G&L L2500 Demo kaydı

Başlatan ilker, Ağu 30, 2011, 17:01

marcus

Sağda solda konuşuyoruz G&L esnektir, ton aralığı geniştir diye. Bir demo kaydı yapayım, belgelerle konuşmuş olayım dedim. Niyetim kaydı yaptıktan sonra bir videoda hepsini birleştirip youtube'a koymaktı. Ama kayıt bittikten sonra bir baktım 36 tane mp3 olmuş (3 yollu manyetik seçim svici, seri/paralel svici ve 3 yollu pasif/aktif/treble boost svicinin tüm kombinasyonları, her biri için bir parmakla bir de slap demosu). Video yapsam yaklaşık 1 saatlik bir video olacaktı, vazgeçtim. Hepsini bi rar dosyasında topladım.

Kaydı Orange Terror 1000 amfinin line outunu ses kartına vererek yaptım. Amfinin ayarları şu şekil:
Gain: Saat 10 yönü
Bas: Saat 10 yönü
Mid: flat
Treble: flat

Gitarın ton kontrolleri:
Tiz: ful açık (flat)
Bas: %50 kısık

Kayıt boyunca bu ton ayarları hiç değişmedi. Seri/paralel ve aktif/pasif arasındaki volüm farkları gitarın üstünden dengelendi.

Gitarın üzerinde 45-130'luk Magma diye bir tel takılı. Olay (Plüton Müzik) NAMM fuarından numune olarak almış, denemem için bana vermişti. Kutusunda "Nickel-Plated Steel" yazıyor. Bayağıdır kullanıyorum. Ton olarak sevdim ama si teli performansı favori telim DR kadar iyi değil. Telleri kayıttan hemen önce kontak spreyiyle temizledim.

Kaydı Nuendo 4 ile yaptım. Kanala hafif bir EQ ve kompresör uyguladım. Master bus'a da limiter koyarak seviyeyi biraz yükselttim.

Tavsiye: mp3'lerden bir playlist yapın, istediğiniz modları karşılaştırarak dinleyin. Precision'dan Ken Smith'e bayağı bir ton bulacaksınız. Tekrar ediyorum, ton kontrolleri sabit, değişen sadece switch pozisyonlarıdır...

http://www.4shared.com/file/cG67Ke69/GL_L2500_Demo.html

FraDiavalo

abi başka bir yere daha upload edebilir misin 4shared sıkıntı çıkarıyor hep.

avaitor

N+B paralel ve seri slap tonlarına bayıldım..

marcus

Alntı yapılan: "FraDiavalo"abi başka bir yere daha upload edebilir misin 4shared sıkıntı çıkarıyor hep.

Buyrun, bi de burdan yakın :)

http://hotfile.com/dl/128429264/878a40f/GL_L2500_Demo.rar.html

DeWe

Tam bu model bir gitar için pazarlık yaparken çok iyi oldu :) Teşekkür ettim.

marcus

Ooo, aileye bir kişi daha mı katılıyor? Pişman olmayacaksın :)

Bu arada bu demo kaydı aletin standart switch pozisyonlarını kullanarak alındı. Normalde seri/paralel svici iki manyetiği beraber kontrol eder. Ben ufak bir modifiyeyle bunları ayırdım. Şimdi birini seri öbürünü paralel kullanabiliyorum. Böyle olunca 3-5 kombinasyon daha ilave olmuş oluyor. Onları kaydetmedim. Gitarın zaten manyetik balans potuna pek ihtiyacı yok, ama en son modifiyeden sonra "bir manyetik tam açık, diğeri yarım açık" benzeri tonlar da palete ilave oldu.

egeboyyy

azıcık hafif olsa koşarak katılıcam aileye ben de :(

marcus

Hafifi de var, ağırı da. Bulduğunu denemeye devam et :)

Mesela bu kaydı aldığım L2500 ash gövde ve nispeten ağırca. Sattığım L1500 de ash gövdeydi ama acaip hafifti. Diğer yandan yusufzata'ya SRV'den aldığımız bir alder gövdeli L2000 vardı, o benim 5 telli kadar ağırdı. SRV'de bu aralar duran bir perdesiz L2000 var, o da hafif.

400darbe

köprü manyetiği+pasif+seri+tuşeli olan dosya favorim oldu :)

ahmeteralpis

Neck Active Seri çok hoşmuş.

FraDiavalo

Vallahi eline sağlık. Çok güzel bir örnekleme olmuş bu gitar için. Benim de passive parallel slap çaldığın yer çok hoşuma gitti. Bire bir olmasa da hakikaten herkesin kendinden bişey bulabilecegi bir gitar olduğuna iyice inandım :D