Aurora Strings - Renkli Tel...

Başlatan ilker, Ekm 28, 2010, 03:29

marcus

Geçen hafta tel almak için Tünele indiğimde Rıfat ustaya uğradım. Tel alacağımdan bahsedince bana "renkli tel ister misin?" diye sordu. Aurora diye yeni bir marka girmiş piyasaya, Rıfat da almış dükkana koymuş. Dedim ki "Renkli teller genelde kaplamalı olur. Kaplamalı tel deyince de aklıma Elixir gelir, Elixir'i de beleş versen gitarıma takmam." O da bunun üzerine "Beleş vermeyim ama denemek istersen iade garantili veririm. Beğenmezsen sök, geri getir, başka tel vereyim. Beğenirsen ödemeyi o zaman yaparsın." Böyle iddialı bir teklif üzerine ben de denemeye karar verdim.

Renk seçeneklerine baktım. Gold, yeşil ve kırmızı vardı. Metalik kırmızı gözüme pek seksi göründü. Bir takım 45-125'lik set aldım ve G&L L2500'üme taktım. Takarken ilk tespitim maalesef olumsuz oldu. Zira teller gövdeden geçmeli köprüler için düşünülmemiş sanırım. B, E ve A tellerinin üst eşikten sonra kademeli olarak incelmeye başladığı nokta, telleri gövdeden geçirerek takınca üst eşikten 1 cm kadar içeride kaldı. Standart üstten takmalı köprülerde bu sorunu yok sayabilirsiniz. Telleri üstten takıyormuş gibi tutup baktığımda herşey normaldi. Belki de gövdeden geçmeli köprüler ya da 35 inch skala için bir extra-long versiyonu vardır ama Rıfat'a sorduğumda bilmediğini söyledi. Distribütörüne sorup öğrenecek.

İkinci tespitim kozmetik, bal rengi gövde ve rosewood tuşe üstünde metalik kırmızı tel gerçekten bayağı havalı durdu.

Daha sonra sap ve köprü ayarlarını yapıp gitarı amfiye bağladım. Sevindirici nokta, duyduğum tonun Elixir'in yapay tonuyla uzaktan yakından alakası yoktu. Teller normalde kullandığım DR Lo-Rider'lara göre daha parlak karakterli, ama asla Elixir'lerdeki gibi midleri abuk ve yapay biçimde çökük değil. Karakter olarak sanki DR Hi Beams'i ya da Rotosound'ları andırıyor. Pakette yazdığına göre sargı malzemesi nikel (nickel wound). Parlaklığı beni pek rahatsız etmedi. Tonu ya da amfinin tizini kısınca terbiye edilebilir bir parlaklık. Zira Elixir'deki yapay parlaklığı gayet yakından biliyorum, hiçbir şekilde yola gelmiyor çünkü midleri yok. Tizi de kısınca ton iyice geberiyor Elixir'de.

Bir sonraki aşama sahnede test aşaması idi. Geçen Cumartesi Suadiye Monc'taki Zift performansında telleri sahne ortamında denedim. Bir kere metalik kırmızı teller acaip karizma yaptı :) Ton olarak da korktuğum başıma gelmedi. O geceki tonumdan gayet memnun kaldım. Her zamanki soundumu yakalayabildim. Yalnız tellerin üst eşikten önce incelmeye başlaması nedeniyle eşikteki yuvasına sıkı oturmaması sanırım B telinde belli belirsiz bir güç kaybına neden oldu gibi hissettim. B teli Lo-Rider'da olduğu kadar punchy değildi sanki. E ve A tellerinde öyle bir sorun hissetmedim. B ve E tellerinde o boşluğu birşeyler koyarak almayı deneyeceğim. Bakalım nasıl olacak.

Kısa vade gözlemlerim bu şekil. Tonal olarak kaplamalı bir telden beklemeyeceğim kadar doğal bir tonu var. Telin kısa kalması sorunu, yalnızca telleri gövdeden geçiriyorsanız karşılaşacağınız bir sorun. 35 inch skalalı basınız varsa da sorun yaratabilir. Hele ki 35 inch Lakland'ınız varsa ve telleri gövdeden geçiriyorsanız o zaman bu tele hiç yanaşmayın. 34 inch skalalı bir basta teller normal biçimde köprünün dibinden takıldığında hiçbir sorun yok.

Uzun vadede bakılacaklar listesinde ise tonun ne kadar sürede sönmeye başlayacağı ve terden dolayı ya da penayla çalım neticesinde renkli kaplamanın bozulup bozulmayacağı gibi testlerimiz var. İlerleyen zamanlarda bu görüşlerimi de buradan paylaşacağım.

Forumda diğer konu başlıklarında zaman zaman kimi arkadaşların renkli tel arayışında olduklarını bildiğim için, piyasamıza yeni girmiş Aurora alternatifi ile ilgili görüşlerimi yazayım dedim. Bir de cep telefonuyla çekilmiş 3 kötü resim paylaşayım. Görünüm hakkında olduğu kadarıyla fikir versin...

B ve E tellerinin eşiğe bol geldiğinin resmidir:

Bunlar da genel görünüş:

Sancak

Uuuu beybi! :)

Bu arada nikel ve parlak olması benim de ilgimi çekti. Çelik bana çok parlak, ama standart tellerim nikel DadarDayı'lar da bazen biraz daha canlı olsa dedirtmiyor değil.

