Craig Schoedler Röportajı

Başlatan Sertaç E., Eyl 26, 2006, 14:13

sertac

[list:[img]Suyun Kenarından Bach'a...

Sertaç:Müziğe Başlarken neler seni etkiledi?Ya da şöyle diyelim;Müzik nasıl başladı?Kimler Seni etkiledi?

Craig: Çocukken benden bir kaç yaş büyük bir arkadaşım vardı.Bizim sokaktan bir kaç sokak ötede oturuyordu.ne yaparsa aynısı yapıyordum.Bas çalmaya başlamıştı;ve onun bas gitarını calmama izin verdi;çaldığım ilk gün farkettim ki;gerçekten cok sevmiştim..Daha sonra ailemin desteği ile bir bas gitar sahibi oldum.Birçok etkilendiğim insan oldu;özellikle öğretmenlerim Jeff Andrews, Lincoln Goines, Vince Fay, Mike Richmond, Chuck Anderson,ve Jim McNeely Mike Stern, Michael Brecker, Stevie Wonder, Luthor Vandros, Anthony Jackson, Brian Mcknight gibi müzisyenler de beni derinden etkileyen isimler arasında.

Sertaç:solo albümlerin hakkında bilgi verebilir misin?

Craig:İlk albümüm(By the water),benim için önemli bir deneyim oldu.Beste aşamasından tutun da;miksajına kadar büyük çaplı bir proje oldu.Sanırım en öenmli göze batan noktalar Mike Stern, Steve Jordan, Vince Colella, Tom Petroski, ve Ralph Bowen ile çalışma fırsatını yakalamış olmamdı.Albüm tamamlanıncaya kadar ki süre boyunca;(Son bir kaç yılı özellikle)bu kompozisyonları sürekli beynimde duyuyordum;sonuç olarak istediğim gibi bitmesi benim için cok memnun edici oldu.Bach to Bass'ı hazırlarken ise başka bir deneyim yolculuğuna cıktım.6 ayımı bu projeyi hazırlamak için günde saatlerce çalışarak gecirdim.. Albümü yakın arkadaşım bas gitarist Rich Kurtz'ün stüdyosunda yaptık;bu da albümü daha eğlenceli kayıt etmeme yol açtı.Prodüktörlüğüne de beraber üstlendik.İkimiz içinde sanatsal olduğu kadar eğlenceliydi.Cd'ler için gelen olumlu tepkilere rağmen;Satış olarak başarılı bir grafik göremedim;Müzik dükkanlarında satılamıyordu.Son albümüm ile bunu daha iyi de kavramış oldum;Eğer benim kadar özenecekse bir müzik şirketi ile albümümün satışını yaparım;eğer bu denli özenilmezse ortaya sorunlar çıkabiliyor.Cd'lerimi sitem kanalı ile satıyorum;www.craigschoedler.com;(Almak isteyenlere duyrulur)

Sertaç:Son zamanlarda Bas gitar veya diğer enstrumanistlerin projeleri daha da gündeme gelmeye başladı.İlk albümlerini kayıt etmeye niyetli müizsyenlere neleri tavsiye edersiniz?

Craig:Aslında en önemlisi;Müziğiniz kayıt etmeniz!. Müzik şirketlerinin yerine kendi yolunuzda;Sanat Sanat için mantığı ile müziğiniz yapmak..

Sertaç:Beraber çalıştığınız müzisyenlerde en çok nelere dikkat edersiniz?

Craig:Öncelikle sizin soundunuzda çalan müzisyeni tahmin edersiniz.Bu sizin kompozisyonu bir araya getirirken ortaya cıkar.İlk albümümde şarkıları Mike Stern ve Steve Jordan'ın eşliğinde düşünmüştüm.Bu da albümüme başka bir hava kattı.

Sertaç:Kaç adet bas gitar'ın var?Sponsor?

Craig:İki tane.Ken Smith neck thru 5 tel ve “Bach to Bass” ile de Sponsorum olan Warwick 6 tel thumb bass.Warwick'in peslerini;Ve Smith'in ise o sıcak sesini seviyorum.
Sertaç:Ne marka tel kullanıyorsun?Sponsor?

Craig:Sponsorum olan Black Diamond tellerini kullanıyorum.Sertaç:Sahnede kullandığın ekipman?

CraigWarwick 6 , volume pedal, hartke 350 kafa (Swr 15 Kabin ile).Ayrıca 18'leri de dışarı için kullanıyorum.

Sertaç:Müzik dışında ne gibi hobilerin var?

Craig: Bir koca ve baba olarak—(Miles and Alex),Çok boş zamanım yok :), Zamanım olunca Philadelphia Eagle takımı destekliyorum.Türkiye'de duyduğunuz pek sanmam ama Philadelphia'nın profesyonel futbol takımıdır.Şampiyon olmaya çalışan bir takım.Tae-Bo adlı bir sporu;formda kalmak için yapıyorum.Ailemle vakit gecirmekten ve iyi filmleri izlemekten cok hoşlanırım.. “B” tipi bir kişiliğim yani..Huzuru ve Tropik iklimi severim.

Sertaç:Bas gitar'a başlayan müzisyenlere tavsiyeleriniz?

Sertaç:Basgitarist.com adına cok teşekkür ederim craig;Umarım bir gün seni Türkiye'de dinleme sanşımız olur.Kendine iyi bakman dileği ile.

Craig:Ben teşekkür ederim;Müzikal düşüncelerimi müzisyenler ile paylaşmak çok mutluluk verici.Hepinize iyi dileklerimle!

Copyright ® 2005 Basgitarist.com.Izin alinmadan kullanilmasi yasaktir.
 [/list:u:[img]