Logic - Temel Islevler

Başlatan , Mayıs 30, 2011, 00:28

funkyroads

Cubase'i "1" surumunden itibaren kullaniyorum. SX 1 yahut VST 1 falan degil, cubase 1.02 idi sanirim ilk cubase'im. ben kullanirken yeni versiyonlari var miydi bilmiyorum ama, bendeki surum monochrome (siyah-beyaz) idi, grafiksel arabirim ile calisiyordu, sadece midi kayit yapilabiliyordu, kullandiginiz midi cihazin seslerini kullanabiliyordunuz, duzenlemenizi bitirdikten sonra kaydi ayri bir kaydedici ile kaydetmek durumundaydiniz. 1 adet double density diskete sigiyordu program (sanirim 720kb).

En son kullandigim surum 5. Guncel surumden bir onceki versiyon. Ve sunlari rahatlikla soyleyebilirim :

O ilk cubase'i kullanmayi cozen adam, bunu da cok kisa bir surede heryerini cozerek kolayca kullanir. Ve arada daglar kadar fark var. Yani yazilim sirketi bu kadar basarili.

Logic ile protools hakkinda pek fikrim yok. Ama bu yazilimlar arasinda, bu bundan ustundur denilecek bir mevzunun olmadigini saniyorum. Hicbirisi her bileseniyle bir digerinden ustun olamaz. Eger oyle olsaydi ve bu kesin olsaydi, niye kullansin insanlar diger ikisini?..

Gecen hafta yeni bir macbook pro aldim. Onceki sistemim Windows 7 ile cubase calistirip cesitli plug-in'ler ile calismakti.

Simdi osx'e logic'in tek dvd'sinden bir kurulum yaptim. Logic ve kucuk bir software instrument kutuphanesi geldi. Muhakkak ki Logic'in o kocaman paketlerinde mukemmel seyler vardir, en kisa zamanda edinmek istiyorum, ama bu kurulu halindeki gibiyse ses kalitesi ve virtual instrumentlarin kalitesi, pek bir ustun taraf goremedim.

Hadi windows'ta kullandigim sistem omnisphere - reason - stylus rmx - edirol gibi pluginlerdi. Hepsinin mac versiyonu var. Tamam diyelim bunlarin da hepsini kurucam.

Yine bu plug-in'leri kullanacaksam, osx'in sagladigi avantaj ne olacak bana?

Ve logic... Eminim cok guzeldir. Ama yillarca Cubase'i yedikten sonra bunda en basit islevleri bile becerememek mahvetti beni :) Cubase kullaniyorsan logic kullanmayi cok cok kolay ogrenirsin dediler, en basit copy&paste islevlerini dahi yapamadim.

Logic reason ile rewire nasil baglanir?.. Reason benim elim kolum, 3-5 tane built-in plug'in kullanicam diye bundan vazgecmem mumkun degil :)

osX uzerinde cubase kullanmak istemiyorum :) macbook pro'yu sadece guzel tipi ve sanat eseri gibi gozuken osx icin secmis olmak istemiyorum :) gerci sirf bu neden icin bile secilir bu alet te...

import ettigim stereo bir audio'yu, stereo olarak calamadim. Kanali stereo olarak acsam da ses mono caliyor.

burada logic'in en temel islevlerini paylasabilecek biri var mi? bir mac'im var ve bunu kayitlarimi yaptigim makine olarak kullanmak istiyorum.

ozkansunar

selamlar,
oncelikle macbook hayirli olsun, Mac bilgisayarlari yapim sekli,malzeme kalitesi ve isletim sistemi ile dogrudan uyumlu oldugu icin performans acisindan (ozellikle muzik bransinda) tartismasiz ciddi is araclaridir...Hali hazirda yaklasik 5 yildir macpro + IMac kullanniyorum.
Logic ve Protools diger dawlara gore olaganustu farklari varmi bilmiyorum, ancak edit ve uretim surecinde vazgecilmezlerdendir ve dunya standartidir.
Herhangi bir plugin in .AU versionu  ile .VST uzanti versionu arasinda fark yoktur, Fark sistem stabilitesi, hizi ve performasidir. Mac os  windows gibi ortamlara gore daha kullanici dostu (user friendly) tasarlanmistir, bazi sorunlari cozmek icin Windowsda oldugu gibi ozel bilgi gerektirmez, Cogu zaman kullaniciya sorun getirmeden kendi cozer, windows makinalar gibi zirt pirt bilgisayari kitlemez,usulune uygun kullanip sacma sapan isler yapilmadigi taktirde sorunsuz yillarca  acilip kullanilir.
Logic bence en iyisi demek istiyorum, ogrenince baska bir sey tanimazssin,ozellikle copy paste icin uzulme, her yerde oldugu gibi logic te de control C , control V komutlari gecerlidir.
Lutfen cubase i mac uzerine kurulu windows ile calistirma, yukarida bahsettigim acayip isler iste onlar, bu tip olaylar mac os i duman eden isler, asla tavsiye etmiyorum! (diger bir degisle cubase ile calisacaksak ne isimiz mac te ????)okuyacaz ogrecenecegiz ve kullanacagiz, zaman tani kendien ogrenmek icin...
Ben logic in hemen tum detaylarini biliyorum, protoolsu da biliyorum her hangi bir sorunun olursa direkt yazabilirsin, hatta facebook tan beni gun icinde  online bulabilirsin surekli aciktir, chat seklinde de olur yardimci olurum.
rewire baglantisi yapmadim ama bakariz ogreniriz, bi sorun hallolur.
Hayirli olsun,
Hosgeldin Mac in sihirli ve ayricalikli dunyasina!
saglicakla!

funkyroads

Ozkan abi cok tesekkur ederim ilgin icin. Bu alet uzerine windows kesinlikle kurmam zaten :) Bahsettigim osx icin derlenmis cubase kullanmak idi. Resmen onu kurmak istemiyorum, cunku kurarsam bi daha logic'i acmam diye korkuyorum :) Ogrenemeden terk etmek en aptalcasi olur. osx'in kesinlikle "creative" bir isletim sistemi oldugu belli. Ozellikle her turlu multimedia alaninda.

Yavas yavas karistiricam. Aksam cok sinirli bi sekilde yazdim yazimi, hicbisey yapamayinca cok sinirlendim. Eski bilgisayarimi ve cubase'i acip kaydetmek sinirlerimi bozdu azcik :)

Cozemedigim sorunlarimda baglantiya gecicem. Tesekkur ederim.

Umarim iceri de bir imac alacak kadar sevicem bu sistemi...