tellerde cızırdama

Başlatan , Eyl 04, 2007, 23:19

flea87

Alntı yapılan: "keremizgol"Gitarı daha haziran ayında aldım ve herhangi bir ustaya götürmenin gerek olmadığını düşünüyorum. Yani 3-4 ayda perdeler ne kadar aşınabilir ki?

Gitardaki bu durum aksi olmadıkça perdedeki aşınmadan değil de, gitarın maliyetine bağlı olarak malzeme ve işçilik kalitesinden kaynaklanır. Durumu açmak gerekirse; bilindiği üzere ağaçlarda bir miktar su vardır(özsuyu) ve gitar yapım aşamasına gelmeden önce bir süre bekletilip ağaç kurutulur fakat cort vb. seri üretim gitarlarda yaş ağaç kullanılır. Zamanla ağaç kurumaya başlar ve fretlerde sıkışmaya, fret yüksekliklerinde dengesizliklere neden olur.

info: Rıfat Türen :)

keremizgol

Gitarim endonezya yapımı Ibanez BTB200.Acaba Ibanez de de yaş ağaç kullanılıyor mudur?

bass1234

Alntı yapılan: "keremizgol"Gitarim endonezya yapımı Ibanez BTB200.Acaba Ibanez de de yaş ağaç kullanılıyor mudur?
Ibanez'ler için şu zamana kadar ağaç ve işçilikten şikayeti olan arkadaşlara henüz rastgelmişliğim yok. Bu hususta Ibanez'in ürünlerine itimatım sonsuz.

Tabi bu hususta şikayeti olan arkadaşlar varsa ve bizlerle bunu paylaşırlarsa seçimlerimizde çok daha sağlıklı kararlar vermiş oluruz.

Sevgiler . . .

quietus

Maalesef benim gitarımda da aynı telin,aynı perdesinde(sol teli,2.perde),aynı sorun mevcut.Gitarımın markası Ibanez RD300.

bass1234

Alntı yapılan: "quietus"Maalesef benim gitarımda da aynı telin,aynı perdesinde(sol teli,2.perde),aynı sorun mevcut.Gitarımın markası Ibanez RD300.
Bu gayet doğal aslında. Fretler G telinin cızırdama yaptığı kısımlardan erime yapmış olabilir ya da teller klavyeye haddinden fazla yakınsa bazı perdelerden cızırdama gelmesi kaçınılmaz olur. Öncelikle sorunu köprüden telleri yükselterek çözmeyi deneyelim. Olmazsa bir ustaya götür, güzel bir sap ayarı yapsın. Alet yine adam olmuyorsa üzülerek söylüyorum ki perdelerin tesviye işlemi görecek.

Kolay gelsin!

ben de lakland 44-01 gitarımın en üst (e) telinde 2. ve 3. perdelerden sonra bu tip bir cızırtı ve seste boğulmayla karşılaşıyorum.
sap ayarını yaptım telleri yükselttim ama cızırtı devam ediyor.

acaba e telinde  mi bir sorun var diye düşünüyordum.
yeni alınmış bir gitarda da bu tip bir sorun olabilir mi acaba?

not: aklıma laklandların kontrolü sırasında telerinin komple değiştrilip yeni tellerin takıldığı geliyor.acaba nakliye sırasında bir zedelenme olasılığı var mı bu fretlerin?

quietus

Alntı yapılan: "bass1234"
Alntı yapılan: "quietus"Maalesef benim gitarımda da aynı telin,aynı perdesinde(sol teli,2.perde),aynı sorun mevcut.Gitarımın markası Ibanez RD300.
Bu gayet doğal aslında. Fretler G telinin cızırdama yaptığı kısımlardan erime yapmış olabilir ya da teller klavyeye haddinden fazla yakınsa bazı perdelerden cızırdama gelmesi kaçınılmaz olur. Öncelikle sorunu köprüden telleri yükselterek çözmeyi deneyelim. Olmazsa bir ustaya götür, güzel bir sap ayarı yapsın. Alet yine adam olmuyorsa üzülerek söylüyorum ki perdelerin tesviye işlemi görecek.

