Alper Yilmaz - Clashes

Başlatan Alper Yilmaz, Ağu 23, 2007, 18:07

Alper_Yilmaz

Merhabalar,

"Clashes" adli ilk solo calismam Amerika'da Kayique Records'dan cikti.  Albumde bestesi ve duzenlemesi bana ait dokuz parca yer aliyor.  Albumun Turkiye'de surumunun yapilmasi icin calismalar suruyor; onu da buradan ayrica duyuracagim.  Sanirim onumuzdeki iki ay icerisinde kesinlik kazanmis olacak.  

Album su anda sarki sarki dijital olarak www.digstation.com'dan satin alinabilir.  Ayrica onumuzdeki haftalar icerisinde albumu:

www.alperyilmaz.net
cdbaby.com
itunes.com
amazon.com

ve 40 tane de dijital muzik sayfasindan temin etmek mumkun olabilecek.

Albumde yer alan muzisyenler:

Alper Yilmaz - elektrik bas, insan sesi, efektler, looplar
Michael McGinnis - soprano saksafon, klarinet
David Binney - alto saksafon
Nick Kadajski - alto saksafon
Jon Davis - Rhodes
Matthias Bublath - Rhodes, diger klavyeli calgilar
Andy Sanesi - davul
Volkan Oktem - davul

Sevgilerimle,

Alper

bass1234

Albümün, yurdum müzik marketlerinde yerini almasını dört gözle bekliyor olacağım!

Sevgiler . . .

nemesis

Hayırlı olsun inşallah dinleyicisine ulaşır ve belki de yeni dinleyiciler elde edebilirsin...

machine_gewehr

Alper Abi,canlı dinlemek fırsat olmadı ama dört gözle bekliyorum albümünü.

oscar

Konserden sonra satılanlarla albümdekiler arasında yorum farkı olacak mı? Hoş, olsa da olmasa da alacağım ama.. Genelde direkt olarak albüm aldığım için bilmediğimden soruyorum.

Bir de, sitedekileri de toplayacak mısınız bir albüme(alperyilmaz.net'dekileri)? Orada da çok güzel parçalar var.

Alper_Yilmaz

Merhaba Oscar,

Konserden sonra satilanlar orijinal albumun grafiksiz ve kapsiz haliydi ve bunun haricinde kayit, miks ve mastering olarak bitmis urundu.  Yani ses kalitesi olarak ayni sey sonucta.

Web sayfamdaki hangi parcalari kastediyorsun toplamak icin?  Fringehead'le yaptigimiz kayitlar maalesef grubun dagilmasi sonucunda demo olmaktan oteye gidemedi.  O ekip demo'larin kayitlari sirasinda anlamsiz yere vakit ve para harcadi ve o esnada da ekip icerisinde besteci ve soz yazari arasinda anlasmazliklar basladi.

Tolga Tuzun'le caldigimiz islerin de buyuk bir kismi Tolga'nin "Nix" adli albumunde zaten var...

Sevgiler, tesekkurler...

Alper

Alntı yapılan: "oscar"Konserden sonra satılanlarla albümdekiler arasında yorum farkı olacak mı? Hoş, olsa da olmasa da alacağım ama.. Genelde direkt olarak albüm aldığım için bilmediğimden soruyorum.

Bir de, sitedekileri de toplayacak mısınız bir albüme(alperyilmaz.net'dekileri)? Orada da çok güzel parçalar var.

Alper_Yilmaz

Merhabalar,

Albumun Turkiye'de A.K. Muzik tarafindan yayimlanmasi icin anlasmaya vardik, sanirim onumuzdeki iki ay icerisinde cikmis olacak.  Bu arada, albumun Amerika baskisini elde etmek isterseniz,

www.alperyilmaz.net/discography
www.cdbaby.com (onumuzdeki iki hafta icerisinde)

parcalari tek tek almak isterseniz ,

www.digstation.com
www.itunes.com (onumuzdeki ay icerisinde)

web sayfalarina bir goz atabilirsiniz.

Sevgiler,

Alper

Alntı yapılan: "bass1234"Albümün, yurdum müzik marketlerinde yerini almasını dört gözle bekliyor olacağım!

Sevgiler . . .

Gokmen

Alper abi hayırlı olsun albümün.

Landscapes'e bayıldım diyebilirim.

Bytor

Album hayirli olsun Alper Abi. Simdi ogrendim, cok sevindim. En kisa zamanda bir kopya ediniyorum albumden.

yapılcak isler listesinin basına koyuldu.. alıncak bu album.. muzik marketlerde mevcut mu su anda?

Alper_Yilmaz

Sevgili Trapt,

Oncelikle ilgin icin tesekkur ederim.  Album A.K. Muzik'ten cikiyor ve Kasim sonuna yetistirmeye calisacaklarini soylemisler menajerime.  Ama bu islerde genelde uretim asamasinda sikinti yasanir, o yuzden ben Aralik diyorum maalesef.  :)

Sevgiler,

Alper

Alntı yapılan: "trapt"yapılcak isler listesinin basına koyuldu.. alıncak bu album.. muzik marketlerde mevcut mu su anda?

