Ses Kartı Tavsiyeleri

Başlatan , Haz 23, 2011, 01:50

KatatoniaBassPlayer

Basımı bilgisayara bağlayıp direk kayıt yapmak ve çıkışı bilgisayarın hoparlörlerden almak istiyorum.Laptop ses kartıyla çok kötü bi kayıt oluyor.Harici ses kartı şart galiba.Bunun için ne önerirsiniz?

Baran

Merhaba.Bir ay kadar önce M-Audio Fast Track Usb II ses kartı aldım.
Bence oldukça yeterli.Hem Pc hem Laptop ortamında kullandım.Ancak beraberinde gelen yazılımla sadece laptopta kullandım.Yazılımı kurunca ses kartını tanıdığı için,ayrıca ses kartını tanıtma gibi bir durum olmadı.Hızlı bir şekilde gitar veye basgitarı bağlayıp çalabildim.Ancak Pc donanımı yetersiz olduğundan o yazılım yerine Reaper kurdum.Pc ses kartını devre dışı bıraktım.Pc ortamında da sorunsuz kullanıyorum kartı.Elimdeki hoparlörler çok iyi olmadığı halde ses tatmin edici.

KatatoniaBassPlayer

Teşekkürler verdiğin cevap için. Tam da dün bir arkadaş M-audio Fast Track Pro önerdi.İkinizin dediği modelleride deneyeceğim.
Birde Presonus Audiobox hakkında birşeyler soracağım.Deeneynleriniz varmı önerir misiniz?

Tutatsuta

Eğer alacağın ses kartının donanımsal DSP özelliği olmamasına rağmen efekt verebilmesini istiyorsan adresin Line 6 marka kartlar olmalı. Yazılımsal efektleri gerçekten çok başarılı bu kartların. Ses kartı olarak da hiç de fena değiller, işini fazlasıyla görürler. ;)

KatatoniaBassPlayer

Efektleri processorlerim ve pedallarım ile yapmayı düşünüyorum.Bana sadece sesi net olarak kaydedecek ve müzikle bası aynı anda açıp eşlik ettiğimde  birbirine karışmadan ayrı ayrı temiz bir şekilde çıkış verebilecek bir kart arıyorum.Cümle uzun oldu umarım karışık olmamıştır. :)

ucandeve

paraya kıyacaksan line6 ux2 al çift gitar ve tek mic. girişli ama kendin için evde tek giriş yeter diyorsan gene line6 ux1 var daha ekonomik bunun yanı sıra maudio fast track 2  de bir gitar bir mic. girişi ile çok güzel kayıtlar almanı sağlıyor sonuçta sen kendi ekipmanını bağlayakmışsın içerik önemli değil o kadarda ama zaten çok güzel programlar var tonlama için.

KatatoniaBassPlayer

Dediklerinizi tek tek deniyeceğim teşekkürler.Şarkıyı açıp bilgisayara bası bağlayıp eşlik etmek istiyorum bu arada basın net olarak duyulmasını istiyorum asıl amacım bu zaten.

funkyroads

Simdi bir gozattim da, ESI U24XL model ses kartini gordum. ESI her zaman kucuk ses kartlari icinde fiyat&performans olarak bir adim onde bence.

Esi kartlarin live monitor ozellikleri cok iyidir ve gecikmeleri cok cok dusuktur. (M-audiolara gore cok dusuk).

Baktim, m-audio yaninda protools, esi de cubase veriyor. Tabi hafif surumleri. Ama yine de cok guzel kampanyalar :)

KatatoniaBassPlayer

Evet gecikme yada latency diyorlardı galiba o da çok az olmalı.Onlara da bakmalıyım.Line 6 ux lerde latency nasıl acaba bilen varmı?

funkyroads

bu gecikme olayi dedigim gibi ancak "direct monitoring" ile cikar. yani sinyal ses kartina girer, istedigin efekt plug-inlerinde istedigin gibi islenir, ve islenmis hali cikisa verilir. bu sekilde gecikme olur. ve kayitta da bu olur. bazi kartlarda dusuk, bazilarinda cok cok dusuk, bazilarinda yok denecek kadar az olur. ama tabiki kullandigin isleme yazilimina ve sayisina gore degisir. bir ses karti cubase acikken 12 tane ayri kanaldan 12 ayri instrument plug-in caliyorsa, ustune de sen bir kanala bas girmissen ve direct-monitoring acik olarak 4 efekt ile ustune caliyorsan, gecikme yasarsin :)

direct-out modunda hicbir ses karti hicbir sekilde gecikme yasatmaz. giren sinyal islenmeden direk cikisa verilir.