Kolay gelsin!
Yardımların için teşekkürler.Umarım iş tesviye işlemine kalmaz :(

KorsanBazil

Evdeki çok eski klasik gitarımda aynı sorun mevcuttu. Yakından baktığımda telin çalarken bir sonraki perdeye değip cızırdama yaptığını farkettim. Telleri çıkarıp değdiği yeri çekiçle biraz ezdiğimde sorun tamamiyle ortadan kalktı. Ama bu işlemi yaptığım gitar eski ve değersiz bir gitadı. Dolayısıyla aynı şeyi kendi bas gitarınıza yapmanızı tavsiye etmem. Sonuç olarak bu olaydan sonra yeni bir gitar alırken perdeleri ve sap ayarını yakınen incelemek gerektiğini bizzat öğrendim. İnsanın ne ile karşılaşacağı belli olmuyor.

NOT: Çekiçle düzeltme bas gitar için gerçekten de zararlı olabilir. Ama tüm perdeleri tesviye etmektense, problemli perdeyi tespit edip, o bölgeyi temiz bir şekilde zımpara ile inceltmek belki düşünülebilir. Tabi ki en iyisi bu işi bilen birine yaptırmak.

iliadin

Merhaba arkadaşlar. Benim tellerde gelen bır cızırtı söz konusu. Durum şöyle; mi telinin 7.perdesi ve la telinin 5.perdesini aynı anda bastığımda cızırtı geliyor. Tek tek bastığımda hiç bir sorun yok.
Aynı zaman mi telini 6,7,8. perdelerinde de çok aşırı çektiğimde hafif bir cızırtı geliyor. Ne yapmalıyım sizce ?

fa_anahtari

mi ve la telini biraz yükselt ve cızırdama olup olmadığını kontrol et. Çok çektiğinde olan cızırdama normaldir.

Sancak

Alntı yapılan: "iliadin"mi telinin 7.perdesi ve la telinin 5.perdesini aynı anda bastığımda cızırtı geliyor. Tek tek bastığımda hiç bir sorun yok.

Sorun ikisine birden basarken tam basamıyor olmanda gibi. Parmak pozisyonunlarına dikkat et. Sorun orda büyük ihtimalle.

iliadin

Gerçekten temiz basıyorum. Telleri yükselttim tekrar entanasyon ayarını yaptım durum aynı. Sanki cızırtı telin içinden geliyormuş gibi geliyor bana.

Sancak

Hangi telden geldiğini kestirebiliyorsan o teli tüm perdelerde iyice bir dene, telde bazen bu tip sorunlar olabiliyor. Ama tek tek sorun yok ikisine birden basınca sorun varsa, güçsüz olan parmak teli tam basamayıp ya da bir basıp biraz basamayıp vız bızzz tarzı seslere yol açıyor olabilir büyük ihtimalle.

marcus

Alntı yapılan: "iliadin"Gerçekten temiz basıyorum. Telleri yükselttim tekrar entanasyon ayarını yaptım durum aynı. Sanki cızırtı telin içinden geliyormuş gibi geliyor bana.

Tel de hatalı olabilir. Forumda bu dertten şikayetçi arkadaşların açtığı başlıklar görmüştim. Kimi tellerde fabrikasyon hatasından dolayı böyle durumlar olabiliyor. Telin tınısı diğerlerine göre daha farklı olabiliyor, ya da böyle cızırtıl ses verebiliyor.

Hatta yakın bir arkadaşımın yeni aldığı Rotosound telde mi teli böyle cızırtılı idi. Teli gitardan sökmeden aldığı yere götürdük. Adamlara dinlettik, sıfır bir takımdan yeni mi teli verdiler. Orada takıp denedik, düzgündü.

iliadin

Kusura bakmayın daha önce de yazmıştım ama her dediğinizi yaptım gene cızırtı eksik olmadı. mi telinde 7 ya da 8.perdelere basarken üst perdelerden ( sanırım 5-6 gibi) cızırtı geliyor . Neler yapmayalım ? Bunu bir bas gitariste sormuştur. Sap ayarını yap demişti.