Ang

çok güzel olmuş ilker abi. iyi günlerde kullan. şu pena sonucu kaplamanın sökülmeye başlaması durumu olur mu bende merak ediyorum. eğer sökülmüyorsa bende rıfat ustanın yolunu tutacağım. mavi gitarın üzerine yeşil tel takıp çaykur rize ambiansı yaratmayı planlıyorum. :)

kilmister

tellerin fiyatı ne kadar acaba?

ozkansunar

Ilker olm  :D pempe yokmuymus?

marcus

Alntı yapılan: "ozkansunar"Ilker olm  :D pempe yokmuymus?
Pempe yok abi, cırt yeşil versek :)

Alntı yapılan: "kilmister"tellerin fiyatı ne kadar acaba?
Evet, atlamışım onları söylemeyi 8)
4 tel: 65TL
5 tel: 80TL
6 tel: 95TL

Ang

ilker abi şuana kadar pena ile kullanımda bir kaplama kalkması söz konusu mu?

bassyks

Elimde hala takmadığım Dean Markley Rocco teller var; ama bunlar da çok dikkatimi çekti. Yeşil ya da kırmızı alsam mı diyorum.

Rıfat Abi'ye de uğramam lazım aslında. İyi bir sebep olur.

Hmmm. Sarışın B5 üzerine kırmızı teller. Aslan gibi gitar olur valla... (:

player

Ankara'da satan bir müzik bayisi yok sanırım,hiç rastlamadım daha önce.hazır teller yavaş yavaş miyadını dolduruyorken alıp bir tane denemek isterim.Zuhale pana uğrayıp bir sormak lazım.

Tutatsuta

Bu teller çok seksi dururdu aslında benim akça tuşe üzerinde. :P

Alsam mı bi takım napsam?  :roll:  8)  :P

marcus

Salih harbiden seksi duruyo yalnız. Resimler ona adalet yapmıyor yani (ecnebi forumu diliyle "pictures don't do it any justice") :) Canlısı bayağı yaldır yaldır. Normal tel aile arabasıysa kırmızı tel spor araba gibi durdu.

Turuncu G&L'in telleri yeni. Belki ileride ona da bir takım yeşil alır takarım.

sertac

Yaklaşık bir 10 gün geçmiş;durum nasıl? renkler;parlaklık vs?

marcus

O arada hiç sahneye çıkmadı. Evde düzenli çalıyorum. Her gün en az 10-15 dk çalınıyor. Dolayısıyla parlaklıktan pek birşey kaybetmedi. Yalnız şöyle birşeyi eklemem lazım. DR'ların aynı koşullar altında (bir kere sahne ve sonrasında bu kadar süre boyunca evde çalım) oldacağı halinden halen daha parlak. Boyasında herhangi bir bozulma yok.

Bu arada ilk mesajda bahsettiğim si ve mi tellerindeki boşluğu şu şekilde hallettim; Mi telinin takarken uzun gelip de kestiğim kısmının kırmızı sargı kısmını çokarttım, bunu muntazam bir şekilde si ve mi tellerinin nut slotuna oturan kısımlarına doladım. Böylece teller nut'a oturdukları nokta boyunca kalınlaştı, slotu olması gerektiği gibi doldurdu. Bunun neticesinde si telinin performansı düzeldi. Canavar gibi oldu diyebilirim hatta...

Ton karakteri daha önce de dediğim gibi DR Lo Rider'dan farklı. Daha modern ve "crisp" bir tonu var. Youtube'da bi vdeo buldum hatta. Onu da paylaşayım. Zenci bi abi MTD basla kaydetmiş. Bu tonları ben de G&L L2500 ile yakalayabiliyorum. Diğer yandan gayet Rock soundları da alınabiliyor. DR'dan sonra yabancılık çekmedim yani, yine istediğim yola da geldiler.
http://www.youtube.com/watch?v=DjJyk-__BLM

marcus

Periyodik inceleme serimize devam ediyoruz.

Bir önceki yazının üzerinden yaklaşık 1 ay geçti. Bu arada teller 2-3 program ve 5-6 prova daha çıkardı. Tonu hala parlak. İlk günkü parlaklığı yok ama aynı süre kullanılmış DR Lo-Rider'lara göre daha parlak durumda. Son 3-4 provada ciddi miktarda penayla çaldım. Penaladığım noktada herhangi bir boya kalkması ya da dökülmesi de yok. Hala cillop gibi kırmızı duruyorlar.

Agresif test koşulları yaratma uğruna, ton iyice söndüğünde (ne zaman olur bilemiyorum) kontak spreyiyle de silicem. Bakalım boyası o zaman çıkacak mı :)

Neticede tellerin kalitesiyle ilgili pek bir şüphem kalmadı artık. Fiyatı DR'ın iki katı ama DR'ın söndüğü noktada bu tel hala parlak. Tonu da DR'dan aşağı değil. Bence denenebilir...

Tutatsuta

Eğer amaç boyayı çıkarmaya çalışmaksa İlker Abi, kontakt spreyin çok da işe yarayacağını sanmam. Aseton veya bulabilirsen izoproponal alkolle çıkarmayı dene.

Sevgiler...