line-6 ux'teki gecikmeyi tutatsuta sanirim daha iyi bilir ya da tahmin eder, cunku onda oyle bir ses karti var.  benim line6 podx3 live'imda (ayni zamanda ses karti) gecikme hic yok cunku sinyal direk prosesor icerisinde islenip disari veriliyor.

masaustu bilgisayarimda kullandigim esi quatafire 610 ses kartinda (artik uretilmiyor) gecikme yok denecek kadar az. ama dedigim gibi projenin yogunluguna gore farklilik gosterebilir.

ama piyasadaki 300-500 lira arasi herhangi bir ses kartinin cok ta genis olmayan projelerde problem olacak bir gecikme yasatacagini dusunmuyorum.

Tutatsuta

Gecikme olayı az ya da çok bütün kartlarda olur, çünkü analog olarak ürettiğin bir ses sinyalini önce dijitale, sonra da "monitoring" yapılmak üzere tekrar analog'a çeviriyorsun. Bu sırada gecikme olması çok normal. Line 6'nın TonePort ve PODStudio serisi kartlarında da çalışmanı etikileyecek kadar çok bir latency olmuyor açıkçası. Ne kadar olduğunu ya da ne kadar olabileceğini tam olarak bilemeyiz çünkü kullandığın sistemden sisteme göre değişiir, daha doğrusu biz senin nasıl bir sistemde bu kartları kullanacağını bilmiyoruz. Ama şunu diyebilirim ki benim kendi laptopumda gecikmeyi insan beyninin hissedebileceği kadar çok vermiyorlar. Çoğu delay pedalı 50-100 ms civarı bir değerle başlar çünkü insan beyni bu değerlerden sonra sesteki gecikmeyi ancak algılayabilir. Bende Line 6 TonePort UX1 var ve kendi laptopumda eğer buffer değerini çok abartmazsam taban değerlere bile ulaşmıyor - ne kadar olduğunu hatırlayamadım şimdi.

Umarım sorularına cevap verebilmişimdir. Çok rahatsız bir pozisyonda yazıyorum bunları, darmadağın oldu, kusuruma bakma. :lol:

Sevgiler...

KatatoniaBassPlayer

Evet sorumun cevabını aldım.Bugün deneme fırsatım olacak ux2 yi.Çok heyecanlıyım nasıl birşey olacak :P Kayıt alır almaz buraya koyacağım.

Tutatsuta

Alntı yapılan: "KatatoniaBassPlayer"Evet sorumun cevabını aldım.Bugün deneme fırsatım olacak ux2 yi.Çok heyecanlıyım nasıl birşey olacak :P Kayıt alır almaz buraya koyacağım.
Ben memnun kalacağından eminim. Hatta efektler hakkında bolca bilgiye sahipsen kendi pedallarını bile kullanmaktan vazgeçebilirsin, çünkü PodFarm yazılımı gerçekten çok başarılı. Eğer kartı beğenirsen - ki ben büyük ihtimalle beğeneceğini düşünüyorum - satın aldıktan sonra ek efekt ve amfi modelleme paketlerini de satın al derim ben sana. O zaman amatör ve orta dereceye yakın müzisyenlerin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan bir sisteme dönüşüyor. Hatta bolluktan bunaldığın bile oluyor - nerde çokluk orada ...luk hesabı. :lol:

Tutatsuta

Ha bu arada ne olursa olsun, hangi kartı alıp kullanırsan kullan, kendine adam gibi bir monitör kabin seti veya monitör kulaklık da edin. Müzik dinlediğimiz trişkadan kulaklıklarla bu iş olmuyor ne yazık ki. Kaydettiğin şeyi bütün frekanslarıyla eksiksiz duyabilmen de sesi gecikmesiz duyabilmen kadar önemli olmalı.

Duyduğun ton önemli...

Sevgiler...

KatatoniaBassPlayer

Sony MDR XD 200 kulaklık var bende.Bu zamana kadar gayet memnun kaldım.Umarım yeterli olur.