Dann Glenn Röportajı

Başlatan Sertaç E., Eyl 26, 2006, 14:14

sertac

[list:[img]Amerika'daki bas gitarcıların ''Deli Profesör''lakabı ile andığı,net ortamında bir çok oylamada bir numara secilen,çağın ötesinde ısrarla müzik yapmaya devam eden,Bas gitarist,Besteci,Yazar Dann Glenn ile kısa bir sohbetimizin Türkçe çevirisidir.

Sertac:Merhaba Dann;Öncelikle bu röportajın gerçekleşmesini sağladığın için sana ekibim adına cok teşekkür ediyorum.Bas gitarla tanışma hikayeni dinlemek istiyoruz hemen.ayrıca başka bir enstruman çalıyor musun?

Dann Glenn:Kibar davetin için teşekkür ederim Sertac. 1962 yılında henüz 12 yaşında iken bas gitar çalmya başladım.İlk bas gitarım Danelectro markalıydı daha sonra Beatles'da Paul McCartney'i seyredince hemen bir Hofner almya karar verdim..Bas gitar'ın dışında tuşlu çalıgılarda çalıyorum.Şu ana dek 6 modern muzik senfonisi besteledim.

Sertac:Bas gitar'ı eline almaya karar verdiren olay neydi ve müzikaliteni neler etkiledi?

Dann Glenn:Gençlik dönemimde Surf müziği ve Rock N' Roll popüler olduğu için devamlı grupların çaldıkları müzikleri beni etlikedi.Bu nedenle bas gitar çalmya başlaşdım.Bas gitar çalmamın asıl nedeni ise pes seslere karşı olan tutkumdu.Üstüne 60'lı yıllarda iki kez Beatles ile Paul McCartney'i canlı izleme imkanı bulunca;tutkum arttı.Daha sonraları jazz ile ilgilenmeye başladım.

Sertac:O zamanlar kimler seni etkilemişti ve şu an kimler etkiliyor?

Dann Glenn:Daha önceki yıllarda rock müziği ile iç içeydim,O zamanlar Jack Bruce (Cream), Berry Oakley(Allman Brothers Band), Phil Chen(Jeff Beck)Ve diğerleri beni çok etkiledi.. Phil Chen ile daha sonraları iyi arkadadaş olduk ve beni bas gitar konusunda çok etkiledi.Daha sonra Stanley Clarke,Jaco ve Jeff Berlin'i duyunca yönüm tamami ilşe değişti!Jaco benim çok yakınımdı,çünkü kızı Mary ile çok yakın arkadaştık.Jeff Berlin halen çok yakın bir dostum.Halen yaptığı işlerle beni derinden etkilemeye devam ediyor.Özellikle yeni çalışması olan “Lumpy Jazz.”Jaco konusunda unutmamam gereken bir konu var ki;Hergün biraz daha özlüyorum onu.Perdesiz bas çaldığım için beni halen etkilemkte olan önemli bir isimde Bas gitar efsanesi Percy JOnes'dur.Duyduğum en özel perdesiz bas tonunun yanında,tanıştığım en kibar insan.John Goodsall (Brand X gitarcısı) ile 80'li yıllarda Los Angeles'da bir grubumuz vardı.Beni Percy'e tanıştıran aslında o'dur..Ayrıca Bird(Charlie Parker)Trane,(John Coltrane)Mozart,Charles Ives,ve Stravinsky beni derinden etkileyen isimler arasındadır.

Sertac:Dann,senin bir çok solo albümün var ve şu an Percy JOnes ile stüdyo'dasın?Bize biraz anlatır mısın?

Dann Glenn: Deneysel olarak 10 albüm yayınladım..Midi Bas kullandım,Ligtwave Kızılötesi Manyetik kullanarak Perdesiz kayıtları yaptım,“Little Toy Horns” ve “Subharmonia.” özellikle önemli çalışmlar benim için.Ama artık daha ciddi işler yapmanın vakti geldiğine inandığım için Percy ile çalışmalara başladık.Şu an Gallerde olduğu için ara verdik;dönünce hemen başlıyoruz çalışmalara.Onunla çalışmak yeni bir heyecan olacak. “Almost A Proverb,” adlı ilk romanım da yayınlandı bu arada.Şimdilik bu kadar. Sertac:Birlikte çalıştığın müzisyenlerde nelere bakarsın?Özellikle kimlerle çalışmaktan hoşlanırsın?

Dann Glenn:İşini iyi bilen ve özellikle iyi emprovize yeteneği olan müzisyenlerden zevk alıyorum. Tom Brechtlein (Chick Corea) ve Enzo Tedesco(İsviçreli Davulcu) çalışmaktan haz aldığım önemli davulcular.Yeni grubum daha gençlerden oluşuyor.Kendilerini ifade etmek için sabırsızlanıyorlar.Yeni Müzisyenler daha ateşli çaldıkları için bana da hep yeni bir şeyler öğretiyorlar.(Bu arada Dann Glenn'in ne kadar mütevazi bir bas gitarcı olduğu da açık..)Müzik ve dostluk içinde oluşan çalışmalardan ve bu şartlarda çalan müzisyenlerden hoşlanıyorum.

