tellerde cızırdama

Başlatan , Eyl 04, 2007, 23:19

keremizgol

merhaba arkadaşlar benim şöyle bir problemim var: sol telimin 2. perdesi cızırdama yapıyor. telleri biraz yükseltmeyi denedim ama pek faydasını görmedim. sadece sol telinde var bu cızırdama. truss rod ile alakalı olabilir mi?

bass-x

Klavyede sorun var galiba radius ile(dolayli olarak yine truss rod)oynama yaparak duzeltebilirisin gibime geliyor ama marcusun ve diger arkadaslarin da fikirlerini al... :wink:

keremizgol

ilginiz için teşekkür ederim. büyük olasılıkla gitarımı pazar günü zuhal müzik e bırakacağım. başka tavsiye ettiğiniz bir yer var mı?

bass1234

Alntı yapılan: "keremizgol". . .

Truss rod ile alakalı olabilir mi?
Eskiden sahip olduğum bir bas gitarımda benzer sıkıntıyı yaşamıştım ve bir kaç ustanın yapmış olduğu sap ayarının ardından perdelerin tesviye işlemi görmesi gerektiğinin kanısına varmışlardı.

Umarız ki truss-rod ile alakalı bir sorundur. Bu arada önceden sap ayarı yapmadıysan, aleti fazla kurcalamadan bir an evvel bu işi bilen bir ustaya götürmen tavsiyemdir.

Sevgiler . . .

keremizgol

peki o işlem nasıl oluyor? ve bu işlerden anlayan ustayı tünelde nerede bulabilirim?

teşekkürler

Edit: imla

Kemal

Müzik aletleri satan yerler seni yönlericeklerdir. Gitarını yeni aldıysan, yani 1 sene dolmamışsa aldığın yere götürmeni tavsiye ediyorum. Bazı yerler bu işlemi 1 sene boyunca ücretsiz yapıyorlar yanılmıyorsam. En azından senkop da böyle birşey vardı.

Kolay gelsin.

bass1234

Alntı yapılan: "keremizgol"peki o işlem nasıl oluyor?
Belli noktalardan aşınmış olan perdelerin diğer perdelerle aynı hizaya getirilmesi işlemine tesviye işlemi diyoruz.

Tünel'deki Ekrem Usta bu konuda sana yardımcı olacaktır!

Sevgiler . . .

conrad

Alntı yapılan: "bass1234"
Alntı yapılan: "keremizgol"peki o işlem nasıl oluyor?
Belli noktalardan aşınmış olan perdelerin diğer perdelerle aynı hizaya getirilmesi işlemine tesviye işlemi diyoruz.

Sevgiler . . .

Ne kadara yapıyorlar tesviyeyi hatırlıyormusun acaba?

bass1234

Alntı yapılan: "conrad"
Alntı yapılan: "bass1234"Belli noktalardan aşınmış olan perdelerin diğer perdelerle aynı hizaya getirilmesi işlemine tesviye işlemi diyoruz.

Sevgiler . . .

Ne kadara yapıyorlar tesviyeyi hatırlıyormusun acaba?
Aralık 2006'da Ekrem Usta 100 YTL fiyat vermişti...

conrad

teşekkür ettim :wink:

keremizgol

yardımlarınız için teşekkürler. gitarımı bugün zuhal müziğe bıraktım. orada bana tesviye işleminin en son çare olduğunu söylediler. gitarımı bütün ayarları yapılmış olarak yarın alacağım.

keremizgol

şuan gitar kucağımda duruyor :). tellerdeki cızırdama problemi büyük ölçüde çözülmüş. amfiye takılı değilken cızırdama biraz var ama amfiye bağlayınca duyulmuyor. problem yükseklik ayarı ile çözülmüş. yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

Kemal

Ben bu yöntemi doğru bulmuyorum. Çalımı zorlaştırdığını düşünüyorum. Özellikle alt perdelere indikce bunu çok fazla hissedersin. Gitarını görmesemde böyle tahmin ediyorum. Umarım doğru anlattım :?

keremizgol

Açıkçası ben herhangi bir çalma zorluğu yaşamıyorum. Gitarı daha haziran ayında aldım ve herhangi bir ustaya götürmenin gerek olmadığını düşünüyorum. Yani 3-4 ayda perdeler ne kadar aşınabilir ki?

bass1234

Alntı yapılan: "Kemal"Ben bu yöntemi doğru bulmuyorum. Çalımı zorlaştırdığını düşünüyorum. Özellikle alt perdelere indikce bunu çok fazla hissedersin. Gitarını görmesemde böyle tahmin ediyorum. Umarım doğru anlattım :?
Sevgili Kemal,

Tellerin yükseltilmesiyle tellerin tansiyonunda hissedilir oranda doğal bir artış görülmektedir. Mesajında belirtmiş olduğun gibi çalımı bir miktar daha zorlaştıracaktır; fakat gel gör ki bu tercih meselesidir. Tuşesi itibariyle tellere asılarak çalmayı sevenler telleri olabildiğince klavyeden uzak tutmak isterler. Bu sayede her bir vuruşta tellerin fretlere çarpması bir miktar engellenmiş olur.

Görülen o ki keremizgol arkadaşımız halinden oldukça memnun. Bu durumda söylenecek bir söz yok demektir. Bu arada sorunun çözülmüş olmasına çok sevindim.

Sevgiler . . .