eskiden 6 telli basımda do teli olarak kullanırdım...

Teli incelttikçe çalım rahatlar ama sound güçsüzleşir. Güçsüzleşiri negatif anlamda söylemiyorum, ince telin soundunun daha iyi gideceği tarzlar da illaki vardır. Bunu da aynı tel markası modeli gibi deneye deneye bulursunuz...

zombimurat

bir nev-i tuse ıle alakalı dıyecegım,nasıl rahatsan oyle kullan...AMA;

soyle de bır durum var,kullanılan bassın karakterı de onemlı...mısal bır p bass da 40lık tel takılmaz mı,elbette takılır,ama ton karakterı govde yapısı,sap yapısı vs seyler  goz onunde olursa pbass a orJınal hakkını veren set grubu 45 ve uzerısı...40da vermez mı elbette verır,ama hem bıreysel tuse hem de alet karakterlerı ortalaması kullanmak en baş agrıtmayanı...

elbette burada pbass mısali verdıgım ornek, sen pbass kullanıyorsun yada kullanmıyorsun degıl,cokca gorulen bır ikonsal durum...keza 21 perdelı olsun 22 perdelı olsun 24 perdelı olsun,kullanılan bassın sapının kalınlıgı olsun,gövdenın uzerıne denk gelen  tellerın yakınlıgı olsun,sap a tel yukseklıgı olsun vs vs bır cok sebep fınger calarken 45de rahat ederken slapte rahatsızlık hıssetırebılır,yada 40lık bır telle slap guzel ve kıvamlı olurken fınger yada pena ıle cılız olabılır....tum bu hem fınger,hem slap,gerekırse pena lı calımlarımızda bızlerı konforu saglayan unsurlar;

1-deneme yanılma ıle aranan konforun bulunması
2-aletlerın yapısı(kalın sap ınce sap vs vs)
3-40 yada 45 yada 50 her ne numara ıse kullanılan tel, işte o tellerın de cesıtlı markaları...her lastıgın hamuru aynı olmadıgı gıbı her 40lık tel de aynı degıldır,kı her ornektekı metal de aynı olsa bıle...
4-Sapın radıus'u....

deneye deneye,caldıgın ture gore,kullandıgın enstrumana gore,zamanla alıskanlıklar oturur ve aranan calım konforu elde edılır....

ornek;
p-bassımda: 50-75-95-110(21 perde ultra kalın sap)
trb4 yamahamda :40-60-75-95(24 perde)
trb6 yamahamda :28-40-60-75-9-125(24 perde)
akustık bassımda : 45-65-80-100

ve akustık harıc hepsı nıckel.....akustık bronze...

ornek, sana yag gıbı kaygan stainless steel teller bana yapısır elıme gıbı gelebılır,yani metali bile etkıleyebılır,hem tonu tem tuseyi,

sonucta hepsı bass degılmı,ama calınan tur muzıkler,fınger style slap vs sv degıskenlık gosterebıldıgı ıcın uygun alet,uygun tarz,ve uygun tuseye gore tel....:)

sevgıler arkadaslar