Alper_Yilmaz

Merhabalar,

"Clashes" adli lider olarak cikarttigim ilk albumum dun itibariyle A.K. Muzik tarafindan yayimlandi.  Onumuzdeki gunlerde muzik magazalarinda yer almasi beklenir.  Album Bass Player dergisinin Ocak 2008 sayisinda tavsiye edilen albumler arasinda yer aldi.  ABD basininda cikan diger bazi yorumlar asagida (kusura bakmayin, Turkce'ye cevirmek icin baktim olmadi)...

Albumu MP3 formatinda indirmek isteyenler icin iTunes ve diger dijital muzik indirme sitelerine goz atabilirler.

Sevgiler,

Alper

Critic's Pick by Martin Johnson (New York, Paste, Wall Street Journal) for Debut Album in The Village Voice 2007 Jazz Poll Ballots

"... the bassist Alper Yilmaz leads a band stocked with talent, including the saxophonists Mike McGinnis, David Binney and Nick Kadajski." - Nate Chinen New York Times 16 November 2007

"Alper Yilmaz is so New York: Born in Turkey; received his economics Ph.D. at The University of California at Davis; moves to Brooklyn; writes tricky, eclectic jazz music; shreds. He’s a smart composer, writing many a clever odd-time vamp, often anchoring contrapuntal small horn-ensemble arrangements latched onto chunky harmonies and serpentine melodies. His playing, too, is sophisticated, with enough Eastern influence to make it uniquely exotic in a modern jazz setting." - Jonathan Herrera Bass Player January 2008

"The debt to Return to Forever and Weather Report weighs heavily on Clashes, the debut release from Turkish bassist Alper Yilmaz. Those 1970s LPs established a working blueprint that persists, continuously iterated, sometimes with formulaic results. However, among the pallet-loads of reproductions — some quite unflattering — Clashes emerges as an excellent example of the form, while offering a few unique twists of its own... Unquestionably, Yilmaz’s bass riff on the opener “KuKe,” Matthias Bublath’s Rhodes on “Spring Breeze,” and the funky, toe-tap-defying meter on “Oddity” sound eerily familiar, echoing sounds we’ve repeatedly heard before. Nevertheless, among the nine originals here — all but one performed by quintets consisting of bass, drums, Rhodes and two reeds — there are moments when Clashes breaks the surface of its too reminiscent polish to explore new territory. Particular examples are “XX” and the title cut, where Yilmaz inserts successful Middle Eastern insinuations. On both tunes, the result provides twisty modal themes and rich fodder for probing solos, especially for Yilmaz as well as reedmen Michael McGinnis, David Binney and Nick Kadajski. Even more of Yilmaz’s Turkish roots on a follow-up release would assure less formula and quite welcome additions to the existing blueprint. - Jonathan B. Frey Knoxville Voice 29 November 2007

"Alper Yilmaz has delivered a GREAT modern jazz/fusion CD. The music harkens back to Wayne and Joe in the Weather Report era - with a touch of Marcus Miller... a timely release - perhaps an hommage to the recently departed genius, JZ." - George Walker Petit

"Rightly or wrongly, bassists seldom get the chance to step forward as band leaders. Because they provide the music’s bottom, they’re regularly topped by players who specialize in traditional solo instruments. Even so, Yilmaz, a Turkish émigré currently living in New York, doesn’t take advantage of his opportunity on Clashes to push his bass to the front of every mix. Far from it: He gives associates such as saxophonists Michael McGinnis and Nick Kadajski plenty of room to express themselves across the length and breadth of his compositions. This egalitarianism pays dividends on the title cut, a moody ten-minute excursion dominated by David Binney’s alto and Jon Davis’ atmospheric Rhodes, and “Junk Mail,” which turns out to be a special delivery. Yet the concluding “Landscapes,” consisting entirely of electric bass work plus assorted loops and effects, proves that Yilmaz doesn’t need to hide behind anyone. A promising debut." - Michael Roberts Backbeat Online 6 November 2007

"Turkish bass player transplanted to downtown lines up with two line ups playing the same instruments but with perspectives from across the water in either case. An inventive, new player that doesn’t have to do this (he has a Ph. D. in economics), he sounds like he’s more interested in keeping up his bass chops and I think we’re better off for it. Another economist, meh. Another bass player that knows how to kick it out, this jazzbo is on the right track." - Chris Spector www.midwestrecord.com 21 October 2007

marcus

Bu seferki konsere gelemedim ama geçen seferkinde CD satın alındı ve arşive özenle yerleştirildi. Şunu söyleyeyim, eleştirilerin hiçbirinde abartı yok, her bir kelimesi doğru. Eline sağlık Alper abi...

Haa, son birşey; bir basçı olarak albüm yapıp da içini mastürbatif sololarla doldurmadığın ve düzenlemelerinle ön plana çıktığın için ayrıca teşekkürler :)

tolgaka87

Salı akşamı Alper abiyi izleme fırsatım oldu, gerçekten çok iyi bi proje, abartısız sade bi çalım ama muhteşem. Karanlıkta olsa kısa bi video almaya çalıştım, umarım kaçıranların neyi kaçırdığını anlamalarına yardımcı olur.

Sevgiler...

bass1234

Son 3 gündür kanayan yarama tuz bastın... :?