Hem eletkro hem basta kullanılan efekt pedalları

Başlatan , Tem 20, 2011, 20:35

PickPickPick

Şimdi efenim ben prosesörümü satıp yavaştan analog setup olayına girmek istiyorum ve şey merak ediyorum , mesela octave , filter gibi pedallar hem elektroda hem basta kullanılabilir (öyle tahmin ediyorum bir sonraki sorumda buna siz cevap vereceksiniz yine :P) Neden distortion kullanılamaz ? Mesela elektrolar için üzerinde ayrıca eq ayarları olan pedallar var (bkz:ehx metal muff ) onlardan alıp üzerindeki eq ayarları ile tizi kısıp bas gitarda kullanamaz mıyız ? o yetmezse setupta olan eq pedalı ile destekleyip bas için kullanılır hale getiremez miyiz ? Yoksa bass için olan drive pedallar sadece bunları yapmamak için mi :D

Isındıysanız asıl soruma geçiyorum :P

Şimdi ben bakıyorum pedallara çoğunuzda elektro gitar pedalları kategorisinde satılan pedallar var .. Filter,compressor,noise gate,octave ,phaser,delay vb vb bu pedallar her iki enstruman için kullanılabilir mi ? sitelerde elektro daha popüler olduğu için mi elektro pedal olarak satılıyorlar ? Yoksa siz " aha bak bu pedal bas gitarda da iş yapar şu şu şu özelliğinden dolayı bunu alayım ben " diyerek seçiyor musunuz,eğer öyleyse hangi özelliğine bakıyorsunuz pedalın ? Benim prosesördeki efektlerin neredeyse yarısından çoğu dediğim gibi elektro pedalları niyetine satılıyor .

marcus

Çoğu efekt gitar bas ayırt etmez, her ikisiyle de kullanılabilir. Bunun çeşitli istisnaları var. Drive bunlardan birisi. Gitar ana olarak tiz frekanslarda çalıştığı için, ayrıca da bas frekanslar drive edildiğinde çamurlaştığı için, gitar drive'larında çok alt frekanslar traşlanır. Kalan frekans bandına komple efekt uygulanır. Onun için de gitar drive'larının çoğunu basla kullandığında alt frekanslarda kayıp olur. Bu da bası bozar. EQ'dan bas ilavesi yapmak çok mantıklı bir çözüm olmaz, çünkü kesilmiş ve orada olmayan bir frekansı açmış olursun, doğal sonuç vermez.

Bas drive'larda mantık biraz farklıdır. Bunlarda bas frekanslar traşlanmaz. Ancak bas frekanslara drive da uygulanmaz. Sinyal bas ve tiz olarak ikiye ayrıldıktan sonra tiz kısma drive uygulanır, bas kısım temiz kalır. Böylece basın netliği kaybolmaz. Ya da alternatif olarak kimi pedallarda wet/dry mix ayarı bulunur. Drive'lı tona istediğin kadar clean ton eklersin.

Bas gitarla gitar drive'ı kullanan ünlülerin çoğu sinyalini drive öncesinde ikiye böler, bir kısmını gitar drive'ından geçirir, diğerini temiz bırakır. Bunları sonra bi şekilde karıştırır. Ama bu adamların pedal setupları bayağı bi karmaşık olur.

Basta drive böyle pis birşey. Onun için gitar pedallarına pek bulaşmayıp bas için üretilmiş bir drive pedalı bakmakta fayda var.

Kompresör, drive kadar olmasa da yine de sakattır. Bildiğim en bariz örnek Boss CS3. Direk gitar için kalibre edilmiş, basla performansı çok kötü. Ama MXR, Carl Martin, EBS, Keeley gibi markalarda öyle bir sorun yok. Basla da gitarla da gayet iyiler.

Ang

İlker Abi drive muhabbetini çok iyi anlatmış. bende kullandığım pedalları ve problem yaşayıp yaşamadığımı anlatayım.

Boss DD7 - Digital Delay:
Bu pedal ile bas gitarda hiç bir problem yaşamadım. normal delay modunda, modulate modunda, reverse modunda hiç birinde bas frekansları ayırt edememe ya da okuyamama gibi bir problem olmadı.

MXR M80 - Phaser:
Bu pedal turuncu renkli şeker gibi pedal. bu pedal ile de hiç bir sorun yaşamadım. frekansları kütür kütür okudu deyim yerindeyse. zaten delay olsun, phaser olsun drive gibi kısıtlı frekans aralığına hitap eden efektler değil.

Digitech Whammy (4. Nesil):
özellikle 4. nesil yazdım ki bir çok kişi 4. nesil whammyler bas gitar ile sorunsuz çalışır der. Esasında hiçte öyle değil. mi telinde 7. perdeden daha kalına giden sesleri okuyamıyor. bazı özelliklerinde ise bildiğin çıtırtı şeklinde ses veriyor. bariz frekanslaı okuyamama. bu durum için en iyisi artık üretilmeyen eski bass whammylerden almak. ya da EHX'in Ring Thing modulator pedalını kullanmak.

Boss LS2 - Line Selector:
Zaten unisex diye adlandırılabilecek bir pedal. 2 Gitarı tek çıkışa dönüştürmeye tek gitarı 2 çıkışa bölmeye ya da pedal chain yapmaya yarayan bir pedal. Herhangi bir frekansla alıp veremediği bir şey yok. her türlü enstruman ile uyumlu gözüküyor.

EHX Big Muff (Russian):
rus malı bu big muff bir çok elektor gitar fuzz pedalına göre bas gitarda çok başarılı.İlker Abi'nin bahsettiği gibi frekansı temiz ve kirli diye bölmeye gerek bıraktırmayacak kadar hoş bir fuzz karakteri var. Amerikan Big muff'tan farkı tonunun biraz daha tiz olması. Bunun dışında dediğim gibi Bas gitar ile de uyumlu çalışabilecek frekans tepkisine sahip.

kullandığım hem gitar hem bas gitar ile uyumlu olduğu söylenen pedallardan aklıma şimdilik gelenler bunlar. seninde özellikle sormak istediğin bir pedal varsa elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.

Saygılar,
Orkut

PickPickPick

ehx the worm olur mu mesela

Ang

the worm 4 efekt barındıran bir pedalmış şimdi baktım. mantıken phaser,vibrato ve tremolo elektro gitar için özel üretilen efektler değil diye biliyorum yani bu 3 efektte problem olmaması lazım ama wah'ta belki frekans okuyamama durumu olabilir. bunun bariz örneğini dunlop'un wah pedalında yaşadım. pedal bildiğin bas sesleri yani düşük frekansları okuyamıyordu. kuh kuh diye ses geliyordu. ardından dunlop 105q aldım ve çok verimli soundlar almaya başladım. tavsiyem gidip denemen. ama deneme imkanın yoksa ben tünele uğradığımda deneyebilirim senin için. hoş tünelde var mı bilmiyorum. :)