Fender Ailesi

Başlatan , Ekm 23, 2009, 22:33

ozguc

Marcusun dediklerine + olarak her türlü solo iştede kullanılabilcegini düşünüyorum...

adilsuat

Bende de bir Fender Jazz Bass Mexico 5 tel mevcut ama siteye fotoğraf koymadığımı bilmediğimden utanarak sahibinden linkini veriyorum kimse kusura bakmasın amaç ilanı göstermek değildir.

Sancak

Hallettim abi ben.

adilsuat

Sağolasın abi bana bi açıklasana şu işi Serkan Abi göüzünün yağını yiyim :)

Sancak

ÖM ile izah ettim. Kolay gelsin.

Sid_Vicious

Fender fiyatlarıyla ilgili bikaç merak ettiğim nokta var. Kısa bi süre önce hocamın vasıtasıyla bi yerden basların fiyatlarını öğrendim....1. elleri 1500 euro 2. elleri ise 1500 dolarmış. Daha sonra internetten senkop, dobez gibi müzik sitelerine bakarak fender modellerini ve fiyatlarını inceledim. Hepsinin yaklaşık 750-1500 Euro arasında olduğunu gördüm. Dolayısıyla bu mağzalar daha ekonomik ve fiyat aralığı,çeşitlilik  daha genişti ve müzik hocamın bana tavsiye ettiği yerden caydım ve çelişkiye düştüm. Çünkü sonuçta sahnede ve nota eğitimimde orta düzeyde bi fender yeterli olucak. Umarım bu saydığım gitarlar arasında performans açısından bi uçurum yoktur :D sizce Tüneldeki diğer makul olan fenderleri de denemeli miyim? Tşkler..

Sid_Vicious

Alntı yapılan: "marcus"Fender Precision sanıldığının aksine belli başlı birkaç tarzın gitarı değildir. Her tarza uyar bir alettir. Tonu itibariyle, basın eşlikte kullanıldığı hemen her  tarzda mikste olması gerektiği yerde durur. Köprü manyetiği belki yoktur ama bence iyi bir Fender Precision'un aslında köprü manyetiğine ihtiyacı da yoktur. Basittir, güzelliği de oradan gelir.
Tabiki fender precision bir veya bikaç tarza özgü bi enstruman değil orda sadece ilgi duyduğum kişi veya grupları paylaşmak istemiştim :D

Ang

fender var, fender var. :) sadece ismine kapılmak hata olur. ince eleyip sık dokumak gerekir.

kilmister

precision bass(L)

Sid_Vicious

Yatpığım bikaç araştırmadan sonra meksika yapımı bi fender alıcam sanırım. Kıvılcım müzikten almayı düşünüyorum.Amerikanlar bütçemi aşıyo. İki ürün arasında göze çarpan belirgin farklar var mı işçilik yönünden? Örneğin tellerin yüksekliği gibi?

Ang

tel tüksekliği işçilik ile alakalı bir durum değil. ayrıca meksika fender ile amerikan fenderler arasında işçilik farkı tabi ki var. bence meksika fender alınacağına piyasada ki başka alternatiflere bakılabilir.

Sancak

Fiyatlarından da anlaşılacağı üzere baya bir fark var.

Sid_Vicious

Alntı yapılan: "Ang"tel tüksekliği işçilik ile alakalı bir durum değil. ayrıca meksika fender ile amerikan fenderler arasında işçilik farkı tabi ki var. bence meksika fender alınacağına piyasada ki başka alternatiflere bakılabilir.
aslında yazarken yanlış yazdım işçilikleri dışında ne gibi somut farkları var örn. tel yüksekliği nasıl demek istemiştim :D Ayrıca biçok tanınan grup veya sanatçı cort, ibanez vb türevi fenderden daha alt kalitede olan bas gitarlarıyla gayet verimli tonlar elde edebiliyorken ve bu işte yalnızca gitarın değil kullanılan kafa-kabinin de büyük rolü varken meksika menşeili bi fenderin performansı o kadar da küçümsenmemeli...Ki netten izlediğim bikaç model de fena sayılmazdı.Kimbilir belki de o aradığım treble ağırlıklı tınılar ve punk soundu o meksika yapımı modellerin arasından çıkıcak...Bence tüm alternatifler değerlendirilmeli. Saygılar...

eraclone

hocam meksika fenderleri küçümsememek lazım tamam ama 1000 tanesinin birini, ayrıca gitarları savunmak-aşşağılamak değil niyetim, ancak bu işte de malesef ne kadar ekmek o kadar köfte muhabbeti geçerli hadi onu da geçtim şans meseleside büyük önem taşıyor.
(Geçen sene jazz bas almaya çalışırken farklı farklı şehirlerde enazından 30 tane meksika fender denedim en sonunda anladımki meksika yapımı fenderler wc ye yetişmeye çalışan işçilere yaptırılıyor en iyisi amerikan alayım dedim.)

Belki istediğim o sound meksikalardan çıkacak demişsin çoook zor.Bence onun yerine başka markalara yönel zira sıfırına veya ikinci eline vereceğin para ile çok daha iş görür p basslar mevcut örneğin; swing pj ye, yamaha bb serilerine bak derim

Sid_Vicious

Alntı yapılan: "eraclone"hocam meksika fenderleri küçümsememek lazım tamam ama 1000 tanesinin birini, ayrıca gitarları savunmak-aşşağılamak değil niyetim, ancak bu işte de malesef ne kadar ekmek o kadar köfte muhabbeti geçerli hadi onu da geçtim şans meseleside büyük önem taşıyor.
(Geçen sene jazz bas almaya çalışırken farklı farklı şehirlerde enazından 30 tane meksika fender denedim en sonunda anladımki meksika yapımı fenderler wc ye yetişmeye çalışan işçilere yaptırılıyor en iyisi amerikan alayım dedim.)

Belki istediğim o sound meksikalardan çıkacak demişsin çoook zor.Bence onun yerine başka markalara yönel zira sıfırına veya ikinci eline vereceğin para ile çok daha iş görür p basslar mevcut örneğin; swing pj ye, yamaha bb serilerine bak derim
Dediğin gibiyse kötü...Üstelikte ben bu aleti dersler dışında konserlerde de kullanıcam (Bakırköy Sanatçılar Derneği orkestrasının bas gitaristiyim) Bu durumda hocamın vasıtasıyla 2. el bi usa fender araştırmak mantıklı olucak (kontakt kurduğum kişide sadece usa yapımları vardı çünkü). Teşekkür ederim deneyimlerini paylaştığın için.