Sertac: Solo Bas albümlerinin oldukça revaçta olduğu şu günlerde,Bir bas gitarcının solo albüm yaparken yaşadığı zorluklar neler?

Dann Glenn: Bence en büyük blok,kabiliyetten çok müzikal bir şeyler ortaya çıkarabilmek.Müziği çalmak artistik hareketlerden daha önemli,Ruhani bir şeyler olmalı ve dinleyeni etkilemek baz alınmamalı.Ayrıca iyi bir sound yakalamak ve etkilendiğiniz isimlerden sıyrılmak da önemli.

Sertac:Bas gitarcılığınız yanında bir de yazarlığınız var;başka projeleriniz var mı?

Dann Glenn: Evet var Sertac,“The Comet Jaco.”benim yazdığım bir senfoni,Yıllardan beri ona duyduğum şükranımın belirtisidir bu senfoni.Şu ana dek bir çok bas gitar makalesi yazdık ,ayrıca demin de dediğim gibi bir kitabım yayınlandı.Şu an ikinci kitabım ile uğraşmaktayım.Jeff Berlin ve Eşim Francoise beni bu konuda cok destekliyorlar.

Sertac:Müzik dışında ilgilendiğin bir alan var mı?

Dann Glenn: Özellikle Tarih var.amerikan iç savaşı.Ama pek zaman bulduğum söylenemez.

Sertac: İzlediğin son konser kimindi desek?

Dann Glenn: The Brecker Brothers İspanya konseri, Mike Stern gitarda ve James Genus bas gitarda.İnanılmazdı.

Sertac: Bize biraz sahnede ve stüdyoda kullandığın ekipmanlar hakkında bilgi verirmisin?Bas gitar,Amfi,Efekt gibi?

Dann Glenn: Hotwire şirketi tarafından adıma özel üretilen Dann Glenn Signature Model Perdesiz bas kullanıyorum.Rocktron Blue Thunder Bass Preamfi ve AccuGroove El Whappo Bass Kabini seçeneğim. Bazı efektleri yine Blue Thunder'dan kullanıyorum.“Dirty Rumors” adlı bir efekt var ki gerçekten korkunç!!! GHS Progressives L-8000 set tel kayıtta son dece başarılı. GHS uzun yıllardır vazgeçemediğim bir marka zaten.Kullandığım Amfi Watt'ı 1400 ile 2600 watt.Zaten beni Mackie'nin dergilerdeki reklamlarında görmeniz mümkün!

Sertac: Türkiye'ye gelme planları var mı?Aklını çelebilir miyiz diye düşünüyorum??

Dann Glenn: Bir Bas kliniği için gelmeyiş ve yeni bas gitarcılar ile tanışmayı çok isterim.Türk müziği çok köklü bir geçmişe sahip.Onur duyarım.Yeni albümüm çıktıktan sonra sanırım bir şeyler ayarlarız. Japonya ve Avrupa'ya gelicem.Neden Türkiye de olmasın ki?

Sertac: Dann,en son olarak;Bas'a yeni başlayanlara neler tavsiye edersin?

Dann Glenn: Öncelikle Jeff Berlin ve onun gibi müzisyenleri takip etmelerini tavsiye ederim,çünkü bu tab ve notalarla uğraşmaktan cok daha önemli.Tablature'un sonu yok ve sizi asla daha iyi çaldırmaz. Ayrıca bas gitarın tüm tarihsel aşamalarını öğrenmelerini tavsiye ederim.. Örnek benim için Monk Montgomery çok önemlidir.O ve kardeşleri 60'lı yıllarda çok önemli kayıtlar yapmışlardır.Ruhunuza kulak vermek de cok önemli., Ayrıca solo çalmak için Modal yol yerine Akordal yolu secmelerini öneririm..Jeff Berlin'in dediği gibi John Coltrane'nin kullandığı sistemi uygulamak çok doğru.Genel olarak köse yazılarımda dediğim gibi Amfinizi açın ve çalın!. İstek ve Tutku ile çalın!Asla Yanlış yapmazsınız..

Sertac: Sevgili Dann;Herşey için bir kez daha teşekkür ederim.Bizi çok mutlu ettin.İnşallah seni ülkemizde görürüz.''Allah hayirli gunler ve calismalar nasip etsin.''Bu ne diye sorabilirsin :)herşey gönlünce olsun!

Dann Glenn: Güzel dileklerin için teşekkür ederim.. Dileğim şudur ki biz müzisyenler kültürlerimiz arasında Barış,Huzur ve Ahenk için bir örnek olalım..Kalbimizden gelen müzik bize Allah tarafından gelen nefestir.Allah hepinizi korusun.Umarım bir gün görüşürüz.Sevgiler.

Dann Glenn..>[/list:u:[img]