Ric Fierabracci Röportajı

Başlatan Sertaç E., Eyl 26, 2006, 14:17

sertac

[list:[img]Dave Weckl Band ile ülkemizde de izleme fırsatı bulduğumuz Ric Fierabracci; Halen Chick Corea,Dave Weckl,Frank Gambale gibi müzisyenlerin gruplarında onlara eşlik eden müzisyen ile ülkemize gelmeden kısa bir süre önce tarafımdan yapılan röportaj.

Ric Fierabracci Röportajı

Ric Fierabracci | Sertaç Ekiz

Sertac:Öncelikle basgitarist.com ile düşüncelerini paylaştığın için ve bu röportajı yaptığın için teşekkür ederim.Neler seni etkiledi de bas gitar çalmaya başladın?

Ric:Bas gitar'ın sesini sevdim.

Sertac:Peki genel olarak ve bas gitarist olarak kimler seni etkiledi bugüne dek.

Ric: Eğer bas gitaristlerden başlarsak ilk başlarda  John Entwistle, Chris Squire, ve John Paul Jones dinleyerek başladım.Bir kaç yıl sonra bir arkadaşım sayesinde Paul Chambers, Ron Carter, Harvie Swartz, Jaco, Jeff Berlin, Anthony Jackson, Jimmy Johnson gibi isimlerle tanıştım.Şu an ise açık bir zihin ile yüreğime hoş gelen tüm müzik ve müzisyenleri dinliyorum.

Sertac:Projelerinizden biraz söz eder misiniz?(TV ve Film müzikleri,Jennifer paige,Euge Groove ,Yanni ve diğerli hakkında.)

Ric:Brian Broomberg ile turnedeyken kırılan bacağım yüzünden,evdeyken bir kaç Tv jingle işi ile uğraştım.TV müzik işleri müzikal olarak cok sınırlayıcı.Besteciliğe ve Enstrumanistliğe konsantre olmuş durumdayım.Euge Groove,Miami Universitesinden cok yakın bir arkadaşım,İlk Cd'si çıktığında beni turne için çağırdı.Jennifer Paige ile de davulcu arkadaşım Joey Heredia sayesinde tanıştım. Brett Garsed da grupta yer alan bir isimdi.. Kısa süreli ama inanılmaz bir gruptu..Tura başlağımızın 3.gününde 11 Eylül'deki saldırı ortaya cıktı ve tur ertelendi.

Sertac:Ben Laurus'u biliyorum ama kaç adet bas gitarın var ve aralarında favorilerin hangisi?Sponsor?

Ric:Bir kaç tane bas gitarım var;koleksiyon yapmaktan nefret ediyorum,eğer güzelse çalarım,değilse satarım.5 ve 6 telli iki adet Laurus bas gitarım var,üç  Pedulla Thunderbass'ım var.iki  perdeli biri perdesiz, bir  Mike Tobias 5 tel prototip,bir 78’ Fender P bass, bir  77’ Rickenbacker 4001 perdesiz, ve  62’ Fender jazz bass. Sponsorum ise muhtesem bas gitarlar üreten Laurus.

Sertac:Hangi telleri kullanıyorsunuz?Sponsor?

Ric: 1996 yılından beri D'addaro kullanıyorum,bence benim için en iyi tel D'addario telleri.

Sertac:Diğer ekipmanlarınız?Bize sahne ve studio set-up'ınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Ric:Değişik set-up'larım var;bu performansın ne kadar yüksek bir güce veya portatif olup olmadığına bağlı biraz. Eğer Chick Corea Electric band veya Frank Gambale trio ile çalıyorsam,
Crown K2 power amp ile  Alembic preamp veya  EBS preamp kullanıyorum..Bag End Q10BX-D Kabinler bunalrı tamamlayan öğelerden.En mini set-up'ım ise Walter Woods amp
ve tek  S15X-D Bag End Kabin. “The Dave Weckl Band”ile turnedeyken  Walter Woods ve   Ampeg 4/10 Kabin kullancağım. Walter Woods süper çünkü 1200 watts.Ayrıca Peavey Max preamp ve Stewart PA 1000 power'da kullanıyorum.dediğim gibi değişebiliyor.Studyo'da ise Radial JDI-MK3 Direct Box veya bir  Avalon U5 direct box kullanıyorum.

Sertac:Sanırım en son Dave -Weckl'ın en son albümünde de çaldınız.Yeri gelmişken sunu sormak istiyorum,Birlikte çalıştığınız müzisyenlerde en çok neler sizin önemlidir?

Ric:Aslında hem stüdyo için hemde canlı çalarken,aynı seyler benim için öenmli,Doğru zamanlama,Nota bilgisi veya en azından hızlı öğrenme kapasitesi,Akorlar üzerinde değişken emprovizler çalabilme ama en önemlisi diğer müzisyenlerle iletişim kurabilmesi..Bunu yapabilen davulcu bulmak cok zor,Dave bunların hepsine hakim.Sadece muhteşem bir davulcu değil ayrıca muhtesem bir müzisyen de.Bir çok davulcu daha bir cümle kuramazken (Müzikal demek istiyor,yanlış anlaşılmasın)Dave weckl çok uzun ve müzikal cümleler kurabiliyor.

Sertac:Muzik dışındaki ilgi alanlarınız neler?

Ric: Baseball,Kitaplar,Yüzme,Spor Yapmak ve Bisiklet.

Sertac:Bir fan olarak en son katıldığınız konser?

Ric: BB Kings,NYC'de The Allan Holdsworth trio konseri .Sıkı dostum Joel Taylor daulcuydu o konserde.

Sertac:Türk Müzisyenleri ile ilgili bir fikriniz var mı?

Ric:Hayır henüz sansım olmadı.Ama sabırsızlanıyorum.

Sertac:ve son olarak,Türkiye'de,bas gitar2a yeni başlayanlara tavsiyeleriniz ne olur?

Ric:egzersiz yapmaları ve müziği öğrenirken,kayıt etmeleri.Ufak bir kaset kayıt eder ya da her hangi bir ses kayıt cihazı ile.geri dönüp dinlediklerinde en iyi öğretmenin kendilerini olduğunu görürler.Nasıl sound çıakracağınız aklınızda..kayıtlarınız dinleyiğ,neye;nasıl ulaşmak için kendinizi rafine etmelisiniz.Kayıtlarınızı bir kaç gün sonra dinleyin.taze kulaklar ile..Ayna ve metronom ile yapılacak çalışmalrın cok faydalı olacağını düşünüyorum(bende katılıyorum buna).Ayna'da kötü olan bir formu görebilirsiniz ve değiştirebilirsiniz.Metronomda zamalamanız için faydalı olacaktır.

Sertac:Ric bizi çok mutlu ettin.Çok teşekkür ederim.Umarım seni ülkemizde görüp,elini sıkma sansımız olur..Bir dahaki sefere görüşmek üzere. ''Allah'a emanet ol'' Bu da ne diyebilirsin?Türkçe'de Allah seni korusun anlamına geliyor.

Ric:teşekkürler Sertaç;Tanışmayı bende çok isterim.''Allah'a emanet ol'' Ric.

İzinsiz kullanmak yasaktır.İzin ile kaynak gösterilerek kullanılabilir.[/list:u:[img]